Salma Hayek: Vitální jižanka se Hollywoodu nebojí

Krásná Mexičanka z bohaté rodiny se před dvaceti lety rozhodla dobýt Hollywood. I když tam musí prorážet rasové předsudky, podle nichž žena jejího původu a vzhledu nemůže hrát dobré role.

Že se stane herečkou, se malá Salma rozhodla, když viděl Willy Wonku a továrnu na čokoládu. Aby ale vyhověla svým rodičům, především otci, bohatému obchodníkovi, šla nejdřív studovat mezinárodní vztahy. Aspoň do dne, kdy jí jednou v Mexiku unesli a drželi devět hodin, než její rodiče zaplatili výkupné. Pak se vykašlala na školu a šla pronásledovat svůj sen.

Proslavit se doma v Mexiku pro takovou krásku s plnými tvary nebylo těžké. Stačilo, že v roce 1989 dostala titulní roli v telenovele Teresa. To ji dodalo sebedůvěry natolik, že se vydala přes hranici, aby dobyla i Hollywood. Bez ohledu na to, že neuměla moc anglicky. První roky strávila učením se jazyka i herectví, u slavné Stelly Adler. Spojené státy jí ovšem dlouho nechtěly dát šanci. Jako Mexičanka mohla občas dostat nějakou malou roli v televizi, ale třeba ve sci-fi? Podle Hollywoodu by prý představě o Mexičance v kosmu nevěřil…

Musela počkat až na méně předsudečného režiséra, Texasana s mexickými kořeny Roberta Rodrigueze, který se v roce 1995 rozhodl přetočit svou španělsky mluvenou krimi El Mariachi v angličtině. Do Desperada i tak potřeboval hispánské herce do hlavních rolí a úspěch zábavné akce konečně Americe představil nejen Antonia Banderase, ale i Salmu.

Prvního, co si svět na ní všiml, byl její sexy vzhled. Díky němu získala řadu oddané fanoušky, pár kontraktů s kosmetickými firmami jako Revlon a Avon, i místa na různých žebříčcích nejpřitažlivějších lidí. Jenže popularita ji zrovna nezaručila nabídky na dobré filmy. Že by mexická herečka mohla hrát i jiné postavy, než ty napsané přímo jako Mexičanky, američtí producenti pořád odmítali připustit.

Salma tak brala, co se naskytlo, i roli ve velkorozpočtovém propadáku Wild Wild West vedle Willa Smithe. Zároveň se nedostatkem pořádné práce nenechala odradit. Rozhodla se prostě, že si ji zařídí sama. Stala se producentkou.

Nominace na Oscara za ztvárnění slavné mexické malířky Fridy Kahlo její úsilí korunovala, předcházelo jí však osm let snažení, než anglicky mluvený životopis spatřil tmu kinosálů. „Natočit film není snadné pro nikoho, natož pro Latinoameričanku s akcentem. Ale Salma to nebere jako výmluvu, naopak ji to posiluje,“ popisuje kamarádka a herečka Mía Maestro. Hayek taky stojí ta americkou verzí kolumbijské telenovely Ošklivka Betty, kterou přetvořila do úspěšného sit-comu oceněného Zlatým globem. Nyní ji u nás v kinech můžeme vidět jako šéfku mexického drogiového kartelu v krimi Divoši.

Posledních pár let může Salma čerpat svou sílu i ze šťastného manželský s francouzským milionářem François-Henri Pinaultem. Mezi její předoczí slavné partnery patřili herci Edward Norton nebo Josh Lucas. S o čtyři roky starším ředitelem firmy na luxusní zboží, která vlastní značky Gucci a Yves Saint Laurent, se dala dohromady v roce 2006, akorát kdy Pinault končil románek s modelkou Lindou Evangelistou, z nějž se mu narodil syn. Hayek mu v září 2007 porodila dceru Valentinu, ve svých 41 letech. V červenci následujícího roku se snoubenci rozešli, ale vztah nakonec dospěl k oltáři, na Valentýna 2009 v Paříži.

foto: fanpop.com

2.10.2012 10:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist