Síla motivace aneb Staňte se leaderem

Podle příruček z psychologie je motivace soubor vnitřních a vnějších činitelů, které nás vedou k aktivaci organismu. Co si pod tím představit v běžném životě a jak pracovat se sílou motivace k našemu úspěchu?

perex_titulka-1-1100x618.jpg Zdroj: European School of Business & Management SE

Naše motivace

Motivace je jednoduše řečeno souhrn podnětů vzbuzujících určité chování. Tyto podněty se dělí na vnitřní a vnější – tedy ty, co vychází z potřeb a zájmů člověka, jako je například potřeba poznávací, seberealizace apod., a ty, co jsou výsledkem působení vnějších faktorů, mezi nejčastěji zmiňované jsou odměny a tresty. Právě vnější faktory, které nás nutí jednat, jsou předmětem diskusí odborníků nejen z oboru psychologie, ale také leadershipu. Metoda motivace totiž předurčuje nejen úspěch projektu, ale také stupeň vaší autority a respektu.

Jak namotivovat lidi kolem sebe

Co se týče vnější motivace, můžeme si pracovně odlišit dva druhy – totiž motivaci pozitivní a negativní. Pozitivní motivace se snaží svých cílů dosáhnout prostřednictvím něčeho příjemného a radostného či odměny. Negativní motivace na druhou stranu často staví na strachu, který nás nutí udělat to, co je třeba. Teorií motivace je mnoho, mezi ty nejznámější patří Maslowova pyramida potřeb nebo Herzbergova dvoufaktorová teorie, dělící pracovní podmínky na hygienické faktory (tedy například pohodlí kanceláře, míra osvětlení, ale také množství zeleně v okolí) a motivátory (tedy deadliny, reporty a další). Neméně důležitá je v pracovní sféře Skinnerova teorie zesílení popisující posilování pozitivního chování díky odměně, oslabování negativního chování díky trestu a vyhasínání chování při absenci odměn či trestů. Jak ale s těmito teoriemi pracovat v praxi?

Chcete být boss nebo leader?

Druhy manažerů se dělí podle míry jejich autoritářství a nadřazenosti. Šéfové se cítí být více nadřazeni, vůdcové vědí, že v týmu musí spolupracovat a jít jednotlivcům příkladem. Pokud chcete dobře vést lidi, musíte se naučit jednostranné příkazy měnit na podněty k spolupráci. Nezastrašujte své podřízené, ale pomozte jim dosáhnout lepších výsledků. Naučte je tomu, co už sami znáte a napomozte si k vzájemnému růstu. Namísto chyb se soustřeďte na to, co se povedlo. Pokud se něco nepovedlo, vymyslete, jak chybu napravit a využít v další prospěch. Posilujte pozitivní chování, tedy chvalte, ukažte, že si něčí práce ceníte. A v neposlední řadě nezapomínejte dbát na příjemní prostředí, dobrou kávu a další hygienické faktory, které udrží vaše zaměstnance na pracovišti šťastnými.

Jak se naučit správně vést lidi

Dnes existuje nesčetně přednášek a workshopů, které vám pomohou stát se lepším leaderem a váženějším šéfem nebo šéfovou. Jak být efektivní manažerkou se můžete dozvědět, a hlavně si to natrénovat v rámci studia MBA ve specializaci Leadership a soft skills nebo třeba ve specializaci MBA Manažerská psychologie na pražské European School of Business & Management. Výuku zastřešují odborníci a odbornice, kteří vám rádi pomohou k dosažení lepších pracovních i osobních výsledků. Studium trvá jeden rok, a kromě získaných informací, zkušeností a kontaktů si z něj odnesete také mezinárodně uznávaný titul MBA (Master of Business Administration). Chcete být lepším leaderem? Otevřete se novým možnostem a běžte studovat!

13.4.2021 12:34| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist