Tipy při výběru kuchyňských spotřebičů

Chcete takovou kuchyni, v které se vám bude vařit takřka samo? Než se pustíte do studia všech možných parametrů a možností, odpovězte sami sobě na otázku, kolik času v kuchyni trávíte a jaké spotřebiče opravdu potřebujete.

Pokud jste si dosud vystačili jen s varnou deskou a ledničkou, možná opravdu více spotřebičů mít nemusíte. Také dobře zvažte, jaké možnosti nabízí prostor kuchyně, to bude velmi důležitým parametrem pro další výběr. Podívejte se na několik základních tipů pro jejich výběr.

Volně stojící nebo vestavné?

První volbou při plánování kuchyně bude zabudování, či nezabudování kuchyňských spotřebičů. Volně stojící mají jednu velkou výhodu a to takovou, že je můžete kdykoliv zcela bez problému vyměnit za jiné. Často mívají větší kapacitu a jsou také zpravidla levnější. Pokud však toužíte po čistém designu kuchyňské linky, pravděpodobně sáhnete po jejich vestavné variantě. Získáte ucelený vzhled kuchyňské linky a také zpravidla tišší spotřebič, odhlučněný dvířky korpusu.

Inspirace: Plánujete rekonstrukci vaší kuchyně? Inspirujte se fotografiemi kuchyní Gorenje z katalogu, konkrétních realizací i vizualizací.

Plyn, elektřina, nebo jejich kombinace?

V tomto případě budete limitování rozvodem, který máte v kuchyni již zabudovaný. Mezi výhody vaření na plynu patří především jeho nižší cena a citlivé regulování teploty, které se oproti elektrice projeví okamžitě. Plynový sporák však musí zapojit odborník s příslušnou certifikací, s čímž je nutné předem počítat.

Tip: Seznamte se s novými modely plynových sporáků MORA v různých šířkách  i provedeních s řadou technologicky vyspělých funkcí, které vám přinesou komfort do vašeho vaření.

Elektrické sporáky můžete v kuchyni zapojit takřka všude, nejste limitováni tak, jako u plynu. Trvá však déle, než se rozehřejí a také snížení teploty se projeví až po delší době. někdy také bývá těžké odhadnout, zda varná deska již vychladla, což však moderní desky řeší spolehlivými bezpečnostními prvky.

Vítaným řešením však vždy bude kombinace sporáku, či samostatné trouby a varné desky na plyn a elektřinu. Především kombinace plynových hořáků varné desky a elektrické trouby je vyhledávanou variantou tam, kde to dispozice kuchyně dovolují.

Tip: U vaření vám přijde vhod kromě výkonného odsavače par i ventilátor. Ten kromě odvětrávání plní i ochlazovací funkci. Stropní ventilátor poskytuje čerstvý vzduch a navíc oceníte i jeho design. Na výběr běžně najdete ventilátory se třemi až pěti lopatkami, se světlem i bez světla. Hlavní výhodou je však jeho umístění. Díky umístění u stropu rozhání vzduch rovnoměrně po místnosti.

Energetická třída spotřebičů

Energetická třída A+ už je například u ledniček či mrazáků naprostým standardem, vy se dívejte po těch, které mají označení A++ či dokonce A+++. Ve výsledku tak můžete ušetřit až třetinu nákladů na provoz kuchyně. Vždy se u spotřebičů dívejte na energetický štítek, který je povinným a spolehlivým ukazatelem.

TIP: Nezbytným doplňkem kuchyňské linky je osvětlení. Srovnejte si různé modely a typy LED osvětlení a vyberte si ten ideální pro vaši novou kuchyni. 

Hlučnost jako základní parametr

Neméně důležitým kritériem by měla být intenzita zvuku, který spotřebič vydává. Zvlášť důležitý je tento parametr pro moderní kuchyně spojené s obývacím pokojem, kdy poslední co si přejete je, aby hučící myčka rušila celou rodinu při večerním posezení u televize. Ty nejlepší kuchyňské spotřebiče nepřekročí práh 40 dB a prakticky ani nepoznáte, že zrovna odvádí svou práci.

Myslete na zdravé vaření

Jakmile máte zmapované všechny základní parametry pro výběr spotřebičů, vzpomeňte si na své zdraví. Například moderní lednice mají zabudované funkce, které udrží potraviny dlouho čerstvé, stejně jako ty nejlepší fritézy potřebují jen naprosté minimum oleje pro smažení. Také v myčkách nádobí jsou již moderní funkce, které omezují tvorbu bakterií na minimum.

Tip na závěr: Ochraňte svou domácnost pomocí detektoru kouře s alarmem, který vás v případě vzniku požáru bude včas a spolehlivě varovat. Investice do detektoru je při srovnání s odstranění následků požáru velmi nízká, a tak by měl být detektor součástí každé nové kuchyně. Moderní detektory jsou bezdrátové a je možné je propojit i s bezpečnostním systémem domu.

 

15.5.2019 9:27| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: osvětlení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist