Shiatsu – léčivá masáž

Nohy sotva táhnete, schody vám dávají zabrat a na kruhy pod očima potřebujete stále víc korektoru. Potřebujete se uvolnit a načerpat síly!

 

Slovo shiatsu se volně překládá jako “tlak prstů”. Není to však úplně přesné, protože maséři při své práci využívají také dlaně, lokty, kolena nebo chodidla. Přitom se nemusíte obávat, že by vám takto prováděná masáž způsobovala bolest. “Právě naopak! Je to velice příjemná záležitost,” líčí nadšená stoupenkyně východoasijské metody Jaroslava Kubíčková z Prahy, která se shiatsu věnuje přes dva roky. “Přivedla mě k němu kamarádka, která má zkušenosti s alternativními léčebnými metodami. Já sama pokládám shiatsu za zdaleka nejefektivnější relaxační techniku,” dodává.
Zatím nepříliš rozšířený, nicméně zaručeně účinný způsob, jak ulevit znavené mysli, nastartovat vyčerpané tělo a povzbudit otupělé smysly má svůj původ ve východní Asii. Kouzelný mix prvků tradiční čínské medicíny a poznatků západní fyziologie a psychologie si nechal u japonského ministerstva zdravotnictví “patentovat” Tokujiro Namikoshi v roce 1957. Tím se také zasloužil o oficiální uznání stylu shiatsu a jeho následnou světovou popularitu.
A co můžete od shiatsu skutečně očekávat? Při masáži budete ležet na podlaze na měkké podložce nejlépe v lehkém bavlněném oblečení. Pomocí protahování, tlaku nebo dotyků uvede masér do pohybu energii ve vašich akupunkturních drahách, a tím obnoví vaši narušenou energetickou rovnováhu. Samotná masáž může trvat od 45 do 90 minut, často jí předchází krátký rozhovor a po ní následuje čas na odpočinek. Účinky masáže jsou hluboce uvolňující a zároveň posilující.
Shiatsu jako prevence
Podobně jako většina východních léčebných metod také shiatsu klade důraz hlavně na prevenci. Základní myšlenkou přitom je zažehnat i zdánlivě nepatrnou zdravotní obtíž dříve, než přeroste ve vážnou nemoc – například žaludeční vředy, kterým předcházelo napětí ze stresu. Shiatsu vás nenechá na holičkách ani v případě dlouhodobých nepříjemných a obtěžujících stavů jako jsou bolesti hlavy, zad nebo kloubů, chronická únava, nespavost, menstruační potíže nebo problémy s trávením.
Tato terapie je přitom vhodná prakticky pro každého. Mohou ji podstoupit malé děti stejně jako starší lidé nebo těhotné ženy s výjimkou těch v prvním trimestru, jistá omezení platí i pro akutně nemocné.
Harmonie těla a duše
Jak známo, ve východní léčebné tradici tvoří fyzické tělo, mysl a duch vždy jeden celek. Obnovováním energetické rovnováhy tak dochází nejen ke zlepšení fyzické, ale i duševní a emocionální stránky člověka. Shiatsu tak nabízí pomoc i při psychických potížích a může se stát nástrojem pro všestranný rozvoj osobnosti.
To ostatně potvrzuje i Jaroslava, která se nakonec rozhodla shiatsu věnovat i jako terapeutka: “Rozšířilo mi obzory nejen co se týká možností mé tělesné a duševní stránky, ale celkového vnímání reality. Žije se mi lépe,” vysvětluje svoje pohnutky.

 

/wp-content/uploads/files/shiatzv_salon.jpg

 

Nechte se vyškolit
Máte-li chuť a odvahu ponořit se do hloubi svého nitra a vyzkoušet něco nového a obohacujícího, neváhejte! Škol shiatsu existuje hned několik, a tak si vybere opravdu každý. Při výběru terapeuta a výuky je však potřeba brát v úvahu jejich rozdílnou úroveň. ”Já jsem se spolehla na doporučení již praktikujících masérů a nelituji,” upřesňuje Jaroslava. Obecně jsou pro praktikování shiatsu potřebné znalosti jak z tradiční čínské, tak i západní medicíny, důležitá je masážní zručnost.

19.5.2010 12:00| autor: Adéla Seidlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist