Spánek – hypnotika mohou být nebezpečná!

Hypnotika vám mohou pomoci k tolik vytouženému spánku. Ale hrozí zde i nebezpečí…

Závislost na hypnotikách

Závislost na hypnotikách může vypadat jen tak, že už vám na noc nestačí jedna tableta, ale musíte si jich vzít několik. Závislost však může dojít tak daleko, že lék už pak neužíváte k tomu, abyste usnuli, ale abyste vůbec byli schopni fungovat ve dne. Co to znamená, když takový konzument prášků na spaní navíc denně řídí auto, asi nemusíme rozvádět. Zbavit se závislosti na hypnotikách není vůbec snadné. Už jen první krok – přiznat si, že se bez prášků na spaní už nedokážu obejít – je obtížný. Špičkoví specialisté na léčbu nespavosti však dokážou pomoci i při léčbě závislosti. Vyžaduje to velké odhodlání a čas, ale pomoc je účinná a nakonec vede i k vyléčení nespavosti.
Hypnotika a přirozený spánek
Spánek navozený dosud dostupnými hypnotiky není zcela totožný s fyziologickým spánkem. Otupělost, kterou tyto léky způsobují, může přetrvávat i ráno a člověk se cítí nevyspalý, přestože strávil celou noc v posteli. Někdy tato ospalost přetrvává během dne, což vede k nízké výkonnosti, ale třeba také k dopravním nehodám. Kvůli poruchám paměti způsobenými hypnotiky si někdy pacienti neuvědomují, co dělali v noci – že například měli sexuální styk, jedli nebo že dokonce řídili auto. Z těchto i dalších důvodů se až na výjimky nedoporučuje podávat tyto přípravky déle než čtyři týdny.
Jaká je spotřeba hypnotik u nás?

Přes všechna zmíněná úskalí představují léky na spaní jedny z nejčastěji předepisovaných medikamentů. Měsíčně se za ně vynaloží v České republice přibližně 20 milionů korun (z toho cca 80 % za Z-hypnotika a cca 7 % za benzodiazepiny). K tomu je nutné připočíst dalších 12 milionů korun vynaložených na benzodiazepiny, předepsané na ovlivnění úzkosti. Za takovou položkou na receptu je ale také mnohdy snaha pozitivně ovlivnit narušený spánek.

Jako přípravek na terapii úzkosti jsou totiž benzodiazepiny hrazeny z veřejného pojištění, jako hypnotikum nikoli. Alarmující je, že roste spotřeba velkých balení po 100 tabletách, která jsou primárně určena jen pro lůžková zařízení. Na pováženou je to proto, že tato spotřeba nestoupá v nemocničních lékárnách, ale v lékárnách veřejných, kupují si je tedy běžní zákazníci pro svou individuální potřebu.

Cíl léčby – obnova přirozeného rytmu spánku
Hlavním cílem léčby nespavosti by mělo být obnovení přirozeného spánkového rytmu. K tomu může pomoci dodržování pravidel spánkové hygieny a moderní psychoterapie, která je však během na dlouhou trať a ne pro každého je tato forma vhodná. Klasická hypnotika mohou bludný kruh stresu a nespavosti na čas přetnout, ale měla by být používána skutečně jen krátkodobě, jinak hrozí rozvoj závislosti.
Novinky v léčbě
Novou volbou jsou tzv. hypnotika čtvrté generace, na něž závislost nevzniká. Díky modernímu výzkumu léčiv vstupuje do praxe například melatonin. Jde o látku tělu vlastní, která má velký význam pro synchronizaci vnitřních hodin organismu s vnějším prostředím. Přispívá tím k fyziologickému střídání spánku a bdění. Melatonin přirozeně vzniká v mozku po setmění a jeho produkce vyhasíná s denním světlem.
To znamená, že náš vlastní melatonin velmi citlivě reaguje na světlo. Ranní světlo, nejlépe sluneční, rychle sníží hladinu této látky a současně velmi přesně nastaví naše vnitřní biologické hodiny, to vše posiluje přirozené střídání bdění a spánku. Naopak práce v pozdních večerních hodinách a současný pobyt v silně osvětlených prostorách může noční vylučování melatoninu omezit a narušit tak přirozenou tendenci ke spánku.
Vlastní tvorba melatoninu však kromě toho poměrně rychle klesá s věkem, například lidé kolem čtyřicítky ho vytvoří téměř o pětinu méně než osoby ve věku kolem třicítky, lidé nad padesát let již téměř o polovinu méně. Proto také výskyt nespavosti ve vyšších věkových skupinách roste. Nové léky na spaní, tzv. melatoninová hypnotika, mohou proto narušený spánek vrátit do normálního, přirozeného stavu. Navíc jsou bezpečnější, než dosud používaná hypnotika ze skupiny barbiturátů, benzodiazepinů a Z-hypnotik, potvrzují to i nejnovější klinické studie.
Léčba nespavosti je záležitost komplexní a měla by být každému pacientovi ušita na míru. Je třeba pátrat po příčinách nespavosti a hledat takové postupy, které nemocnému cíleně a účinně pomohou obnovit přirozený rytmus spánku a bdění. Proto se velmi doporučuje navštívit lékaře a poradit se s ním. Nakonec léky na spaní, včetně hypnotik čtvrté generace, může ze stejného důvodu předepsat na recept pouze lékař.

Více informací na www.dobry-spanek.cz

Zdroj: Focus Agency
15.5.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist