Femina.cz > Vše o cestování > destinace > malajsie > Úžasný ostrov, kde to žije. Prožij nádherné dobrodružství na Penangu!
Chceš vidět vtipný street art, zažít lví tanec, ctít Buddhu, slyšet mluvit kámen, jezdit s rikšou, bydlet v Indii, jíst „čínu“ a být přitom v Malajsii? Že tohle skloubit dohromady nejde? Ale ano! Jde to na Penangu!
Penang je malajský stát a stejnojmenný ostrov, kam můžeš letět třeba z Kuala Lumpuru nebo přijet z pevniny po jednom ze dvou mostů. Z ptačí perspektivy mosty vypadají jako ramínka na šaty pohozená v moři. Penangu se také říká Pulau Pinang (ostrov arekových palem) a je etnicky více čínský než malajský. Je tu ale i indická čtvrť Little India, kde můžeš levně bydlet, koupit si sárí, chřestící náramky na ruce i nohy a nepřeberně druhů koření.
Zdroj: archiv redakce
Ale zpět ke skladbě obyvatel, určitě bys na ostrově vypátrala potomky bývalých britských kolonizátorů. Podtrženo a sečteno: žije zde 45 % muslimů, 36 % buddhistů, o zbytek procent se dělí hinduisté s taoisty a křesťany a špetičkou lidí bez vyznání.
Zdroj: archiv redakce
V hlavním městě Georgetown, oceněným coby významná památka UNESCO, plyne čas zvolna, v rytmu šlapadel rikšů v naparáděných tříkolkách, kteří se perou o turisty s půjčovnami kol, v rytmu hudby na chodníku a v exotické vůni asijské kuchyně. To ale není vše, proč se sem jezdí.
Zdroj: archiv redakce
Když radní povolili v rámci festivalu v roce 2012 známému umělci, Litevci Ernestu Zachareviči, ozdobit zdi domů, vzniklo něco jedinečného. K Ernestovi se připojili místní výtvarníci, a tak je ulice Lebuh Armenia a její okolí jako galerie pod širým nebem. Není snad turisty, který by se nevyfotil jako živá součást obrazů
. Zdroj: archiv redakce
K přístavu, kde je moře dosti zaneřáděné kdo ví čím, patří malebná dřevěná obydlí, kde se všechno děje venku, vidíš, jak se vaří oběd, jak sousedka sousedce natáčí vlasy, jak batole leze po zemi, muži parkují v „předsíni“ motorky...
Zdroj: archiv redakce
Venku hrají i tradiční čínské divadlo – dvě bíle nalíčené ženy se překřikují, že by hádka? Do toho vlítnou chlapíci s meči (ženy jsou už naštěstí pryč, takže žádný masakr).
Zdroj: archiv redakce
Naopak, za chvíli je potkám v jídelně na ulici, která je nejlepším a jedinečným divadlem. Tak jako oni se pustím s hůlkami do rice s kuřecími nudličkami, okurkou, bambusem a sweet sour sauce. Báječná ňamka - a jen za 6 RM (32 korun)!
. Zdroj: archiv redakce
Určitě si nenech ujít výlet do blízkého Air Itam, k buddhistickému chrámu Kek Lok Si, což je východoasijský poutní svatostánek. Z Penangu tam jedou místní autobusy. Než se ale dostaneš k pagodě tisíců Buddhů a k 30 metrové bronzové soše bohyně milosrdenství Kuan Yin (jako bonus máš super výhled na město i moře), vyšlapeš asi tisíc schodů lemovaných tržištěm. Pro umdlévající jistí poslední fázi výstupu výtah (6 RM). Na můj vkus je tu trochu moc jarmark s obětními předměty, proto mě potěšilo, když jsem konečně uslyšela odříkávání manter. Vysílal je ovšem reproduktor, decentně maskovaný v kameni.
Zdroj: archiv redakce
V chrámu se lidé modlí a zapalují zakoupené vonné tyčinky. Za 1 ringit ovšem pořídíš také stužku s různými nápisy, které prý zajistí úspěch ve studiu, v práci, navíc bohatství a štěstí v lásce. No, nekup to.
Zdroj: archiv redakce
Jestli budeš na Penangu v době čínského Nového roku nebo jiné slavnostní příležitosti, uvidíš „lví tanec“. Kostým lva přes sebe přehodí dvojice mužů, to aby měl lev 4 nohy a vesele s ním dovádí za doprovodu bubnování a muziky, která přivádí diváky do varu. Lvi dokonce skáčou dost vysoko nad zemí po dřevěných pylonech, což vypadá nádherně hrůzostrašně, nechápu, jak se trefí.Však také jejich šéf přísně hlídá publikum, aby „lvy“ neoslňovaly blesky fotoaparátů.
Zdroj: archiv redakce
Po silných zážitcích se doporučuje relax. V samotném Georgetownu se sice koupat nedá, ale není problém zajet na severní pláže v Batu Feringhi. Tenhle ostrov nabídne každému něco a dohromady je toho tolik, že se ti bude po Penangu zaručeně stýskat.
Zdroj: archiv redakce