Úspěšné ženy: Petra Janíčková: Na začátku podnikání musíte mít hlavně odvahu

Petra Janíčková (38 let) začala podnikat už v osmnácti. Tehdy to zkoušela jako manekýnka, dnes má a spravuje pracovní portál s nabídkou práce, brigád a vzdělávání speciálně pro ženy. Věnuje se také sladění soukromého a pracovního života.

S podnikáním jste začala brzy. Nestudovala jste?
Ale ano. Pracovala jsem u toho a také cestovala. V osmnácti jsem si založila první živnostenský list. Druhý jsem pak měla kolem 20 let v oboru reklamní činnost. Zprostředkovávala jsem práci hosteskám na veletrzích po Evropě. Od té doby jsem si vyzkoušela více prací, až jsem se dostala ke svým současným projektům.

Je těžké pro ženu podnikat?
Je těžké najít odvahu podnikat. Začátky jsou nesmírně těžké. Musíte věřit pouze sama sobě, a když vás okolí podpoří, tak je to pro vás konkurenční výhoda. Když si už na podnikání troufnete, je jedno, zda jste muž či žena. Zde nevidím žádný rozdíl. Vidím v tom pouze výhodu, že jste si sama vlastním pánem a můžete dělat to, co vás naplňuje.

Takže jste se zprostředkováváním práce měla zkušenosti, než jste se pustila do specializovaného portálu s prací pro ženy.
Ano, měla. Spustili jsme pracovní portál „pracezeny.cz“, ale také „pracenad50.cz“.

Proč podobné portály?
Chceme zflexibilnit pracovní trh a pomoci ženám (potažmo rodinám) vybalancovat pracovní a osobní život.

Co pro vás bylo při zakládání portálů nejtěžší?
Najít si čas na sebe, stále jsem jen a jen pracovala, někdy až 16 hodin denně, soboty neděle nehledě. A také si vzpomínám na obstrukce s vyřizováním přihlášení naší firmy k DPH před zahájením podnikání. To mě na začátku podnikání hodně otrávilo život.

Překvapilo vás naopak něco pozitivně?
Mám kolem sebe spousty nadšených lidí, a že jich bude tolik, to jsem si nikdy ani nedokázala představit. Současně vidím, kolik uvědomělých lídrů na trhu se začíná slaďováním pracovního a osobního života zabývat a to mě nesmírně těší.

Přišel někdy moment, kdy jste zvažovala, jestli se spíš nenechat zaměstnat?
Tento moment přichází často, ale já mám teď na pár let jasno. Mé projekty nejsou otázkou tří let. Jakmile se mi to podaří, budu moci přemýšlet, co dále.

To, co popisujete je rozhodně běh na dlouhou trať. Šla byste do toho znovu, kdybyste dopředu věděla, co vás čeká?
Vždy půjdu ráda do čehokoliv, co je pro mě obohacující a kde se mohu něčemu naučit. Seberealizaci beru jako samozřejmost.

Přemýšlela jste na začátku nad tím, co se stane, pokud neuspějete?
Na neúspěch jsem připravena od počátku a těším se, co nového obohacujícího a krásného mi jeden další neúspěch do života přinese. Člověk se nesmí brát příliš vážně!

Co byste poradila čtenářkám, které uvažují, že se do podnikání pustí také?
Aby se to k nám přišly naučit. Pořádáme kurzy podnikání.

A kromě toho? Nějaké další doporučení byste neměla?
Chovat se k ostatním tak, jak byste si vy přáli, aby se oni chovali k vám. Nesoudit. Všechno s pokorou. Nebát se vyjádřit svůj postoj. Mít fokus – tah na branku. Nejít do všeho – nemít velké oči. A hlavně vše s humorem.

A co byste doporučila těm, které práci mají, ale hledají způsob, jak vybalancovat soukromý a pracovní život?
Podnikat. V zaměstnaneckém poměru je to těžké. Je důležité vysvětlit svému nadřízenému, jak je pro vás podstatné být doma u rodiny v určitou dobu a že právě tato možnost vybalancovat váš osobní a pracovní život přinese firmě, týmu a zákazníkům nejen vaši spokojenost, ale také výsledky. Jednoduše řečeno, mějte se prosím rády!

Foto zdroj: archiv Petra Janíčková

19.6.2014 10:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist