Z doby impéria Mataram zdědila nejlepší tradice… YOGYA – kulturní centrum Jávy

Yogyakarta nebo zkráceně Yogya je hlavní turistická destinace na ostrově Jáva – Indonésie. Město leží na střední Jávě na úpatí aktivní sopky Merapi, která se v květnu loňského roku opět probudila. Loni Yogya také oslavila 250 let výročí vzniku města. Z doby impéria Mataram Yogya zdědila nejlepší tradice a tak se stala jedním z hlavních kulturních center Jávy. Město je zároveň známé jako centrum javánského klasického výtvarného umění jako je zpracovávání stříbra, loutkové divadlo (wayang kulit) a unikátní styl batikování látek i gamelan hudbou.

Sultán guvernérem Yogyakarty a princ Pakualaman jeho zástupcem

První guvernér byl Sri Sultan Hamengkubuwono IX a dalším byl Paku Alam VIII až do roku 1998, kdy nastoupil Hamengkubuwono X. Do dnešního dne je to jediná provincie Indonésie, která je formálně královstvím.

Guvernér Yogyakrty má na rozdíl od jiných regionů výsadu nebo speciální status, že není do funkce zvolen a funkce není časově omezena. Jinak pravomoci a povinnosti má stejné jako ostatní guvernéři.

V polovině 11. století, když král Airlangga zemřel, Bali zůstalo autonomní do roku 1284. Poté král východní Jávy Kertanegara dobyl Bali a vládnul z Jávy. Kertanegara byl zavražděn v roce 1292 a Bali byla opět nezavislé až do roku 1343, kdy bylo opět přivedeno pod kontrolou Hindu-Javánského generála Gajah Mada z Majapahit impéria.

V 16. století království Mataram prožilo pád díky vnitřnímu boji o moc. Tento boj využila VOC (Holandská společnost pro východní Indie) k získání větší moci a to vedlo k rozdělení na dvě království Yogyakarta a Surakarta…

Zlatá éra kultury…

V 16. století se také na Jávě rozšířil islám a impérium Majapahit se začalo rozpadat. To vedlo ke hromadnému odchodu aristokratů, kněží a umělců na Bali. Díky této události získalo velkou prosperitu a nastala zlatá éra kultury pro další století. Stalo se hlavní silou regiónu, přebralo kontrolu nad sousedním státem, Lombok a také části východní Jávy.

Turistický boom…

v 80. letech dal nahlédnout do tradičního umění zahrnující tance, sochařství, malířství, řezbářství, zpracování kůže a drahých kovů a v neposlední řadě hudba na gamelan, který by jinak zůstal utajen okolnímu světu. Od této doby bylo Bali vyhledávanou turistickou destinací až do roku 2002, kdy teroristický útok poznamenal místní vzkvétající ekonomiku a strach z terorismu brzdí rozvoj cestovního ruchu. I tak se nedá přehlédnout dovednost místních umělců, která na Vás doslova dýchá z každého koutu Bali. Jedna z místních specialit je řezbářství s různorodými přírodními či náboženskými motivy. Tyto originální doplňky a ozdoby jsou nedílnou součástí každodenního života.

Technika batikování je známá více než 2000 let!

První známky použití této techniky jsou ze středního východu, centrální Asie a Indie. V Indonésii převážně na ostrově Jáva byla tato technika dovedena k dokonalosti. V dnešní době se batikování nepoužívá jen na látky, ale také na dřevěnou domácí dekoraci jako rámečky, svícny a další.

Dokonalost ručního zpracování se projevuje nejen na batiku, ale také na módních doplňcích, jako jsou kabelky a tašky vyrobené z přírodních materiálů včetně pandánu, bambusu, ratanu, mořské trávy a další. Díky velkému přírodnímu bohatství Indonésie je sortiment materiálů velmi rozmanitý a kvalitní.

Na Bali zase s Hinduismem Indové významně ovlivnili Balijské tance. Silná balijská identita přijala tyto vlivy s původním animistickým náboženstvím a tradičním folklórem. Vzniká tak jedinečné balijské etnikum.

Malby na plátno prošly značným vývojem. Dáno tradicemi sloužily vyjadřováním náboženských a mýtických idejí a byly i pod vlivem západních malířů, kteří žili na Bali. Výsledkem je jedinečný nezaměnitelný styl.

Král Ubudu měl cizince rád… .-)

Král Ubudu byl známý pro svoji zálibu v umění a malířství a svým otevřeným přístupem k cizincům. Díky tomu se Ubud stal centrem umění, kterým prošlí známý umělci jako Bonnet, Spies, Blanco, Snel. Mnozí z nich již nikdy Bali neopustili.

Hudba na Bali je velmi komplexní a doslova vibrující. Hlavní účelem hudby je doprovod pro náboženské obřady, tance a loutkového divadla. Hra na tradiční balijský nástroj gamelan se skládá z různých druhů perkusí, kde noty se překrývají a křížením různých druhů. Každý gamelan má svůj jedinečný zvuk aby je nebylo možné zaměnit s jiným gamelanem. Řezbářství tak i sochařství jsou další umění ve kterém Bali vyniká. Námětem jsou náboženské nebo mytologické postavy.

Zajímavosti Asoka.cz

Je magický, je posvátný … co je to GAMELAN
Vědci naąli NA SUMBAWĚ „POMPEJE VÝCHODU“

18.1.2007 12:00

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist