Zhubnout bez diety? Jde to a my víme, jak na to!

Je začátek roku a většina z nás se snaží začít žít lépe a změnit své stravovací návyky. Možná i ty (už zase) přemýšlíš o nějaké dietě. Ještě zadrž. Zhubnout se dá i bez ní. Naučíme tě to!

Britka Bee Wilsonová, novinářka, jejíž doménou je psaní o jídle. Tvrdí, že není důležité ani tak co jíme, ale jak to jíme.

Za špatné návyky mohou rodiče…

„Špatné stravovací návyky člověk získává už jako dítě. Vždyť si všichni pamatujeme, jak jsme seděli u stolu a rodiče nás krmili, jak často byli velmi naštvaní, protože jsme jedli třeba moc pomalu nebo moc rychle. Nebo jak jsme se prali se sourozencem o to, kdo dostane první porci.“ Bee dodává, že malé dítě snadno propadne touze po slaných chipsech či sladkostech. Jednak nevěří pohádkám o zdravé mrkvičce nebo špenátu a pak tím také může řešit případné problémy ve škole i doma. A zapomínat nemůžeme ani na to, že nám nezdravé a zakázané věci prostě nějak víc chutnají.

… za zbytek může školní jídelna

Na to, aby si člověk jídlo oblíbil nestačí průpovídky o zázračných schopnostech pokrmu, člověk by měl po tom jídle toužit, což se zvláště v dětství moc nedaří“ říká Wilsonová. Příklad z praxe? Školní jídelny! Ty dovedou člověku na dlouho znechutit určitý pokrm. Taky si stále pamatuješ podivnou UHO (univerzální hnědá omáčka) či žemlovku z plesnivých housek? Obdobné vzpomínky má také čtenářka Marie:

Léta jsem se ani nedotkla čočky. Ve škole nás nutili vše dojídat. Pamatuji si starou zlou kuchařku, která stála u okýnka jako policajt a nekompromisně vracela zpátky každého, kdo by chtěl vrátit zbytky. Našli jsme si způsob, jak to obejít. Maso jsme schovávali pod brambory, nebo jej cpali pod ubrus. Bylo to zběsilé období, kde vyhrál ten nápaditější. Jednou jsem se snažila vrátit čočku a ta stará čarodějnice mě donutila ji před ní sníst. Okamžitě jsem ji na záchodě vyzvracela a léta se na ni nemohla ani podívat.“

Dobrou zprávou je, že v dospělosti už máme na výběr. Akorát si neumíme dobře vybrat. Pořád máme tendenci se stravovat jako ve školní jídelně. A přitom rejstřík zdravých pokrmů se rok od roku rozšiřuje, kdo by ještě před třiceti lety znal třeba quinou, kuskus, bulgur či semínka chia, když byla fuška sehnat i obyčejný pomeranč?

Když už je pozdě

Říkáš si, že to všechno dávno víš, ale tvou nadváhu to moc neřeší? Dobrá zpráva je, že nikdy není pozdě na to, začít žít zdravě. Jen musíš změnit myšlení o jídle. K jídlu je dobré vždy přistupovat jako k prostředku, díky němuž můžeme načerpat energii, doplnit živiny, vitaminy a tím se stát zdravějšími, než jako k prostředku, kterým si léčíme mindráky. A jakým způsobem se správně stravovat?

6 tipů, jak zhubnout bez diety

  1. Staň se tak trochu potravinovým snobem. Nekupuj tolik na kvantitu. Důležitější je kvalita. Kvalitního (například hořké čokolády) navíc sníš daleko méně, protože tě lépe zasytí.
  2. Jez jen takové porce, které vyhovují přesně tobě.
  3. Pokud v restauraci váháš, co si dát na oběd, zvol to jídlo, které ti více chutná. A když jsi sytá, skonči. Dojídat se někdy nevyplácí.
  4. Nenech se zviklat ani babičkou, která ti naloží na talíř porci spíš pro dřeborubce. Co jsou vlastně špatné způsoby? Je to pocit viny za to, žes nesnědla vše, co bylo naservírováno na talíři? A není to náhodou spíše to, že tě hostitel nutí, abys všechno snědla?
  5. Menší nádobí skutečně funguje. Dej si večeři na dezertní talíř, nepřejíš se. Víno se taky vyplatí pít z menší sklenky.
  6. Často slyšíme o takzvaných „superpotravinách“. Ve skutečnosti to ale bývá spíše záležitost marketingu. Opravdovou superpotravinou je jakékoliv zdravé jídlo, které chutná zrovna tobě. Tak se měj ráda a měj ráda i své tělo a dopřávej mu jen to nejlepší!

Foto: shutterstock.com

25.1.2016 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist