Život modré planety

Ozonová vrstva a atmosféra. Ve škole se to probírá, každý ta slova zná. Jenže už méně lidí přesně ví, co se pod těmito pojmy vlastně skrývá. Navíc všude je tolik článků o ztenčující se ozonové vrstvě… 

Ozon

Ozon je tenká vrstva stratosféry ve výšce zhruba 25 km. Její funkcí je chránit zemi před škodlivým ultrafialovým zářením, které vzniká účinkem slunečního záření na kyslík. Některé umělé látky obsahují chlor (freony) se mohou dostat až do stratosféry, kde ničí ozonovou vrstvu. Takhle jednoduše vzniká ozonová díra.

Módní doplňky – inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie

 

Atmosféra

Planeta Země je obalena „závojem“ – atmosférou. Atmosféru vnímáme jako vzduch, vítr a počasí. Jak roste nadzemský výška, atmosféra řídne a postupně přechází v dokonalé vakuum.  Atmosféra je tím, co dělá naši planetu obyvatelnou, protože na ní udržuje život díky rovnováze oxidu uhličitého a kyslíku (za to může fotosyntéza a respirace). Proto je Země tak jedinečná planeta sluneční soustavy.

Skleníkový efekt

V atmosféře se nacházejí také tzv. skleníkové plyny (vodní páry, oxid uhličitý a metan). Pouze ty dovolují slunečním paprskům projít a ohřívat půdu. Zároveň ale zabraňují vyzařování světla zpět do vesmíru. Země se tak udržuje v teple. Smůla je, že skleníkový efekt neustále narůstá vlivem lidské činnosti. To by mohlo mít vážný dopad na ekologii. Ale je pravdou, že tento efekt je pro život nutný – jinak by totiž teplota poklesla asi na -35°C.

17.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist