Sex, psychiatři, špioni a čert v Benátkách. A Madonna v roli režisérky!

Poslední ze „svaté trojice“ filmových soutěžních festivalů skončil o víkendu. Jaké filmy se tam promítaly, kdo dorazil a co měl na sobě na červeném koberci?

Divokým sexem prý prodchla svou novou adaptaci Větrné hůrky Andrea Arnold, čemuž se dá při znalosti jejích předchozích filmů věřit. Rázná a odvážná filmařka taky poprvé v historii do role Heatcliffa obsadila herce tmavé pleti a už jen tím ospravedlnila, že dva roky po skvělé televizní verzi s Tomem Hardym vznikla zase další verze románu od nějaké Brontëové.

Titul největšího proutníka by si zasloužil Michael Fassbender. Na festivalu si užíval sex okořeněný trochou výprasku s Keirou Knightley a pak ještě s řadou dalších anonymních žen. To vše ovšem jenom na plátně ve filmech Nebezpečná metoda (to je ten o těch dvou slavných psychoanalyticích) a Stud. A tak si vysloužil „jen“ titul nejlepšího herce, konkrétně za druhý jmenovaný, lépe hodnocený a kontroverznější film od stejného režiséra, který Fassbednera proslavil v hladovkářském filmu Hlad. Herec se tam vyskytuje prý většinu času nahý, což budeme moct zkontrolovat, až k nám film v únoru dorazí do kin.


Fassbender se pro svůj Volpiho pohár do Benátek vracel z cesty na navazující festival v Torontu a na ceremonii dorazil čtvrt hodiny předtím, než ho vyhlásili. I tak moc si herci festivalových cen cení!

Letos je rozdávala porota vedená režisérem Darrenem Aronofskym, který tu jednou vyhrál a jednou ho tu vypískali. Hlavní poctu ve tvaru Zlatého lva jury darovala sibiřskému šedesátníkovi Alexandru Sokurovovi a jeho verzi Fausta. „Některé filmy vás rozesmějí, rozpláčou, donutí snít a některé, jako tento, vám změní život,“ tvrdil Aronofsky troufale o vítězi, v němž se mimochodem mihnou i mladí čeští herci (třeba Ondřej Novák známý z Lidic). Tak aspoň malá česká stopa, vedle premiéry animovaného Aloise Nebela, mimo nejvíc sledovanou hlavní soutěž.

Nikdo proti rozhodnutí ocenit Fausta moc neprotestoval (i když britští novináři moc chtěli, aby vyhrála obdivovaná špionáž Tinker Tailor Soldier Spy). Ne jako loni, kdy Tarantino Lva udělil své bývalé lásce Sofii Coppole za nejednoznačně přijaté Odnikud někam.

Nejvíc se tak mohli kritici hádat o to, jestli je Madonnin nový film strašný, průměrný, nebo snad i docela hezký. Druhý režijní počin slavné zpěvačky W. E. láká už jenom tím, že na rozvedenou Američanku Wallis Simpson, kvůli níž se v roce 1936 vzdal trůnu britský král, pohlíží s osobními sympatiemi. „Vím, jaké to je přijít do Anglie a nebýt tam oblíben,“ nechala se slyšet bývalá manželka anglického režiséra Guye Ritchieho. Oblíbená tam asi není dodnes. Kritik z britských novin Guardian její dílo nazval „krocanem, co si myslí, že je páv“.

16.9.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist