Jak konečně ušetřit peníze? Vyzkoušej tipy, co fungují

Také občas kroutíš hlavou nad tím, kam mizí tvé těžce vydělané peníze? Máš pocit, že jsi zase tak moc neutrácela a přesto před výplatou musíš obracet každou korunu? Možná je na čase vzít finance do svých rukou, stačí když budeš dodržovat těchto sedm zásad…

Doteď jsi vyznávala filozofii, že peníze jsou oběživo a tak jsi je nechávala obíhat. Nešetřila jsi, nemyslela na zadní vrátka, nepřemýšlela, co bude zítra natož za týden. Ale najednou to přišlo – rozhodnutí, že si najdeš svůj byt, pořídíš si miminko, vdáš se… Ať už tě hnalo cokoliv, jedno je jisté – musíš se naučit hospodařit s penězi. Co bys měla docela určitě vědět a držet se toho jako klíště? Těchto sedmi zásad:

1. Udržuj si finanční rezervu

Žít z ruky do pusy má své kouzlo v určitém věku, ovšem s přicházejícími roky si uvědomuješ, že práci nemusíš mít napořád a že nějaká ta finanční rezerva na to, když se ti pokazí pračka nebo přijdeš o práci by měla být. Kolik peněz bys měla mít v záloze pro případ nenadálých výdajů? To je samozřejmě na tobě. Odborníci doporučují, aby sis dávala na stranu deset procent z každé tvé výplaty. A kolik tedy mít neustále na účtě k dispozici? Ideálně trojnásobek svých měsíčních příjmů.

2. Kam s penězi?

Určitě ne do polštáře nebo do skříně mezi ručníky tak, jak to dělávaly naše babičky. Menší obnos si udržuj v bance na běžném účtu. Ale pokud máš větší finanční obnos, pak se ti vyplatí najít si vhodný spořící účet, kde se tvé peníze budou navíc ještě zhodnocovat. Dobře také vybírej banku. Ne všechny jsou ke svým klientům vstřícné a tak platíš poplatky téměř i za to, že se na své peníze podíváš. Najdi si takovou, kde ti nabídnou vedení účtu zdarma a co nejméně poplatků.

3. Zkontroluj své výdaje

Zjisti si také, jestli neplatíš zbytečně moc za internetové připojení nebo mobilní poplatky, když konkurence nabízí ceny mnohem výhodnější. Stejně tak projdi všechny své poplatky a najdi si vždy tu nejvýhodnější variantu.

uspora-penez.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

4. Půjčky nebrat!

Nabídky výhodných půjček se na nás valí ze všech stran. Mnohdy je tak snadné se zadlužit, že lidé přestávají používat zdravý rozum. A tak si půjčují na svatbu, na dovolenou, ale třeba i na vánoční nákupy. Je jasné, že to, co se tak lehko utrácí, se velmi těžko vrací zpátky. Mysli na to, než se rozeběhneš do banky pro půjčku na ten super kabát, co jsi viděla včera ve výloze. Půjčka je opodstatněná, pokud nutně potřebuješ dražší elektrický spotřebič, který ti náhle vypověděl službu a ty nemáš finanční rezervu. Půjčku si klidně vezmi i na auto. Ale dobře si vyber společnost, u které se zadlužíš. Vyhni se všem pochybným a hlavně velmi nápadně výhodným půjčkám. Než si půjčku vezmeš, zajímej se také, jaké budeš platit poplatky a hlavně kolik přeplatíš. Leckdy zjistíš, že zaplatíš za daný produkt i dvakrát tolik a to rozhodně výhodné není.

5. Plať kartou

I když se traduje, že v hotovosti máš peníze víc pod kontrolou a můžeš utratit jen tolik, kolik máš, ne vždy tomu tak je. Pokud se naučíš platit bezhotovostně a pravidelně si budeš kontrolovat svůj účet, pak budeš mít přehled o tom, za co utrácíš, na jednom místě. Navíc ušetříš za poplatky na složenky. Můžeš vyzkoušet také nějakou chytrou aplikaci, která ti pomůže hlídat výdaje.

6. Kreditka či kontokorent: Dobrý sluha, ale zlý pán

Kreditní karty a kontokorentní úvěry představují šikovný způsob, jak mít v záloze finanční rezervu v případě, že nemáš své úspory. Hodí se, když se opozdí výplata nebo potřebuješ pořídit právě rozbitý spotřebič. Ale rozhodně bys je neměla používat k nákupům hadříků, kosmetiky nebo bot. Mysli na to, že ač platíš svou kreditní kartou, peníze na ní v případě kontokorentu nejsou tvoje. A každý takový nákup tě dostává do mínusu. Dobře si to tedy rozmysli a pokud víš, že s tím budeš mít problém, raději si možnost kontokorentu ani nesjednávej.

7. Pozor na nekalé praktiky

Možná si to ani neuvědomíš a své peníze vyhodíš za věci, které nepotřebuješ, nebo podlehneš svůdným nabídkám. Třeba nabídkám podomních prodejců. Jsou úžasně rafinovaní, vnutí ti svůj produkt, aniž bys ho vlastně chtěla nebo potřebovala. Mnohdy se vydávají za někoho, kým nejsou a ty jim snadno naletíš. První pravidlo zní: Nepusť si je domů. Druhé pravidlo zní: Čti opravdu pozorně vše, co podepisuješ, včetně těch nejmenších písmenek, tam bývají schované ty nejdůležitější informace.

A jak to máš s penězi ty? Dokážeš si něco ušetřit, nebo vždycky nedočkavě čekáš na výplatu? A za co nejvíce utrácíš? Napiš nám do diskuze, budeme se těšit na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist