Vybíráme nástěnné světlo krok za krokem

Do každého pokoje se hodí jiný druh svítidla, vybrat to pravé je mnohdy docela oříšek. Obzvlášť, pokud jste se zamilovali do určitého stylu, kterého se nechcete vzdát. Rozhodli jste se, že do místnosti nainstalujete kromě centrálního i nástěnné světlo? Poradíme vám, jak ho vybrat!

svetlo-1100x618.jpg Zdroj: Svetla24.cz

Nástěnné světlo je perfektním doplňkem stropního světla

Lustr nebo jiné závěsné světlo by v žádné místnosti nemělo chybět, co ale dělat, když potřebujete další zdroj světla? Buď vsadíte na stojací lampu, nebo dáte přednost nástěnnému světlu, které místnost opticky zvětší. Jak ho vybrat?

Krok první: Kde bude nástěnné světlo sloužit?

Než se pustíte do samotného výběru nástěnného světla, ujasněte si, do jaké místnosti ho nainstalujete a co od něj očekáváte. Vždy ho taky slaďte s ostatním interiérem.

  • Vybíráte doplňkové světlo do obýváku? Zaměřte se na to, aby osvětlilo přesně tu část místnosti, kterou potřebujete. Nemělo by vás oslnit, spíš působit tlumeně.
  • Hledáte nástěnné světlo do dětského pokoje? Pak mějte na paměti, že musí být nejen funkční a hezké vzhledové, ale hlavně taky bezpečné a nezávadné.
  • V ložnici možná oceníte nástěnné světlo v podobě lampiček, které můžete umístit třeba nad postel a večer před spaním si chvilku číst.
  • Světlo v chodbě musí být hlavně praktické, ideálně se senzorem pohybu.
  • Do koupelny dejte jen světlo s voděodolnou úpravou.

Krok druhý: Zaměřte se na parametry jako příkon, výkon, napětí a stupeň krytí

Příkon toho hodně napoví o spotřebě, výkon zase o intenzitě světla. Napětí by se mělo shodovat s tím, co v domácnosti máte a stupeň krytí?

Ten udává míru odolnosti světla proti proniknutí vody nebo dalších částic. Označuje se IP a dvěma čísly. První udává odolnost proti vniknutí cizích těles, druhé odolnost vůči vodě. Maximální možný stupeň krytí je IP69, takové svítidlo je vodotěsné i při trvalém ponoření. Minimem je IP 20, které nemá žádnou ochranu před vodou.

Krok třetí: Jakou barvu světla zvolit?

Barvu světla vybírejte podle toho, kde bude světlo nainstalované. Udává se v kelvinech a čím víc kelvinů udává, tím je světlo studenější.

Víte, že teplota chromatičnosti (barva světla) je u denního světla 5000-7000 K? Na práci je vhodný chladnější tón (5000-6000 K), do míst, kde chcete relaxovat ten teplejší (kolem 3000 K).

Krok čtvrtý: Zajímejte se i o závit

Místo, kde napojíte do světla žárovku, označujeme jako patici nebo závit. Na trhu jich je hned několik, nejběžnější je E27 a E14 (velký a malý Edisonův závit), setkat se ale můžete i třeba S G9 nebo GU10.

Náš tip: Nechcete měnit žárovky? Podívejte se na nástěnná LED svítidla.

Krok pátý: Jaké další funkce možná oceníte?

Nehodilo by se třeba dálkové ovládání nebo stmívač, díky kterému uzpůsobíte intenzitu světla vašim aktuálním potřebám?

12.8.2021 2:55| autor: Komerční prezentce
Více o tématu: světla

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist