Squash

Je to hra pro dva až čtyři hráče, která se hraje na uzavřeném hřišti speciálními raketami a míčkem, neznalému může vzdáleně připomínat tenis. A nejde o podobnost čistě náhodnou, jak si povíme níže.

Zápasy probíhají na squashových kurtech o rozměrech 9,75 m x 6,40 m, přičemž zadní stěna bývá obvykle průhledná. Ve výšce 48 (nebo 45) centimetrů se na přední straně kurtu nachází lišta, která při zásahu vydává charakteristický zvuk. Trefí-li ji hráč během hry, jedná se o chybu. Squashová raketa je o něco těžší a větší než badmintonová. Míček má průměr 40 mm a hmotnost 24 g, ale mají různou sílu odrazu a odskoku.

Každá hra začíná podáním, které se provádí z malého čtverce uprostřed hřiště. Míček po odpalu musí trefit přední stěnu mezi prostřední dělicí čáru a vrchní autovou čáru a po odrazu od stěny musí zasáhnout větší obdélník na protější straně od podávajícího. Není chybou, když se míček před dopadem odrazí ještě od jedné stěny. Pak se hráči střídají v úderech, dokud jeden z hráčů míček nedokáže doběhnout, nebo se dopustí nějaké chyby.

Zápas je možné hrát na dva nebo na tři vítězné sety. K dosažení setu je potřeba získat 11 bodů, ale za stavu 10:10 potřebuje hráč k vítězství o dva body víc než soupeř.

Hra vznikla na začátku 19. století jako vězeňská hra nahrazující tenis. S inovací pro uzavřené prostory přišli trestanci z nápravného zařízení Fleet v Londýně. Hru pak převzali některé internátní školy. Roku 1830 na škole Harrow se původní verze vězeňské hry vyvinula ve škole squash v podobě, jak ji známe dnes. Po první světové válce dosáhl sport velké popularity a vznikly první soutěže a mistrovství.

V Praze se nachází kolem 40ti squashových center, z toho je jasné, že popularita  tohoto sportu prudce stoupá i u nás.

Foto zdroj:

24.1.2011 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist