Šokující trend ve spaní – zkusíte ho?

Když je spánku málo, je to špatně a když je ho moc, tak také. A přitom jeho správné dávkování je často lékem na mnoho starostí. Jenže, jaké je správné dávkování? Nejnovější výzkumy přicházejí s šokujícím přístupem. Zkusíte to také?

Poruchami spánku trpí v dnešní době mnoho lidí. Na vině je všudypřítomný stres, nezdravý životní styl či nedodržování přirozených životních rytmů a další více i méně známé příčiny. Tzv. spánková hygiena nabízí rady, jak se potížím se spaním vyhnout. Patří mezi ně především kvalita prostředí, ve kterém usínáme, pravidelnost rituálů a doba, kterou máme pro spaní vyhrazenu. Zásady již mnohokrát formulované se však stále rozšiřují o nové poznatky.

Návrat do dob minulých

Když už si lidé nevědí s psychickými či somatickými potížemi rady, obracejí se často ke zkušenostem svých předků. Také odtud pochází zajímavá myšlenka o přerušovaném spánku, který byl dříve naprosto běžný. Zatímco názor na optimální délku spánku se příliš nemění (hovoří se v průměru o osmi hodinách denně), objevují se odlišné postoje k jeho trvání. Základní otázka zní: Je lepší spát v kuse, či si spaní rozdělit na různé, například čtyřhodinové fáze? V minulosti byla podle některých odborníků, kteří se tématem zabývají, druhá možnost naprosto normální. Lidé byli zvyklí spát na etapy a mezi nimi vykonávat různé činnosti. Dokazuje to především dobová literatura a různé záznamy.

[[related]]

Zdá se vám to divné a přerušovaný spánek vnímáte spíš jako noční můru? Možná se mýlíte a malé zamyšlení v tomto případě neškodí. Jen si vzpomeňte, kolikrát se vám stalo, že se v noci probudíte a zase se sladce zachumláte s představou, že ještě není ráno. A naopak, po spaní bez přerušení vám přijde, že snad uteklo jen deset minut od usnutí a už zase musíte vstávat. Chvilkové procitnutí a delší pauza mezi opětovným návratem do říše snů je samozřejmě něco jiného. Někdo si například nedovede představit, co by hodinu, po kterou zůstane vzhůru, mohl dělat. Není to ale zase tak těžké. Můžete jen zůstat ležet, ale třeba si přečíst několik kapitol knihy, zapsat si zajímavé myšlenky nebo zahloubat nad případnými sny. A samozřejmě, že všechny páry se budou asi nejraději věnovat erotice. Tak co, jdete do toho?

Foto zdroj: profimedia.cz

28.3.2013 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist