Femina.cz > Zábava > Vernisáž – Ženy z Kibery
Vernisáž – Ženy z Kibery
Výstava ŽENY Z KIBERY (Dospívají ve třinácti, ve čtrnácti umírají na AIDS) Charitativní výstava snímků známého fotografa Jana Šibíka, nazvaná Ženy z Kibery, začala 28. května v Galerii Louvre na Národní třídě v Praze a potrvá necelý měsíc. V lednu letošního roku se fotograf Jan Šibík vypravil do největšího a nejnebezpečnějšího slumu Kibera v keňském hlavním městě Nairobi. Prostřednictvím fotografií místních prostitutek a jejich […]
Výstava ŽENY Z KIBERY
(Dospívají ve třinácti, ve čtrnácti umírají na AIDS)
Charitativní výstava snímků známého fotografa Jana Šibíka, nazvaná Ženy z Kibery, začala 28. května v Galerii Louvre na Národní třídě v Praze a potrvá necelý měsíc.
V lednu letošního roku se fotograf Jan Šibík vypravil do největšího a nejnebezpečnějšího slumu Kibera v keňském hlavním městě Nairobi. Prostřednictvím fotografií místních prostitutek a jejich dětí se rozhodl pomoci organizaci Keňské rehabilitační centrum pro ženy (Kenya Women´s Rehabilitation Centre), kterou zde založila a vede místní profesorka medicíny Elizabeth Ngugi. Ta přiletí do Prahy 29. května a zůstane zde týden, kdy bude k dispozici novinářům a svou přítomností podpoří organizátory výstavy.
Doktorka Ngugi se už léta zabývá prevencí HIV a v centru pomáhá nedobrovolným prostitutkám ze slumu. Organizuje pro ně kurzy šití, kancelářských prací a podobně, aby měly šanci najít práci. Tyto ženy se neživí tělem proto, aby měly více peněz než sousedka – za sex mají v přepočtu 15 Kč (pokud je tedy „zákazník“ na konci nezbije a zaplatí). Existují pro ně totiž jen dvě možnosti: buď zemřít hladem nebo se stát prostitutkou a doufat, že se nenakazí virem HIV. Dříve nebo později k přenosu nemoci ale stejně dojde, protože více než polovina obyvatel zhruba milionového slumu Kibera je HIV pozitivních.
„Kondom tu sice seženete v každém zdravotnickém středisku zdarma, ale žena nemá šanci donutit muže, aby ho použil. Zdejší muži prezervativy odmítají, protože jim připadají nepřirozené a nevidí důvod, proč je používat, když je neměl ani jejich otec a dědeček,“ říká neteř profesorky Ngugi, Češka Yvetta Lizatović, která v ČR založila na podporu organizace své tety nadační fond For Africa. To ona řekla Janu Šibíkovi o problémech žen z Kibery a doprovázela ho při fotografování.
„Na těch ženách není vidět, že jsou prostitutkami – protože jsou prostitutkami pro nejnižší společenskou třídu,“ vypráví fotograf Jan Šibík. „Nemají jinou možnost, jak uživit sebe i děti, když je jejich muž opustil a odešel za jinou. Aby toho nebylo málo, ve slumu je pochopitelně hodně násilí, běžně se tu znásilňují děti… To focení bylo hodně depresivní.“ Jan Šibík fotografoval především ženy, které už na tom jsou zdravotně hodně špatně. Nemohou se hýbat a starají se o ně ty, kterým ještě zbývá trocha síly. Do jejich chatrčí Jana doprovázela kolegyně profesorky Ngugi, sociální pracovnice Mary. „Dostali jsme nakázáno, že nesmíme být ve slumu déle než do pěti odpoledne – pak už bychom ve zdraví nevyvázli,“ vzpomíná Jan Šibík.
Vedle prostitutek se sociální pracovnice Keňského rehabilitačního centra věnují také sirotkům po rodičích zemřelých na AIDS – pomáhají jim přežít a dosáhnout alespoň základního vzdělání. Vzdělání je sice v Keni zdarma, ale dítě musí mít učebnice a uniformu, které si jeho rodiče (pokud je ještě má), mnohdy nemohou dovolit. Jen vzdělání je totiž cestou z bídy slumu, z chatrčí z překližky a kartonu, z hladu a nemocí. Vyučí-li se osiřelá holčička po základní škole třeba švadlenou, bude si moci vydělávat na živobytí jinak než prostitucí.
A právě tudy snad vede z tohoto pekla skulinka ven.
Výstava Ženy z Kibery se snaží ukázat, že existují místa na naší planetě, kde lidé denně bojují o život. O trochu kaše, o půl dolaru. A ne vlastní vinou. Je na nás, jestli se budeme jen dívat. Nebo jestli se rozhodneme jim i pomoci.
Výstava Ženy z Kibery potrvá od 28. května do 23. června 2007 a její návštěvníci zde najdou 25 velkoformátových černobílých fotografií Jana Šibíka. Přístupná bude denně kromě neděle od 12 do 19 hodin v Galerii Louvre, Národní 22, Praha 1. Vstupné je zdarma.
Návštěvníci mají možnost přispět libovolnou částkou prostřednictvím nadačního fondu For Africa (www.forafrica.cz, č. konta: 35-9248910287/0100) organizaci Dr. Elizabeth Ngugi „Kenya Women´s Rehabilitation Centre“ (Keňské rehabilitační centrum pro ženy) v Nairobi.