Femina.cz > kariéra > Vše o práci a kariéře > Úspěšné ženy – Martina Karfiátová: Má práce je mi koníčkem
Úspěšné ženy – Martina Karfiátová: Má práce je mi koníčkem
Úspěšné ženy zasluhují náš obdiv a především respekt. Dnes vám představíme ženu architektku a stavební inženýrku, která denně spolupracuje především s muži. Jaké je její povolání, jaké má sny a cíle a proč je lepší spolupracovat s muži, než ženami? To vše se dozvíte v našem rozhovoru!
Předpokládám, že architektura byla vaším vysněným povoláním. Je to ale spíše „mužské“ povolání, nezdá se vám?
I když jsem odmala tíhla k architektuře a výtvarnému umění, kterému jsem se také léta amatérsky věnovala, řízením osudu jsem nakonec vystudovala stavební fakultu obor pozemní stavby. Škola mi dala technický základ, za který jsem dnes velmi vděčná. V mém oboru se sice vyskytují více muži než ženy, ale to považuji v podstatě za výhodu. Komunikace s muži je totiž většinou věcná a přímá, a to v architektuře, která je vnímána jako výtvarný obor, je v podstatě výhodou. Když muži jako pracovnímu partnerovi dokážete představit svou vizi podloženou technickými znalosti, pak vás vnímá jako sobě rovnocenného společníka.To je alespoň moje osobní zkušenost.
Co vás nejvíce na vašem povolání baví?
Na mojí práci mě baví hlavně různorodost. Každý projekt vnímám jako novou výzvu, možnost zkusit něco nového, objevit nové možnosti.A opravdu úplně nejlepší je, že za vámi zůstane konkrétní stavba, něco čeho se můžete dotknout, něco co bude sloužit možná i příští generaci.
Na jakou svoji práci jste nejvíce pyšná?
Každý náš projekt je takové naše dítě, které vypipláte od miminka až do dospělosti. Je těžké vybrat to jediné nejmilejší. Ty nejlepší projekty jsou ty, když můžeme pro naše klienty navrhnout dům úplně nový „na zelené louce“ včetně interiéru, kde řešíte i ty nejmenší detaily. Pár takových v našem portfoliu máme.
Jaký je váš klient?
Pracujeme jednak pro privátní klientelu (soukromé osoby nebo firmy), kde jsme schopni řešit i drobné zakázky v rámci jedné bytové jednotky, až jak už jsem zmínila, navrhnout úplně nový rodinný dům, provozovnu nebo třeba restauraci. Pracujeme také v sektoru veřejné občanské výstavby. Tam máme řadu realizací zvláště v oblasti školských staveb.
Založila jste si se svým kolegou architektonický ateliér – čím se ten váš liší od těch jiných a čím speciální?
V lednu 2015 oslaví náš ateliér 10 let od svého založení. Na začátku byla myšlenka spojit to nejlepší z architektury a stavitelství a to nabídnout našim zákazníkům. A také jsme chtěli dokázat, že rivalita, která panuje v našem oboru mezi architekty a stavebními inženýry je zbytečná. Když se ohlédneme zpět do historie, uvidíme, že architekti byli i stavitelé a stavitelé byli architekty. Z toho pramení i název našeho atelieru StAr, který vznikl spojením slov „stavitelství a architektura“.
A v čem jsme jiní? Myslím, že právě tím úzkým spojením. Chceme našim klientům navrhnout nejen krásný, ale i funkční a technicky dobře fungující dům. Obrací se na nás i zákazníci, kterým někdo načrtl krásnou ideu, ale už je neseznámil s konkrétním pro a proti. My svým klientům nabízíme úplný servis. Jsme s nimi od začátku, od prvních návrhů, přes celý proces spolupráce s úřady a během výstavby až po ten poslední detail v rámci realizace interiéru. Máme také svůj tým osvědčených dodavatelů a jsme rádi, když je náš zákazník využije, protože to je záruka co nejlepšího výsledku. Máme dostatek skutečných realizací a ne jen vizualizací ve 3D.
A navíc také nabízíme nejen dodávku v oblasti architektonického, ale i čistě technického řešení stavby a tím je nabídka našeho atelieru také zajímavá.
Dnes po téměř deseti letech jsme spolu s mým kolegou pracovně zcela provázáni. A tak v žertu říkáme, že já jsem stavařka s kladným vztahem k architektuře a on je architekt s kladným vztahem ke stavařině.
Jaký máte názor na současnou úroveň bydlení u nás v Čechách?
Snažím se být v tomto optimistka a věřím, že se blýská na lepší časy. Zvláště generace dnešních třicátníků je určitě v této oblasti mnohem vzdělanější. Co se týká fenoménu IKEA, myslím, že do jisté míry je to fenomém právem. Já sama jsem v IKEA nějakou dobu pracovala na pozici interiérového designéra. Je to firma s geniální marketingovou strategií a sortimentem s většinou dobrou až skvělou úrovní designu. Problém u nás je ten, že zde nemá bohužel konkurenci ve své cenové kategorii. Takže najít našim klientům hezký designový nábytek za přiměřenou cenu bývá docela oříšek. Ale vidíme pozitivní posun na českém trhu. Fandíme českým výrobcům a malým firmám. Mnohé již chytili ten správný vítr do plachet. Za všechny jmenuji například český TON, v jehož sortimentu dnes najdete opravdu povedené designové kousky.
Máte ve svém oboru vytyčenou nějakou metu? Jako je to například u herců – vysněná hlavní role?
V tomto jsme opravdu pokorní. Jakkoliv to může znít jako klišé, pro nás je největší satisfakcí, když navrhneme něco, v čem se našim zákazníkům dobře žije. A když na otázku, zda by něco na výsledné realizaci měnili, tak odpoví, že vše je přesně tak jak má být. Vypadá to jako snadná věc, ale věřte mi: ta zdánlivá jednoduchost a čistota výsledku je na naší práci to nejtěžší.
Při realizaci zakázky asi přihlížíte na zadání klienta a jeho osobnost. Stalo se vám někdy, že by vám dal absolutně volnou ruku?
Ano, i s tímto jsme je již setkali. Tato úplná důvěra je pak o to víc zavazující. Jsme ve své práci perfekcionisti.Už ve stadiu návrhu se snažíme předejít možným úskalím a špatně fungujícím detailům. Věříme, že tento možná pracnější přístup je zárukou toho, že i zákazník, který nechá vše takzvaně na nás, bude ve výsledku spokojen.
Ale vždy jsou důležité vstupní informace, empatie vůči potřebám našich klientů a dodržet nasazené pracovní tempo až do úplného závěru.
Kam si chodíte pro inspiraci?
Na jedné straně sledujeme pohyb a vývoj všude kolem nás. Výstavy, veletrhy, časopisy, internet. Inspirací jsou nám nejen moderní směry a trendy, ale velmi často se obracíme do historie a hledáme prvky, které jsou ověřeny staletími.
Důležité pro nás je vzdělání i v oblasti technických novinek i technologií. Ale i tady platí, že občas je lepší použít selský rozum a zjistit si, jak to dělali naši předci.
Čemu se věnujete ve volném čase?
Moje práce je mi koníčkem, takže i návštěva výstav, galerií, studium designu nebo četba knížek o architektuře je to, čím naplňuji volný čas. Potom je to samozřejmě cestování, kde mohu poznávat cizí kultury a jak jinak i jejich architekturu. Nesmím ale zapomenout na můj velký koníček a tím je móda. Fandím zvláště českým designérům, protože u nás máme opravdu spoustu nadaných tvůrců. Ráda bych v budoucnu pracovala pro nějakou českou módní značku např. na návrhu jejího obchodu, protože to mohlo být ideální spojení toho, co mě zajímá.
A nesmím ani zapomenout na vaření, protože to je pro mě kreativní činnost, u které si odpočinu. Moje rodina je zvyklá na různé i exotické chutě a ingredience. A objevování cizích zemí přes jejich kuchyně, to je pro mě i mého muže ten skoro nejlepší způsob.
Foto zdroj: archiv Martiny Karafiátové