SPF, IPD, PPD – co to je

Také trpíte „neznalostí“ různých kosmetických zkratek

Možná se vám bude zdát, že už jdu „s křížkem po funuse“- vždyť léto je již dávno pryč. Při uklízení všemožných opalovacích přípravků jsem ale narazila na několik zkratek, které mi vůbec nic neříkaly.

Neb jsem sdílné děvče, chci se s vámi o nově nabyté vědomosti podělit a třeba si na mě za rok vzpomenete až budete stát v drogeriích a vybírat ten nejvhodnější opalovací krém či olej na dovolenou.

První záhadu vytvořila zkratka SPF. Na přípravku je třeba napsáno SPF 15. Tato tři písmena vycházejí z anglického sun protecting factor a v podstatě určuje, jak dlouho můžeme zůstat na slunci, než začneme rudnout. Tato doba se v průměru pohybuje kolem 20 minut. Pokud má ochranný krém na sobě napsáno SPF 15, znamená to, že na slunci můžete být až 5 hodin. K tomuto výsledku dojdete jednoduše – vezmete uvedenou hodnotu – tedy 15 – a vynásobíte ji průměrnou dobu na slunci – tedy 20 (SPF 15 x 20minut = 300 minut).

Ale pozor! Toto číslo je nadsazené, neboť nepočítá s tím, že se budete koupat, utírat do ručníku ležet na dece a potit se. SPF je stupnice vyjadřující ochranu proti UVB záření, tedy proti spálení kůže na slunci. Nejmenší možné SPF je 2, další čísla vždy o 2 vyšší (tedy máme SPF 4, 6, 8, 10, 12, 14 atd.).

Druhé tajemné označení bylo IPD. Pro ochranu proti UVA záření není stanovena jednotná stupnice, ale často se udává právě označení IPD. Zkratka pochází z anglického immediate pigment darkening. Je to laboratorně změřená hodnota, vyjadřující schopnost kůže pigmentovat za 60 sekund po ozáření.

Na opalovacích přípravcích můžeme také najít zkratku PPD – persistant pigment darkening. Ta vyjadřuje pigmentaci kůže s odstupem 2 – 4 hodin. Stupnice ochrany před UVA stále prochází odbornou diskuzí a vymýšlí se nové hodnocení stupně ochrany, které by bylo veřejnosti více srozumitelné. Zatím tedy nezbývá nic jiného, než kontrolovat složení opalovacího přípravku.

A ptáte se, jak dokáže daný ochranný faktor odfiltrovat škodlivé UVB záření SPF 2 sníží efekt UVB záření na kůži o 50 %, SPF 10 už o 85 %, SPF 15 dokonce o 95 % a SPF 30 o 97 %! Jednoduše to znamená, že čím vyšší hodnotu SPF zvolíme, tím budeme před UVB zářením více chráněni. Z toho též vyplívá doporučovaný stupeň ochrany u každého fototypu.

Fototyp 0 – II: SPF vyšší než 30
Fototyp II:      SPF vyšší než 20
Fototyp IV-V:  SPF vyšší než 15
Fototy VI: zde je požadována nízká ochrana

Informace k článku čerpány z knihy „Péče o pleť a vlasy“

30.8.2006 1:00| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist