Štve mě: Beru míň než chlap!

Nevím, jak to máte vy, ale mě současné poměry v odměňování mužů a žen lezou pořádně na nervy. Věděly jste třeba, že Česká republika je po Estonsku (!) zemí s nejvyšším rozdílem v odměňování mužů a žen? Zatímco celoevropský průměr je 16,4 procenta, u nás je rozdíl dvacet čtyři procent!!!

Vyjádřeno konkrétními čísly: průměrný plat české ženy činí 21 302 Kč,  muž bere v průměru 27 942 Kč. Dobrou zprávou je, že za rovné platy obou pohlaví brojí Evropský parlament. Tou špatnou zase, že už uplynulo hodně vody a zatím jsme se nedočkaly žádného výrazného posunu. Rýsuje se blýskání na lepší časy? Bohužel, zatím je jen hudbou budoucnosti.

Téměř čtyřicet let se ženy snaží nespravedlivé odměňování změnit, ale snaha se doposud míjela účinkem.  Narovnání platů nejenže vůbec nepostupuje, nerovnost se dokonce v několika státech ještě vice prohloubila. Pravdou je, že uvedená čísla ovlivňuje také skutečnost, že muži často obsazují pozice, které jsou na trhu práce lépe placené, příkladem jsou dobře placená místa ve sféře IT obsazována téměř výhradně muži. Naproti tomu ženy mají častěji humanitní vzdělání a tomu odpovídající kvalifikaci na pozicích, které nejsou tolik finančně ceněné. Jenže to ještě nemění fakt, že vysoké rozdíly jsou na úplně stejné pracovní pozici!

Podle studie britských vědců se nůžky mezi platy mužů a žen začínají nejvíce roztahovat po dosažení 30 let. Máte navíc děti? Pak vězte, že máte-li hned tři děti, váš plat bude v průměru o 19 % méně. A potěšující není ani fakt, že nižší plat rovná se nižší důchod.

Co vlastně ženu diskriminuje?

A jak je možné, že má se stejným, nebo dokonce vyšším vzděláním má na stejné pozici nižší příjem? “Myslím, že ženu diskriminuje už samotná skutečnost, že je žena. Já osobně jsem například po svatbě měla pocit, jako kdybych si v práci zabouchla všechny dveře. Šéf začal ihned poukazovat na to, že když jsem se vdala, určitě chci mít dítě. Jakákoliv diskuze na téma zvýšení platu pak skončila automaticky v autu,” stěžuje si třiatřicetiletá Marika a její případ není bohužel zdaleka ojedinělý. “Žena je znevýhodněna už tím, že má dělohu. Snad by bylo řešením donutit společnosti, aby vykazovaly, že na stejné pozici mají muži a ženy stejný plat,” navrhuje jedna z bojovnic za rovnoprávné postavení žen, Britka Jessica Woodroffe.

Možná byl ale stálo take za úvahu, zda si za to my ženy nemůžeme částečně samy. Podle personalistů jsme totiž zbytečně skromné, neumíme dostatečně prosadit své požadavky a často kývneme na jakékoliv pracovní podmínky, jen abychom získaly práci. Chce to dodat si vice odvahy, I tady totiž platí, že risk je zisk a kdo sedí v koutě, ničeho nedosáhne.

A co vy? Jste spokojené se svým platem? Myslíte si, že jeho výši ovlivňuje to, že jste žena?

21.8.2012 12:00

Další testy kosmetiky

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist