Záclony, voály, závěsy…

Textilie do oken jsou něčím, co někdo považuje za lapače prachu, druhý za důležitý faktor, který byt zútulňuje. Pravda je na obou stranách.

Doby, kdy jsme se mohli rozhodnout jen pro několik forem bílých, či vzácně barevných variant záclon, jsou pryč. Na trh totiž přicházejí voály a získávají velké obliby. Je to taková podařená směs závěsu a záclony.

Neprůhledné voály jako kompromis?

Výrobci voálů argumentují nejen momentální módností, která by ovšem byla k ničemu, kdyby voály nenabízeli něco navíc. Jsou funkční, tedy zvenčí jsou prakticky neprůhledné a přitom zvnitřku nebrání průchodu světla do místnosti. Jsou k dostání ve velmi atraktivních provedeních – nejrůznějších barvách, sytých i jemných, se vzory i jednoduše bílé, které vlastně imitují klasické bílé záclony. Navíc jsou z umělých materiálů, takže praní a údržba je jednoduchá.

Vybírejte podle stylu interiéru

Barevnost bytového textilu na oknech vybírejte podle zařízení vašeho bytu. Barva může ladit s kobercem, nábytkem nebo barvou na stěnách. Může se ale také diametrálně odlišovat, pokud máte celý pokoj laděný do jedné barvy, může závěs být naopak kontrastní. Záleží jen na vašem vkusu, co vám bude připadat krásné.

Snad stále platí, že barevné textilie v oknech místnost ztemňují, zatímco světlé světlo rozptylují. Teplé barvy prosvětlují, studené zase dělají dojem chladna. V každém případě ale cokoliv na okně trochu světla ubere. Takže pokud máte žaluzie, záclony a závěsy v jednom, zvažte, jsou-li všechny tři varianty nutné.

Obezřetní buďte také v trendových záclonách či závěsech, které jsou se vzory, barevné či jinak výrazné – časem se totiž okoukají. Není to na škodu, pokud stejně za pár let míníte textilie vyměnit. V opačném případě se poohlédněte po něčem neutrálním nebo klasickém. Skvělým řešením jsou pak např. jemné krémové barvy s decentními vzory – takový styl není nudný ani příliš výrazný.

Těžké závěsy

Závěsy budou in i v dobách nejrůznějších typů zastínění žaluziemi. Ty klasické těžké už asi málokdo použije, ale do stylových interiérů se hodí. Navíc mají dobrou izolační schopnost a také se doporučují pro zlepšení akustiky v místnosti, máte-li například domácí kino. V zimě zase zabraňují tepelným ztrátám. Z modernějších typů tkanin na závěsy stojí za zmínku látky s teflonovým povrchem. Ty dokáží odrážet teplo v letních měsících a sluneční žár tak nezvýší teplotu v místnosti tolik, jako by se tak stalo s nějakou obyčejnou látkou.

Řasení – věčný problém

Podle míry řasení platí pravidlo, že kupujeme dvojnásobek až trojnásobek šířky okna. Ovšem třeba voály se příliš řasit nemusí. Výborným pomocníkem jsou tzv. řasící pásky, které vám na požádání v obchodech na vybrané záclony i našijí. Pak se nemusíte trápit s pravidelností řasení, bude totiž už nastaveno.

Příliš lehké záclony se na krajích zatěžují malým všitým olůvkem, které zajistí, že se nebude textilie krčit nebo nepřirozeně poletovat.

Obroubení, úprava délky či šířky na míru, všití všeho potřebného, to vám zajistí nejenom obchody kamenné, ale i ty internetové, samozřejmě za příplatek.

 

7.7.2008 12:00| autor: Renata Petříčková
Více o tématu: interiérsvětlaZáclona

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist