Zlatá linka slouží seniorům zdarma

Již déle než rok se senioři svěřují bezplatné Zlaté lince seniorů. Na linku se denně dovolá přes 40 seniorů. Zlatá linka jim nabízí širokou škálu pomoci, od praktických rad po kvalifikovanou psychologickou pomoc. Společným cílem farmaceutické společnosti GSK a fondu Elpida je pomoci seniorům trávit spokojený, kvalitní a důstojný podzim života.

Tváří Zlaté linky seniorů je známý kaskadér Jaroslav Tomsa.

„Příběhy jsou často velmi smutné, ale jsme rádi, že senioři se svým trápením nezůstávají sami. Často až po mnoha letech seberou odvahu a chtějí situaci řešit,“ uvádí vedoucí Zlaté linky Kateřina Pešková. „Škála problémů, se kterými se pracovníci Zlaté linky setkávají, je velmi pestrá. Seniory nejvíce trápí partnerské či rodinné problémy, zdravotní potíže nebo otázky bytové či finanční tísně. Hovoří však také o osamělosti, o smyslu života a o smrti. Otázky se dotýkají samotné podstaty člověka a lidského bytí,“ dodává.

Obsáhnout tak široké pole problémů není jednoduché. Pracovníci Zlaté linky jsou proto speciálně vyškoleni. Kromě výcviku ve vedení hovorů a poskytování psychologické pomoci volajícím se všichni účastní pravidelných vzdělávacích seminářů. Ty jsou zaměřené na seniorskou problematiku z pohledu medicíny, práva, sociální péče či systému sociálního zabezpečení.

„Je pro nás důležité, abychom poskytovali ucelenou péči – aby volající dostal nejen správnou a aktuální informaci, ale také návod, jak s ní má naložit, a ujištění a podporu v řešení své situace,“ říká vedoucí Zlaté linky. „Každý volající je jedinečným a nenahraditelným člověkem. Je třeba mu pomoci nalézt řešení, které bude plně odpovídat jeho potřebám i možnostem. Zlatá linka – to není nabídka zázraku, ale kvalitní pomoci, jíž může volající přijmout bez pocitu, že je s ním nakládáno jako s dítětem,“ doplňuje vedoucí linky.

Zlatá linka pro seniory je bezplatná. Poskytuje služby na telefonním čísle 800 200 007. Každý všední den od 8:00 do 20:00 hodin. Každé úterý je na místě přítomen právník, ve čtvrtek od 17:00 do 20:00 hodin se senioři dovolají k lékaři. Kromě toho, že je volání na linku bezplatné, je také plně anonymní. Zlatá linka je jedinou akreditovanou linkou pro seniory v ČR. Akreditaci jí udělila Česká asociace pracovníků linek důvěry. Senioři, kteří ovládají práci s počítačem a internetem, mohou kromě telefonického kontaktu využít také internetové poradenství Zlaté linky seniorů. Na stránkách Elpida.cz najdou on-line poradenství a mohou zasílat emaily na zlatalinka@elpida.cz.

Zlatá linka seniorů je součástí projektu Zlatý podzim s Elpidou. K dalším úspěšným aktivitám Zlatého podzimu patří Školička internetu pro seniory, přednášky na zdravotnická témata a internetové noviny Zlatelisty.cz.

Blanka Čeňková
AMI Communications

3.5.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist