Femina.cz > Vše o zdraví > Velký bylinkový tahák II.: Zaměřeno na krásu, zdravé zažívání i ženské problémy
Propadla jsi kouzlu bylinek? Pak tě určitě potěší druhý díl velkého bylinkového taháku. Máme pro tebe další várku magických rostlinek, tentokrát se zaměříme na ženské problémy, trávení, krásné vlasy i pleť.
Měsíček lékařský je doslova nabušený ochrannými látkami pro tvoji pokožku - je protizánětlivý, antibakteriální a obsahuje celou řadu antioxidantů. Denním používáním v podobě krému dosáhneš hladké a svěží pokožky, ale mimoto ti měsíček pomůže i když se popálíš, způsobíš si drobnou ranku, nebo se ti objeví modřina. Efektivní je také na ekzémy a hemeroidy.
První pomoc v podobě měsíčkového oleje:
3 hrsti měsíčkových lístků zalij 0,5 l olivového oleje tak, aby byly všechny lístky ponořeny. Nech stát zhruba měsíc na temném místě při pokojové teplotě a máš výborný olej pro ošetření drobných zranění, ale také proleženin, nebo otoků.
Pokud tě trápí křečové žíly, zkus přikládat čerstvé rostliny na bolavá místa.
. Zdroj: archiv redakce
Rozmarýn obsahem antioxidantů předčí málokterá bylinka. Olej z rozmarýnu výrazně pomáhá redukovat vrásky, zbaví tě akné a mykóz. Jeho zvláštností je pozitivní působení na pokožku osob s diabetem. V podobě odvaru jej můžeš také využít k omývání pleti, ovšem olej jednoznačně svými výsledky vede.
A zapomenout nesmíme ani na to, že je výborným kořením zvláště k masu.
. Zdroj: archiv redakce
Kopřiva dvoudomá je doslova prošpikována vitamíny, minerály a aminokyselinami. To vše je super balíček pro zdravé, krásně lesklé, pevné a silné vlasy. Kopřiva podpoří jejich růst a naopak odbourá nadměrné vypadávání.
Bylinku můžeš užívat vně jako odvar, i vnitřně ve formě čaje. Na jedno i druhé stačí 1 lžička sušené kopřivy, kterou přelij v šálku vřelou vodu a vyluhuj 10-15 minut.
Zdroj: archiv redakce
Violka trojbarevná je ideálním parťákem v rekonvalescenci, kdy máš nemocí a léky oslabené vlasy a padají ti více, než je zdrávo. Můžeš si ji dopřát jako čaj pro vnitřní posilu a zároveň si s ní umývat vlasy. Odvar i čaj je jednoduchý - lžičku sušené violky přelij v šálku vroucí vodou a nechej odstát 10 minut. Po scezení ho využij k omytí vlasů, a k pití můžeš dosladit medem.
Zdroj: archiv redakce
Mat problémům s viděním dá světlík lékařský. Už název bylinky Světlík lékařský evokuje, co se bude dít při dlouhodobém užívání ve formě čaje - uvidíš lépe a ostřeji pomyslné "světlo na konci tunelu" svých obtíží s očima.
Bylinka je výborná při únavě očí a zánětu spojivek, a to jak čaj, tak i jako odvar k omývání očí a obkladům na ně. Dobrý čajík ze světlíku budeš mít, když 1 lžičku sušeného světlíku zaliješ čtvrt litrem vřelé vody a necháš louhovat půl hodinky. Popíjej ho vlažný 3x denně.
Zdroj: archiv redakce
Kontryhel je taková ženská bylinka. Je totiž výborným pomocníkem při bolestivé menstruaci, při nepravidelné menstruaci, pomáhá při rekonvalescenci poporodních zranění, ale také zabraňuje nechtěným potratům. Výborný je také při zadržování vody v těle nebo jako pomocník v boji s horečkou.
Nať kontryhele podpoří oslabenou imunitu organismu. Léčí v těle zánětlivé projevy. Čaj z kontryhele si uděláš tak, že 2 lžičky sušené bylinky zaliješ čtvrt litrem vřelé vody a necháš odstát cca 10 minut. Pij ideálně 2x denně.
Zdroj: archiv redakce
Pro pohodové bříško tu máme Kořen puškvorce. Je to hořká bylinka, což jsou skoro všichni "žaludeční a trávicí" zelení kamarádi. Dá mat střevní kolice, průjmu, špatnému trávení, či bolestem břicha žaludečního charakteru. Vyladí nejen chuť k jídlu, ale i správnou tvorbu žaludečních šťáv. Zkrátka a dobře kořen puškvorce je všelékem na žaludeční problémy všeho druhu.
Tuto bylinu nevař, jen 1 polévkovou lžíci sušené bylinky v šálku vody zahřej a nechej louhovat nejméně 5 - 7 hodin. Poté znovu zahřej a nechej 5 minut odstát. Scezené popíjej vždy 15 minut před jídlem. Můžeš si však připravit i puškvorcový prášek, když rozdrtíš kořen puškvorce na jemný prášek. Ten pak jako lék užívej 3x denně před jídlem. Postačí ti špetka (na špičku nože) prášku zapít malou sklenkou vody, nebo smíchat s vodou a vypít.
Zdroj: archiv redakce
Nať řepíku je "univerzální bylinkový voják". Je doslova pohlazením a balzámem pro vnitřní orgány těla, které s ním můžeš "hladit" po celý rok. Hojí vše od jater, žlučníku, žaludku, slinivky až po dvanácterník. Všude tam je prospěšný a vyladí tvé zažívání na jedničku. A tvůj metabolismus si s ním bude lebedit. Mimo to umí při dlouhodobém užívání zatočit i se žlučovými kameny a ledvinovým pískem.
Čaj si vař vždy čerstvý, stačí 1 lžička sušeného řepíku zalitá vroucí vodou do šálku, kde se nechá 8 minut vyluhovat. Pij jej 3x denně zhruba 15 minut před jídlem. A tvé bříško si bude příst jako kotě!
. Zdroj: archiv redakce