Uluru a návštěva posvátného místa Aboriginců

600 milionů let staré Ayers Rock (domorodci nazývané Uluru) je nejobjemnější pískovcový monolit na světě, který leží ve středu Australského kontinentu na území Severního teritoria.

Uluru se nachází v Uluru–Kata Tjuta National Parku, který byl z důvodu své posvátnosti navrácen roku 1985 zpět Anangům (kmen Aboroginců).

Cesta na Uluru

Pro nás, jakožto obyvatele Sydney, byla volba letecké dopravy do skoro 3 000 km vzdáleného Ayers Rock tou nejjednodušší variantou. V období června (místní podzim), kdy jsme Uluru-Kata Tjuta National Park navštívili, se denní teploty pohybují okolo 25 – 30 °C, zatímco ty noční klesají až k 7 °C. V této situaci si vždy vzpomenu na nákup mého spacáku do 15 °C, který mi dozajista musí ve vyprahlé Austrálii stačit.

Již pohled z letadla na nekonečně dalekou rovnou plochu bez jediného domu a přímočaré silnice, které tuto „zem nikoho“ protínají, je velkým zážitkem.

Ta nejoranžovější barva

Východ a západ slunce jsou zde velkou atrakcí. Západ slunce v nás rozhodně zanechal větší emoce a takovou tu příjemnou bolest na srdci, kterou způsobila čarotvorná příroda za doprovodu ukulele a zpěvu tří Hippies cestovatelů. S postupným stmíváním začala utichat příroda, papoušci se uchýlili ke spánku v korunách stromů a my za občasného zavytí psa Dinga rozbalili stan.

Východ slunce nebyl o nic chudší. S tím rozdílem, že jsme byli zabalení až po uši do spacáků a mikin. Nejen my, ale i další desítky lidí okolo nás chvílemi přestávali fotit a jen s úsměvem pozorovali postupně oranžovějící se horu a poslouchali probouzející se faunu.

Vyjít na vrchol či ne?

Výstup na horu se stále těší velké oblibě, zejména Asijské společnosti. Od listopadu 2019 by měl být výstup na vrchol uzavřen, a tak konečně budou vyslyšeny prosby Anangů a respektována jejich kultura.

Existují různé pověry o tom, co postihne ty, kteří zneuctili horu jejím zdoláním. Musím uznat, že výstup nás ani trochu nelákal. Zdejší vánek jako by našeptával o přítomnosti vyšší moci.

Posvátnost si toto místo získalo pravděpodobně tím, že značilo život. V době deště vrchol hory zachytává množství vody, které stéká do jezírka, které bylo zdrojem vody nejen pro domorodce, ale i pro zvířata, která zde byla snadnou kořistí.

Raději jsme zvolili 10 km dlouhou cestu, která vede okolo hory. Cestu lemovaly zastávky s cedulemi, na nichž byly příběhy, kterými si Aboriginci vysvětlovali původ hory, důvod její posvátnosti a legendy o předcích. Jeden z příběhů byl o ženě, které byla u hory vyléčena její neplodnost, druhý zase o muži, který snědl již zraněného Emu a v závěru se stal kamennou částí hory, protože snědl jídlo snadno ulovené.

Potkali jsme skupinu lidí s průvodcem aboriginského původu, který u skály se skalními malbami vyprávěl o svém dědovi, který ještě tímhle způsobem života žil. Nejdřív jsme se na sebe pousmívali, ale pak nám došlo, že tato historie není žádnou historií, na kterou jsme zvyklí, ale jedná se o dobu cca 70 let zpět.

Bohužel vliv moderní doby je silnější a nikoho takového, kdo by tu původním způsobem života žil, již neuvidíte.

Setkání s Aboriginci

Nedaleko Uluru se nachází vesnička Mutitjulu, do které je zákaz vstupu z důvodu soukromí původních obyvatel. V blízkosti je ovšem Art centrum, kde Aboriginci prodávají své malby, kožešiny, Didgeridoo, výrobky ze dřeva či kamene a další suvenýry.

Jejich konstituce těl je naprosto odlišná. Mají hubené, tyčkovité nohy a velká břicha. Vlasy mají tuhé a často vyčesané větrem. Ovšem v jejich chování je vidět trocha odstupu při setkání s turisty.

Láká Vás návštěva Uluru či tradiční setkání s Aboriginci? Vyberte si jeden z poznávacích zájezdů do Austrálie s českým průvodcem. Doporučujeme zájezd Austrálie pro každého od 98 800 Kč na 17 dní.

Autorka textu:  Wendy Mrázková

6.3.2019 12:23| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist