Zlomte cigaretu, než ona zlomí vás!

Nekuřákům obvykle připadá nepochopitelné, že lidé závislí na cigaretách se nevzdají své nikotinové vášně ani přes všeobecně známá zdravotní rizika. Kouří dokonce i spousta doktorů, kteří se s následky kouření setkávají denně na vlastní oči. Proč je to tak těžké, dát cigaretám navždy sbohem?

Bylo by to možná jednodušší, kdyby se člověk spolu s cigaretou zároveň nevzdával i dalších příjemných aspektů kouření. Především je tu společenská rovina – všichni vaši přátelé se odeberou ven na cigárko a vy se v osamění snad zakousnete do jablka?

V kavárně budete nervózně klepat prsty do stolu, zatímco kamarádka ruce zabaví neustálým odklepáváním popelu? Nehledě na to, že když se ocitnete pod velkým stresem, cigareta vám zdánlivě na okamžik uleví. Je to tím, že mozkové receptory na sebe navážou nikotin a následně vyplaví do těla dopamin, látku navozující pocity štěstí.

Vedlejší účinky

Co vás tedy čeká, pokud přestanete ze dne na den kouřit? U každého bude odvykání spojeno s jinými potížemi. Lidé si nejčastěji stěžují na poruchy spánku, sklon k depresím, nervozitu i špatnou soustředěnost. Řada odnaučených kuřáků navíc povážlivě přibere na váze.

A nemusí to být jen tím, že neodolatelnou chuť na cigaretu zahánějí pamlskami. U lidí holdujících nikotinu strava zůstává déle v žaludku, čímž navozuje pocit sytosti delší dobu. Její průchod střevy je naopak rychlejší než u nekuřáků, takže se tělo snadněji vyprázdní.

 

Celý článek si přečtete v novém Shine.

 

/wp-content/uploads/files/8_shine.jpg

 

 

Zdroj: www.shinemag.cz

6.8.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist