Femina.cz > Články o módě > módní trendy > Z vojny mezi smetánku
Z vojny mezi smetánku
Pánský styl je úžasná věc. A neodmyslitelně k němu patří i kravata.
Možná si budete myslet, že jsem se zbláznila. Ba ne, tak špatné to ještě se mnou není. Pravdou ale je, že kravata nebývala ve svém začátku ženskou záležitostí a také v současnosti je jen hrstka žen, která si její nošení osvojila.
Je to celkem úsměvné, ale historie kravaty sahá do vojenského prostředí, kdy do Paříže v roce 1635 dorazil za účelem podpory francouzského krále oddíl chorvatských vojáků. A právě součástí jejich oblečení byl také barevný šátek uvázaný kolem krku. Jelikož francouzská šlechta na módu hodně dbala, tento zajímavý kousek oblečení ji natolik zaujal, že se brzy stal nedílnou částí francouzské uniformy a postupně se dostala také do civilního oblékání. Z chorvatského označení „la Croate“ vzniklo slovo „la cravatte“, které se dodnes používá pro označení kravaty. Sám Ludvík XIV. měl svého osobního „cravitiera“, jenž mu pomáhal při vázání kravaty.
Ženské pohlaví se o kravaty začalo zajímat o pár let později. Steinkirk – tedy volně uvázaný šátek – se stal velice populární. Bílou barvu nosili muži, ženy se našly v jiných barvách. O další popularizaci kravaty se postaral Angličan George Brummel. Jeho zásluhou se kravaty dostaly do více vrstev společnosti a z každého muže se tak mohl stát pravý nefalšovaný gentleman. Muži tak začali nosit tmavý oblek s kravatou. Je tomu stejně i dnes a pojetí tohoto oblékání se vlastně nezměnilo. Vždyť oblek a kravata jsou stále znakem jisté společenské skupiny. Vzhledem k postavení Velké Británie se pak nový módní styl rozšířil do celého světa.
Vzory se na kravatách začaly objevovat na konci 19. století. Dokonce i vázání se začalo podobat tomu dnešnímu – kravata byla jednou obtočena okolo krku a uvázána od uzlu. Jasnějších barev se vázanky dočkaly po první světové válce, které jsou dodnes považovány za klasické. To, že kravata drží svůj tvar a nekroutí se, je zásluhou Američana Jessie Langsdorfu, který v roce 1922 patentoval postup výroby moderní kravaty. Ta se skládá ze tří dílů, které jsou sešity a střiženy pod úhlem 45° vzhledem k ose látky.
Do filmu se kravaty dostaly mezi světovými válkami, kdy je nosily takové hvězdy jako Fred Astaire, Bing Crosby nebo třeba Frank Sinatra. I po druhé světové válce stříbrné filmové plátno udávalo směr módy. Vázanky si našly Marlona Branda či Warrena Beattyho ve filmu Bonnie a Clyde. Právě zde se poprvé světu představila světlá kravata na tmavé košili. Pak kravaty prodělaly krizi, ale v 70. letech minulého století se opět vrátily na výsluní.
Kravaty se samozřejmě také velice rychle dostaly do hledáčku světových módních návrhářů a dnes si můžete pořídit v podstatě jakoukoli značku.
Informace k článku byly čerpány ze Sekora.cz