Tohle nikdy nepochopím!

Před námi jsou jedny z nejkrásnějších svátků v roce. Ve městech se to hemží světýlky a výzdobou, každé druhé okno září teplým svitem hvězdy či vánočního svícnu. Ženy spolu probírají recepty na cukroví, a že ještě nemají umytá okna, muži mezi čtením sportovní rubriky zase dumají, jaký dárek vymyslí pro tu svou, aby je s ním nevyhodila.

Namísto pohody a klidu, procházek a popíjení svařeného vína, času stráveného s rodinou a koukáním na pohádky se honíme, abychom měli dokonale naklizeno, minimálně deset až patnáct druhů cukroví a hlavně honosné dárky, jako bychom byli zpříznění s rodem Hiltonů.

Všimli jste si, že doby, kdy se pod stromeček dávaly dárky od srdce, už jsou dávno pryč? Málokdy najdete balíček s ručně dělaným překvapením, zato často dostanete takové „veledary“, že je vám skoro hloupé je přijmout. Také velmi často skončí na dně skříně, protože se vám nehodí, nelíbí nebo k ničemu nejsou. Kýč vládne našim domovům.

Co mi ovšem hlava vůbec nebere je to, co se rozmáhá v posledních letech. A to Vánoce na splátky. Z reklam na nás útočí američtí „Santové“ s knihou plnou půjček a přesvědčují nás, že koupit dárky není nic složitého, navíc je můžeme začít splácet až v dalším roce. Různé banky a leasingové společnosti se předhánějí v nabídce, snižují úroky, odpouštějí některé splátky, prostě lákají a lákají. Dokonce i obchody přišly s nabídkou zaplatit půlku zboží teď a druhou půlku až v lednu nebo v únoru.

Tak nevím, ráda dostávám dárky, ještě raději obdarovávám, ale nikdy, skutečně nikdy mě nenapadlo si na ně půjčit. Půjčování se vedle nakupování stalo jakýmsi národním sportem. Podle odborníků v tom jsme opravdu dobří. Ale nějak si neumím představit, že bych musela mít pod stromečkem něco, na co si budu muset vzít půjčku.

14.12.2012 12:00

Další testy kosmetiky

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist