Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > chřipka a nachlazení > Velký bylinkový tahák: Rýma, kašel nebo chřipka? Vyzkoušej přírodní antibiotika!
Podzim je sice krásně barevný a slunečný, ale také plný dešťů, větru a zimy zalézající pod kabáty. A spolu s nevlídným počasím přichází také otravná rýma, dusivý kašel a únavná chřipka. My však pro tebe máme první pomoc z...
Bylinky jsou totiž mocné zelené čarodějky a dobrodějky. Zvláště na podzim. Tak zapomeň jednou na chemické preparáty a zkus vyzrát na nachlazení s bylinkami. Najdeš mezi nimi jak skvělé posilovače imunity, tak přírodní antibiotika.
. Zdroj: archiv redakce
Jeho pojmenování zní skoro jako zaklínadlo a ono jím skutečně je. Je to bylinkový šaman proti virům a bacilům. Jak je to možné? Obsahuje tolik vitamínu C jako žádná jiná rostlina. Pouze jedna jediná bobulka rakytníku v sobě pojímá tolik céčka, kolik je doporučená denní dávka pro dospělého člověka. Když k tomu přičteš ještě veliký podíl vitamínu A, D, F, K, B, rutinu, pektinu, tříslovin, organických kyselin a minerálů, máme jasno a není co řešit. Tenhle šaman ti posílí imunitu jako žádný jiný.
Zdroj: archiv redakce
Ale pozor. Není to jen machr na imunitu, válcuje také další zdravotní obtíže - pomáhá správnému zažívání, vylaďuje činnost jater, průdušek, plic a krevního oběhu, snižuje tvorbu vyrážek a detoxikuje organismus. A vůbec se nemusíš bát, že bys ho nesehnala, ani ho nemusíš pěstovat na zahradě. Je k dostání v každé lékárně i v obchodech se zdravou výživou ve formě čaje, sušených bobulí, šťávy, džemu, tinktury, pastilek i bonbónů. Stačí si jen vybrat.
Zdroj: archiv redakce
Právě teď je nejlepší čas na pořádnou rakytníkovou kúru. Díky ní totiž zíkáš štít proti bacilům všeho druhu. A jak na ni? Stačí po tři až čtyři týdny popíjet denně čaj z drcených plodů rakytníku, nebo pojídat denně lžičku sušených plodů, či si dopřávat lžičku tinktury. Přesný návod a množství vždy nalezneš na balení.
Zdroj: archiv redakce
Alias echinacea. Sexy název pro dalšího bojovníka s viry a bacily, co říkáš?
Tato krásná rostlinka je pradávným lékem indiánů a dnes slaví velký boom. Nakopne tvoji imunitu a se svým obsahem flavonoidů, polyacetylenových sloučenin, polysacharidů a vitaminů brojí proti všem zánětlivým projevům, bakteriím a virům. Její složení má vliv na pohyb a množení bílých krvinek, což prospívá celému organismu.
Využít k léčbě můžeš celou rostlinku, i když největší užitek budeš mít z kořene třapatky. K mání je echinacea ve formě tinktury, čajů, pastilek i tablet v lékárnách a prodejnách zdravé výživy.
Zdroj: archiv redakce
A nakonec to nejlepší. Do třetice je tu bylinka s krkolomným pojmenováním. Je přímo přírodním antibiotikem, považovaným za jedno z nejsilnějších vůbec. A to ji předurčuje jako pomocníka proti virům a baktériím. Pěkná bylinka má silné účinky a rychle zamete s jakýmkoli oslabením organismu ve formě infekce - ať už dýchacích či močových cest, bolesti v krku či rýmy.
Je univerzální a všestranně využitelnou rostlinkou s kouzelně rychlým efektem. A působí tak všechny její části - listy, nať i semena. Dá se využít i jako neobvyklá a lahůdková salátová zelenina. Skrumáží obsahu vitamínů, silic, draslíku, olejů, bílkovin a dalších mnoha látek zničí i streptokoka, salmonelu, dokonce i zlatého stafylokoka. Uznej, že to už je síla. Pak je jasné, že ani opary a ekzémy její potírání nevydrží.
Zdroj: archiv redakce
Stejně jako předchozí dvě je k dostání v lékárně, i v obchodě se zdravou výživou ji najdeš. Dej si 3x denně čaj, tinkturu, šťávu, anebo si lichořeřišnici doma vypěstuj v truhlíku na salát. Není to náročné a určitě to stojí za to. Postačí ti smlsnout si na 50 gramech salátku denně a budeš fit.
Jak to máš s bylinkami v době chřipek a nachlazení ty sama? Využíváš je, anebo se přikláníš raději ke klasickým lékům? Napiš nám do diskuze.
Zdroj: archiv redakce