Ty jsi má, levandulová…

Krásná květina, ale také léčivá rostlina – i to je nádherná fialová levandule lékařská.

Levandule působí jako mírný zklidňující prostředek. Látky v levanduli také potlačují růst baktérií, mírně snižují krevní tlak a osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci. Působí také mírně močopudně, stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Tradičně je levandule lékařská používána při nechutenství, plynatosti, žaludeční nervóze a neklidu.

Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice totiž podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány a pro doplňkovou léčbu poruch krevního oběhu.

V lidovém léčitelství se uplatňuje zejména jako prostředek mírně uklidňující nervy, při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migrénách, závratích či nespavosti. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář údajně podporuje klidný spánek. Nejčastěji se však užívá ve formě nálevu nebo tinktury.

Sbírá se květ (Flos lavandulae) nebo nať (Herba lavandulae). Větve se seřezávají za suchého počasí právě teď – v červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květů –  a suší se zavěšené ve stínu za teplot do 40 °C.

Levandule se uplatňuje také v kosmetickém průmyslu jako přísada do voňavek. Sušená levandule vložená do šatní skříně po sobě zanechá příjemnou vůni a navíc zapuzuje moly.

Levanduli si můžete pěstovat v květináčích doma. Je lepší ale pořídit si už vzrostlou rostlinku, pěstovat ji ze semínek je běh na dlouhou trať a málokdo má tak pevné nervy, aby vydržel čekat i několik měsíců.

Vyhovuje jí teplé a slunné umístění, substrát by měl být kyprý, písčitý a poněkud vápnitý, ale rostlina dobře poroste i v běžné půdě, špatně však snáší substrát přemokřený, proto zalévat až po jeho důkladném proschnutí. Během mírné zimy může rostlina zůstat venku i je-li pěstována v nádobě, při mrazech pod -10 °C je nutno kořeny chránit např. zahrabáním nádoby do země nebo alespoň překrytím slámou či chvojím. Pokud levanduli každým rokem v březnu seříznete, získá pevnější tvar a bohatší květenství. Rozmnožuje se semeny nebo dělením trsů nebo řízky z výhonků jednoletých rostlin. V přírodě je známo asi 20 druhů levandulí, které rostou od Kanárských ostrovů přes Středozemí až do Přední Indie.

14.8.2006 10:26| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist