Úspěšné ženy – Iva Herlesová: Dohodla jsem se s manželem, že budu dělat kariéru

Máš pocit, že skloubit dohromady práci, rodinu, koníčky a ještě si najít chvilku na pokec s kámoškami je stejně pravděpodobné, jako že zítra u vás doma zaklepou mimozemšťani? Není to tak složité, chce to jen dobrou organizaci svého času! Stejně jako to skvěle zvládla ředitelka služeb v Microsoft ČR Iva Herlesová.

Iva Herlesová vystudovala na VŠE Praha obor automatizované systémy řízení a svému oboru se plně věnuje. V současnosti zastává post ředitelky služeb společnosti Microsoft. Předtím pracovala na pozici ředitelky pro rozvoj obchodu a celých dvanáct let působila na různých ředitelských postech také ve společnosti IBM. Je vdaná a má dceru, kromě práce se ráda věnuje své rodině, miluje cestování a baví ji tenis, squash, golf, cyklistika nebo lyžování. A protože má pocit, že skloubit dohromady práci, rodinu a volný čas je v našich podmínkách opravdu těžký oříšek, stala se jednou z tváří nevládní platformy Byznys pro společnost, která odstartovala vzdělávací roadshow Diverzita+, první akci svého druhu v ČR.

Iva zastává názor, že vše sladit jde, a to díky moderním technologiím. „Dneska pracujete ráno, přes den i večer. Jak si mám správně rozvrhnout ten den, když ráno jdu do práce, po práci sportovat a pak se snažím být ta správná manželka a udělat něco k večeři? A večer znovu usedám k notebooku a odpovídám na maily, protože dnes vyžadují všichni odpovědi hned. Tudíž záleží, jak si kdo svůj den může díky podpoře zaměstnavatele zařídit. V Microsoftu máme 50 % žen v managementu. Ve firmě ale nedělíme flexibilní úvazky na typy pro muže a ženy. Každý zaměstnanec má flexibilitu automaticky zakotvenou v pracovní smlouvě. Navracíme tak do rodin i muže, kteří si užívají toho, že jsou doma s blízkými,“ myslí si Iva Herlesová.

O tom, že částečné úvazky nebo práce z domova u nás nejsou zrovna rozšířeným trendem, se všeobecně ví. A to navzdory tomu, že by se práce mnohem více zefektivnila, nebo by tento systém umožnil pracovat i maminkám na mateřské dovolené nebo těsně po ní. Snadno by se také potom vrátily na své původní pozice, protože by v době mateřské nevypadly z oboru a dění kolem něj. Ovšem podle Ivy jsou u nás zaměstnavatelé ještě nepřipraveni a hlavně nedůvěřiví, což by se mělo změnit. A to je to, oč se Iva a celá Diverzita+ snaží. A jak to zvládá ona sama? Přečti si náš rozhovor:

Máte již dospělou dceru. Kolik jí bylo, když jste se vrátila z mateřské zpět do práce?

Dva roky jsem byla doma a poté jsem dala dceru do jeslí.

Jak jste zvládala péči o dceru při vašem náročném zaměstnání? Byla jste typickou maminkou, která vozí na kroužky?

Když dcera chodila do školy (včetně gymnázia), věnovala jsem se jí  ráno a večer –  spolu jsme vstávaly, snídaly, a pak jsem ji odvezla do školy. Odpoledne spíše fungoval můj muž, který ji ze školy vyzvedával a vozil na kroužky. Já jsem se snažila dorazit domů před sedmou hodinou, abych zkontrolovala úkoly a popovídala si dcerou.

Souhlasila byste s tím, aby Váš partner byl na rodičovské dovolené?

Samozřejmě. Já kdysi udělala dohodu s manželem, že on bude více času trávit s dcerou a já budu dělat kariéru. To bylo dceři 5 let.

Jak si doma s manželem rozdělujete povinnosti?

Práci si dělíme podle toho, kdo má pro konkrétní činnost lepší schopnosti.

Máte nějaké koníčky, kterým se pravidelně věnujete?

Ano, mým největším koníčkem je sport.

Jak zvládáte osobní život a koníčky během pracovního týdne? Nebo si necháváte zábavu až na víkend?

Snažím se sportovat i během týdne. Věnuji se hlavně squashi, tenisu a golfu. O víkendu pak zařizuji mnoho věcí kolem domácnosti a domu, stihnu nějaké nákupy a návštěvu rodičů. Také s manželem vyrážíme na celodenní výlety na kolech.

Jak konkrétně Vás podporuje váš zaměstavatel v oblasti slaďování práce a osobního života?

Pro mě je důležitý ten fakt, že i v průběhu pracovní doby máme možnost osobních akcí.

Kdybyste si nyní měla hledat novou práci, do jaké míry by pro vás byl rozhodující faktor, že si můžete zařídit práci podle svých potřeb?

Tento faktor by byl zcela zásadní.

Jaké jsou podle vás pro zaměstnavatele největší překážky v tom, aby vycházeli vstříc nárokům svých zaměstnanců?

Dle mého názoru je to chybějící důvěra.

Jak je na tom vaše firma se zaměstnáváním žen? Je Microsoft jako počítačová firma spíše mužským zaměstnavatelem?

Naopak, na mém oddělení je zaměstnáno celých 32% žen. V managementu firmy je 50% zastoupení žen. Ženy tedy ve firmě dostávají velké příležitosti.

Děkujeme za rozhovor.

A co na to říkáš ty? Chtěla bys mít tu možnost si v pracovní době vyřídit své věci, a uspořádat si pracovní den podle toho, jak by to vyhovovalo tobě? Nebo už to tak snad máš? 

Foto: Diverzita+

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist