Jak uspět při pohovoru? 7 rad, které vám pomohou!

Nic naplat, v dnešní době nepatří shánění nové práce zrovna k lehkým disciplínám. O jedno místo usilují mnohdy desítky zájemců. Také patříte mezi ně a lámete si hlavu, proč jste u pohovoru zase neuspěla? Zkuste vyzkoušet tipy renomované britské psycholožky.

Už jen postup do druhého kola lze označit za úspěch. Personalista musel prosít životopisy oněch desítek adeptů a k pohovoru vybral právě vás. Berte to jako dobrou příležitost, kterou je ovšem nutné chytit za pačesy. Psycholožka Sarah Rozenthuler se koučování lidí zabývá už více než deset let. Tady je jejích sedm rad.

1. Zamyslete se nad tím, co můžete nabídnout

Francouzi tomu říkají entrée. Jde o první dojem, který není radno podcenit. Dotyčná osoba si na vás utvoří názor během prvních tří minut. Proto nezanedbejte přípravu. V hlavě si srovnejte, čím chcete zaujmout. Je to zdravá sebedůvěra? V tom případě pracujte na tom, abyste byla schopná mluvit rázně, souvisle a bez zadrhávání.

2. Snažte se konverzovat

Čím více bude interview opravdu dialogem, tím lépe. Snažte si připravit několik otázek, na které se chcete zeptat. Zkuste být neotřelá, neptejte se na to, na co se zeptá x lidí před vámi. Pečlivě si nastudujte webové stránky společnosti, abyste byla v obraze.

3. Nestyďte se mluvit o platu

Otázka na výši platu určitě padne, ačkoliv firma nástupní plat v inzerátu uvedla. Snažte se svůj požadavek vyslovit nahlas a důrazně. Pokud požadujete více, připravte si důvody, proč by vás měli lépe ocenit. Vyplatí se nastudovat si, kolik dávají jiné firmy lidem na stejné pozici.

[[related]]

4. Nepodceňujte řeč těla

Nonverbální komunikací, tedy gesty, toho o sobě řeknete daleko více než tisícem slov. Snažte se vždy dívat přímo do očí, jinak byste mohla být vnímána jako křivák. Seďte vzpříma opřená o opěradlo židle. Nekřižte ruce ani nohy, signalizuje to jisté zábrany, nepřístupnost.

5. Nemluvte páté přes deváté

Nesnažte se ubít tázajího přívalem slov. Někdy si otázka žádá stručnou a jasnou odpověď. Pokud je zapotřebí odpověď trochu rozvést, snažte se ji strukturovat, aby se v ní tázající lépe vyznal. Používejte slova: zaprvé, zadruhé, konečně… Především pečlivě naslouchejte, na co se vás ptá. Můžete mu gesty dát najevo, že otázku chápete.

6. Připravte si únikovou cestu

Je dobré mít nachystanou odpověď v případě, že padne otázka, se kterou si nebudete vědět hned rady. Řekněte třeba: „Můžeme se k té otázce vrátit později, ráda bych si uspořádala myšlenky?“ Pokud vám dochází dech, zhluboka se několikrát nadechněte a pak požádejte o zopakování dotazu.

7. Zeptejte se na feedback

Na konci interview se zeptejte, kdy můžete očekávat konečný verdikt, tedy v případě, že to už nebylo jasně řečeno. Vezměte si kontakt na osobu, které budete moci zavolat a zeptat se jí na výsledek.

30.10.2012 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist