S instruktorem sebeobrany: Šokující rady, jak se účinně bránit znásilnění

Stát se to může naprosto každé a nemusí to být v temném rohu místního parku. Dostane-li se žena do situace, kdy je bezprostředně ohrožena sexuálním násilníkem, je každá rada drahá. Víte, jak se účinně bránit znásilnění? Máme pro vás pár šokujících rad, které vás mohou ochránit.

Přizvala jsem si instruktora sebeobrany, ing. Martina Matouše, který nám prozradí konkrétní formy obrany v jednotlivých fázích útoku. Samozřejmě existují základní pravidla bezpečnosti, mezi která patří nechodit pokud možno do temných a odlehlých míst, nesedat neznámým lidem do auta a být stále ve střehu, případně mít u sebe nějaký pepřový sprej pro osobní obranu. Někdy se ovšem může stát, že „musíme“ riskovat anebo útok přijde tam, kde bychom ho vůbec nečekaly. Nakonec – třeba i ve zdánlivém bezpečí domova. V tuto chvíli tedy čelíme sexuálnímu útoku. Co s tím?

Patrně už si uvědomujeme, že jde do tuhého. Existují dvě možnosti počátku napadení. Co dělat, když se násilník blíží zepředu? Snaží se nás zatlačit ke stolu, ke zdi, kamkoliv, odkud nebudeme mít možnost útěku?
Blíží-li se útočník zepředu, tak máte velkou šanci tuto situaci úspěšně vyřešit. Jakmile útočník již zkracuje vzdálenost, dejte obě ruce před sebe a otevřenými dlaněmi signalizujte Stůj! Okamžitě s tímto gestem začněte intenzivní a silnou komunikaci. Nejenom, že signalizujete postojem a řečí, aby se útočník držel od vás, také si vymezujete svůj prostor. Zde musíte být hodně intenzivní a přesvědčivá, je to poslední bezbolestná možnost úniku, útěku, řešení. Vše, co bude následovat, bude již náročnější a vždy s menší nadějí na úspěch. Takže ještě jednou intenzivně jednat, křičet na útočníka, volat o pomoc, hledat pomoc u okolí, je-li tam někdo. Zde máte velkou šanci, že budete pro útočníka vypadat natolik silná, že nebude riskovat a od útoku ustoupí.

Pokud bude pokračovat dál v útoku, nejspíš vás bude chtít někam natlačit, úchopem vám znemožnit útěk nebo zabránit dalšímu vašemu křiku škrcením nebo přikrytím úst. Postoj s rukama dopředu vám teď pomůže zadržet počáteční náraz útočníka a dává vám šanci na obranu. Nemáte ovšem moc času a vše, co bude následovat, bude vždy horší, takže zmobilizujte všechny síly a k vašemu křiku, volání a příkazům přidejte šílenou fyzickou obranu. Staňte se rozzuřenou šelmou, která mu rozškrábe obličej, trhá uši, bodá do očí, když vám chytne ruce, tak kopejte koleny, tlučte do něj hlavou a kousejte do obličeje nebo jakýchkoliv odkrytých částí těla. Jakmile dosáhnete na cokoliv ve vašem okolí, co zvýší účinnost vaší obrany, tak to použijte. Venku sáhněte po kamenu, klacku, bodejte do očí nebo krku propiskou, drápejte mu obličej klíčemi. Útočte především na oči nos, uši, hrtan, kopejte do rozkroku, do stehen, do holení. Jakmile ucítíte, že útok na chvilku polevil, okamžitě volte únik do lepšího prostoru, kde budete mít větší šanci se ubránit či přivolat pomoc.

Když na nás útočí zezadu, obyčejně začíná rovnou fyzickým dotykem – silným objetím, při kterém většinou úspěšně fixuje obě naše ruce. Instinktivně použijeme nohy?
Útok zezadu je jeden z nejčastějších, minimalizuje obranu oběti a je hodně překvapivý. Buď vás útočník obejme a bude vás tlačit do křoví, nějakého výklenku nebo pro něj výhodnějšího prostoru v domě nebo vás rovnou strhne k zemi, ublíží vám a pak teprve někam zatáhne. Proti vám bude i vaše úleková reakce, která vám zabrání v pohybu, prostě na chvíli zamrznete. Zde záleží na vašich přirozených nebo vytrénovaných schopnostech, za jak dlouho začnete reagovat. Opět začněte křičet, zmítejte se na všechny strany, mlaťte hlavou dozadu, máte-li nějaký prostor pro pohyb rukou, štípejte do stehen, mačkejte genitálie, kopejte patami do holení útočníka. Opět se chovejte šíleně a snažte se pomocí zmítání celého těla a pohybu ramen, dostat z pozice zády k útočníkovi do pozice bokem nebo čelem. Zde můžete použít již více zbraní, jak jsem již popisoval v minulé odpovědi. Musí to být rychle a zběsile, protože útočník bude chtít zabránit vašemu křiku třeba škrcením a určitě zvýší svou brutalitu. Jde o moment překvapení a prostě se začněte bránit. Mnoho žen se ubrání právě v těchto prvních chvílích napadení.

článek

Řekněme, že prvotní obrana selhala a násilníkovi se podařilo nás v podstatě zalehnout. Je šance na osvobození v nějaké chvíli, kdy se nám podaří uvolnit si nohu nebo ruku?
V tuto chvíli je podle mě rozhodující okamžik, který vás přesune z kolonky policejních statistik – neubránila se, znásilněna, zbita nebo zabita, do kolonky – ubránila se a utekla. Jakmile poznáte, že fyzická převaha, agresivita a brutalita útoku je taková, že ji nepřemůžete, musíte okamžitě změnit taktiku svého chování. Když již leží útočník na vás a vy se budete bránit škrábáním, tlučením pěstí a křikem, tak vám v tom bude chtít rychle zabránit, buď vám otluče hlavou o zem, nebo dostanete několik tvrdých úderů do obličeje anebo vás začne škrtit, aby vaše obrana ochabla. Vše toto je pro vás konečná a v tomto okamžiku je největší počet těžkých zranění a smrti těch, co se nevhodně bránily. Okamžitě se podvolte útoku, přestaňte křičet, vyhrožovat, zmítat se jen si chraňte hlavu oběma rukama, tím, že si jednu dlaň položíte na vlasovou část, druhou na zátylek a lokty máte před nosem dopředu, tím minimalizujete účinnost případných dalších úderů. Začněte prosit, škemrat, zklidňovat jeho agresi, souhlaste s tím, co chce udělat. Je to strategie přežití, takže využijte všechny nápady a lsti, které jste již ve svém životě nasbírala. Nabídněte mu, že se mu podvolíte, ale někde jinde, kde se mu to bude víc líbit, nebo můžete říci, že to sice není nejlepší místo, ale že si to s ním ráda rozdáte, protože máte pohlavní chorobu a nikdo s vámi nechte spát. Zde záleží na vaší nátuře, co řeknete, ale jde o zklidnění agrese a připravení si situace pro finální obranu.

Scénář nejhorší, jsme už v bezprostředním ohrožení a násilník se již chystá vykonat svůj čin, či ho dokonce vykonává. I v této chvíli, byť je nesmírně bolestivá a ochromující, lze něco podniknout? Sázela bych na to, že násilník je jaksi zaujat svým vlastním vzrušením?
Takže se vám nepodařilo odradit útočníka lstí od svého úmyslu, prostě jste se z toho nevykecala. Zde máte jen dvě možnosti a žádná již není moc dobrá. Zde si musíte rozmyslet a vybrat menší zlo. Je-li agrese a brutalita útoku obrovská a hrozí vám, že vás zabije nebo zmrzačí nebo již nezvládáte fyzicky a psychicky obranu, tak je lepší se podvolit a minimalizovat další ztráty a následky. Jste li ale rozhodnutá, že se budete bránit až do konce, tak máte jen jednu jedinou šanci a jen jeden pokus. Snažíte se dostat do pozice obličeji k sobě, pohlaďte ho po hlavě a ruku nechte na temeni hlavy, pak ho pohlaďte druhou rukou po obličeji, a jakmile se dostanete do vhodné pozice, tak mu vražte celý palec do oka a tlačte ho přes oko do strany. Útočník při bolestivé reakci ucukne vzad, ale tím že mu držíte zátylek, tak ho strhnete do strany. Tímto tlakem do oka a tahem stranou ho ze sebe shodíte, pak kopejte nohama, abyste se odkopala a utečte. Opakuji, na tuto obranu máte jen jednu šanci, když se vám nepovede, tak jistě zvýšíte jeho agresivitu útočníka a může dojít k vážnému zranění. Chce to nabrat psychickou sílu, podvolit se uklidnit ho a pak brutálně zaútočit a utéci. Okamžitě volejte policii.

Tohle považuji asi za největší riziko, že způsobíme útočníkovi fyzickou bolest, osvobodíme se na vrcholu jeho vzrušení, či ho jen svou obranou naštveme natolik, že to zvýší jeho agresivitu. Lze vůbec nějak snížit toto nebezpečí?
Myslím, že jedinou šancí na snížení tohoto rizika je umět hrát jednotlivé role, nejdřív agresivní obranu a křik, potom se umět ve vhodnou chvíli takticky podvolit a připravit si vše na finální obranu. Další důležitou věcí je nebát se ublížit, nemít zábrany bodnout útočníka do oka či mu ukousnout část obličeje. Toto nejsou naše přirozené schopnosti, ale dají se získat specializovaným výcvikem, kde v modelových situacích pod vedením instruktorů prožijete jednotlivé scénáře a naučíte svou mysl a tělo optimálně řešit tyto situace. Naprogramujete si takového autopilota, který se spustí v krizových situacích.

Děkuji za odpovědi, které jsou v některých chvílích až šokující a možná by stálo za to si tenhle článek vytisknout a každý den přečíst a pak – pak informace z něj raději nikdy v životě nepoužít.

Vytvořeno ve spolupráci s ing. Martinem Matoušem, instruktorem sebeobrany, Chomutov.

Foto: Profimedia.cz

27.8.2014 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist