Život – kniha – film: Slavné životy ve slavných filmech

Mr. Nice není zdaleka jediný film natočený podle životopisné knihy. Filmaři věčně lační po námětech moc rádi zpracovávají to, co už zažil někdo jiný. A někdy se jim povede předlohu o dost zatraktivnit. Stačí si připomenout pár filmů z posledních let

Ďábel nosí Pradu

Vzpomínky Lauren Weisberger na svou práci v časopise Vogue vyšly v podobě románu, kde kritika opravdové železné lady módního světa, šéfredaktorky Anny Wintour, byla průhledně schovaná za změněnými jmény. Když se ale postavy Mirandy Priestley chopila dokonalá herečka Meryl Streep, vytvořila z ní nezapomenutelný typ, který reprezentuje nejen velitelku Vogue, ale všechny ďábelské šéfky na světě. A i díky ní a jejímu střetu s postavou Anne Hathaway film z roku 2006 bavil lépe než Sex ve městě, s nímž má společného režiséra i kostymérku.

Narušení

Vzpomínky Susanny Kaysen vyprávěly o jiném pekle, ze zdí blázince, kam ji zavřeli poté, co se pokusila o sebevraždu. Když kniha v roce 1993 vyšla, byl z ní hit, přesto trvalo Winoně Ryder celých šest let, než se jí povedlo tuto autobiografii zfilmovat. Jako producentka si přidělila hlavní roli, v té době ale už její pohasínající hvězdu zastínil přírodní živel jménem Angelina Jolie. Sama Kaysen sice film odsoudila jako melodramatický blábol. Ale Jolie, která za roli nebezpečně narušené pacientky získala Oscara, snímek dostala do historie jako film, který odstartoval její superhvězdou kariéru.

Čistá duše

Životopis matematika tak geniálního, že si zasloužil Nobelovu cenu, a zároveň schizofrenika tak paranoidního, že jeho život ani soužití s ním nemohlo být nikdy jednoduché, zpracovala novinářka Sylvia Nasar v roce 1998 do knihy, která se čte jako lidská elegie. Hollywoodské dítě Ron Howard o tři roky později takto podaný osud Johna Nashe poeticky převedl do dojemného, ušlechtile krásného melancholického filmu, kde dal životní roli Russellu Croweovi. I když novozélandský drsňák Oscara za Nashe bohužel nezískal, sama Čistá duše si připsala čtyři zlaté sošky, včetně té za nejlepší film.

Schindlerův seznam

Taky tento film se mohl na oscarovém večeru (v roce 1994) radovat z vítězství, rovnou v sedmi kategoriích. Kromě toho všechny přesvědčil, že Steven Spielberg není jenom komerční režisér zábavných rodinných dobrodružství. Umožnila mu to kniha Thomase Keneallyho Schindlerův oblouk mapující morální vývoj německého obchodníka, který zachránil za druhé světové války 1200 židů tím, že je zaměstnal ve své polské továrně. Možná proto, že kniha z roku 1982 měla formu historického románu, Spielbergův film čelil kritice, že ze své titulní postavy udělat až moc velkého hrdinu. To, že jde o silný zážitek, ale ani historici popřít nemůžou.

The Social Network

Taky na začátku vzniku letošního horkého kandidáta na Oscara (a čtyřnásobného vítěze) stála kniha. Konkrétně dva roky staré dílo Bena Mezricha Náhodní miliardáři, kde na základě svědectví Eduarda Saverina popisuje dramatický vznik Facebooku. Uznávaný scénárista Aaron Sorkin k tomu přidal své typickou kanonádu superrychlých inteligentních a provokativních aforismů a režisér David Fincher neustálým zkušením naučil své mladé talentované herce, aby je dokázali vyslovit. A byl z toho dokonalý film pro naši dobu a o naší době.

29.4.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist