Vedlejší účinky sexu, které ovlivňují tvůj mozek. Tohle jsi netušila!

Erotika? Tak ta se hodně podceňuje. Málokdo tuší, že díky ní se můžeš stát lepším řečníkem na veřejnosti, zbavit se bolesti hlavy, a v jistých případech setřást i depresi. Jenže může ti také vymazat paměť!

vedlejsi-ucinky-sexu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Že sex je zdravý, o tom už asi nikdo nepochybuje. Jak by také mohl?! Vždyť odborníci dnes a denně poukazují na to, že je lékem na vysoký krevní tlak, prostředkem k posílení imunity i prevencí rakoviny a srdečních chorob. Končí tím ale jeho mocné „schopnosti“? Právě naopak. Kromě těla totiž ovlivňuje také mozek, což může někdy pomoci, jindy zase pořádně uškodit. Jak milování zasahuje do hlavy a pohrává si s tvými pocity?

Vášeň jako droga, co má sílu

Sex dokáže jednoho pozitivně naladit. Z velké části je to způsobeno uvolňováním dopaminu, což je neurotransmiter, který má pod palcem pocity štěstí, radosti a vzrušení. Jen tak mimochodem, hodně podobný efekt má i užívání zakázaného stimulantu, jako je kokain.

„Konzumace drog i pohlavní styk zasahují stejné oblasti mozku. Dopamin je také jednou z chemických látek, které jsou zodpovědné za vytvoření těžké závislosti,“ vysvětluje docent psychiatrie působící na Kalifornské univerzitě Timothy Fong. Takže erotický závislák? Jo, to se klidně může stát. Ostatně, v policejních kronikách bychom se o pár případech jistě dočetli…

Antidepresivum s jedním velkým ALE

Nedávná studie provedená na newyorské Albánské univerzitě tak trochu šokuje. Tamní výzkumníci zkoumali 300 žen a zjistili, že ty, které si užívaly nechráněného sexu, měly méně depresivních příznaků v porovnání s jejich zodpovědnými kolegyněmi, které používaly kondom. Vědci předpokládají, že různé sloučeniny ve spermatu, včetně estrogenu a prostaglandinu, mají antidepresivní vlastnosti, které se po pohlavním styku absorbují do těla.
Kdo tedy žije ve vážném vztahu a nebrání se otěhotnění, tomu depky nehrozí. Vyznavačky nezávazného povyražení, které by absencí ochrany byly samy proti sobě, mají zřejmě smolíka.

Prášek na bolest. Ten funguje pro všechny

Že většina bolestí a nemocí se rodí v hlavě, to není žádným překvapením. Závěry německého průzkumu z roku 2013 však prokázaly, že přes mozek vede i cesta k uzdravení. Až 60 % náruživých účastníků onoho výzkumu hlásilo úplnou, nebo alespoň částečnou úlevu od bolestí hlavy a časté migrény. Nutno podotknout, že monitorovaní respondenti se erotice oddávali třikrát týdně. Tak tohle je jistě plus, ovšem není každý den posvícení, a milostná rizika jsou tak jako tak ve vzduchu.

Paměť v ohrožení a reálný Matrix

Kompletní vymazání paměti? Většinou to vídáme jen ve filmech z žánru sci-fi. To ale neznamená, že je to v běžném životě nereálné! Následkem divokého sexu se to stane zhruba sedmi jedincům ze sta tisíc. Lékaři tento stav nazývají globální přechodnou amnézií a není to žádná sranda. Zapomnění může trvat několik minut, ale stejně tak i několik hodin. Dotyčný si při něm nemůže vytvářet nové vzpomínky ani pamatovat si na nedávné události. Jako spraví se to, ale asi nic moc pocit!

Lepší řečník díky orgasmu. Bez legrace

Ve výčtu vedlejších účinků milování nesmí chybět ani tvrzení amerických psychiatrů. Ti na základě vlastního průzkumu zastávají názor, že intimní hrátky snižují nervozitu. Navíc jedinci bezprostředně po nich vykazují lepší reakce na stresové situace, do kterých patří také mluvení na veřejnosti. Chceš být řečníkem, který svým projevem nadchne davy? Tak víš, co máš dělat, než vystoupíš před publikum!

Jsi z těchto „schopností“ sexu překvapená? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. 

Foto: Shutterstock.com

30.10.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist