Vědecký manuál šťastného vztahu. Co by partneři měli dělat před spaním?

Mít fungující a spokojené soužití je snem každé ženy. Chceš toho docílit ještě dnes? Absolutně žádný problém! Podle psychologů stačí pod peřinou navodit jedno konkrétní téma k hovoru. Takhle snadné to je!

První měsíce roku bývají ve znamení přehodnocování. A vztahy jsou samozřejmě v první linii. Svobodní řeší, jak se seznámit. Zadaní zase to, jestli by jim neprospěl rozchod a nový začátek. Je to tvůj případ? Zatím nic nevzdávej. Našel se totiž způsob, jak dát partnerství zase do latě! Co napraví pošramocenou lásku?

Magická síla slov

Američtí vědci se na základě své studie domnívají, že když si milenci před spaním povídají, dokáže to doslova zázraky. Intimní konverzace pod rouškou tmy prý posiluje intimitu, porozumění, citovou podporu a vzájemný pocit štěstí. Dalo by říct, že co večer zaseješ, to ráno sklidíš! Jenže bacha, důležitá je pointa rozhovoru. Pokud chceš toho svého zasvětit do pracovních starostí, tak na to rovnou zapomeň. Je třeba mu servírovat pouze dobré zprávy a vyhnout se těm špatným. Jak se na něco takového přišlo? Hodně zajímavým výzkumem…

Když ticho fakt neléčí

Výzkumníci oslovili 170 armádních párů. Jen na vysvětlenou, proč byli povoláni výhradně jedinci v uniformách – právě oni totiž bývají náchylní ke vztahovým problémům. Tudíž vhodný „materiál“ ke zkoumání! Podmínkou bylo, že všichni zúčastnění spolu žili minimálně půl roku, tedy žádné růžové brýle a počáteční naivita, prostě tvrdá manželská realita! Následovaly osobní pohovory, ve kterých respondenti nechali vědce nahlédnout pod pokličku svého soukromí.

Kdo mlčí, má problém

Odborníci při finální analýze výsledků zjistili, že ukecané páry, které spolu v posteli sdílí pozitivní informace, jsou si daleko bližší a lépe jim to klape. Tím to však nekončí. Dvojice tolik nepodléhá stresu, a tak se předchází zbytečným hádkám! Samozřejmě na rozdíl od těch, kteří si před spaním řeknou s bídou „dobrou“. Zdá se ti to přitažené za vlasy? Logiku to vážně asi má.

„Pokud sdílíte něco pozitivního, byť i zdánlivě nedůležitého, a druhý člověk se cítí šťastný za vás, narůstá pak spokojenost na obou stranách,“ vysvětluje „jádro pudla“ psycholožka Sarah Arpin, která se na průzkumu podílela. Odbornice dodává, že důležité je také na přijaté informace od protějšku patřičně reagovat. Asi nesmírným veselím a hlavně chválou!

Plán dnešního večera

Až si s miláčkem oblečete pyžamo a skočíte do peřin, pověz mu všechny hezké maličkosti, které tě za celý den potkaly. Zdlouhavé vyprávění a zacházení do podrobností ho pravděpodobně brzy uspí. Díky tomu bude od rána sršet energií, skvělou náladou a humorem! Možná mu pak nebude ani vadit, že jsi utratila půl výplaty za jarní kolekci, bez které by se tvůj šatník rozhodně neobešel. Že by takhle fungovala ta převratná metoda, jak utužit svazek? To má něco do sebe. Inspiruješ se taky? My do toho jdeme!

A co ty? Myslíš, že tohle je cesta, jak napravit krachující vztah? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky!

Foto zdroj: Shutterstock.com

17.2.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist