TRNOVNÍK AKÁT – LÉČIVÝ I JEDOVATÝ!

„Akáty bílé….“ známé tango, na které tančili naše babičky a dědečci na odpoledních čajích. Odkud k nám Trnovník akát přišel Jedná se pouze o okrasný strom, nebo má i jistý užitek Jaké jsou jeho léčivé části a čím zdraví naopak neprospívá

Trnovník akát pochází ze Severní Ameriky. Koncem devatenáctého století se začal hojně vysazovat v evropských zemích pro zakrytí písčitých a skalnatých ploch, odkud rychle vytlačil původní, mnohdy velmi cennou vegetaci. Pro jeho obrovskou vitalitu je současné úsilí o jeho odstranění ze stanovišť velmi obtížné.

Monokultury stromů v přírodě nejsou žádoucí, zvláště pak porosty trnovníku akátu, který k nám byl dovezen jako medonosný strom, dává jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) a nejléčivějších medů. Čerstvá kůra i větévky jsou léčivé (žaludeční překyselení, neuralgie líce).

Má však i toxické účinky. Protože kořeny vylučují do půdy toxické látky, nevydrží v jeho sousedství žádné jiné rostliny ani dřeviny. Borka, listy a semena jsou pro obsah alkaloidů lehce jedovaté, zejména pro koně. Vzhledem k jeho toxickým vlastnostem se může uplatnit snad jedině na rumištích nebo jako městská zeleň, ale do volné přírody rozhodně nepatří.

ZIP
Redakce

Odkaz na www.tance.cz

28.1.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist