S Editou Hortovou o sexu, Italech i modelkách

V roce 2004 se Edita Hortová (26) stala II. vicemiss České republiky. Dnes už jí však doma prakticky nepotkáte. Žije s partnerem v Itálii a je spokojená. I když přiznává, že v jihu Evropy není zdaleka vše tak růžové, jak to na první pohled vypadá.

Edito, už několik let žiješ v Itálii, nechybí ti rodná hrouda?
Rodná země mi samozřejmě chybí. Na druhou stranu se do Česka stále vracím. I když to není tak často, jak bych si přála. Loni jsem dokončovala VŠE v Praze, takže jsem pendlovala prakticky non stop. To už teď skončilo.

Věnuješ se jen modelingu, nebo máš i jiné zaměstnání?
Kromě studia se věnuji především modelingu. Jiné zaměstnání nemám a časově bych to ani nezvládala. Nedělám pouze přehlídky, prezentace nebo focení, ale především fitting (chodím pravidelně do firmy, kde potřebují přesné mé míry a šijí na mě textilní produkty, nesmím proto přibrat ani zhubnout o půl centimetru na žádném místě!), showroom (prezentace oblečení pro budoucí klientelu) nebo fotím pravidelně pro internetové obchody s oblečením. Několikrát jsem i spoluorganizovala přehlídky nebo jiné akce, dělala jsem dokonce i překladatelku. V blízké době určitě počítám se změnou. Nerada bych se věnovala pouze modelingu, ale ráda bych si našla práci v oboru, který jsem vystudovala.

Módní doplňky – inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie

Před lety jsi na jih Evropy šla za přítelem, stále s ním žiješ?
Ano, v srpnu už to bude 6 let, co jsem s přítelem. Je to dlouhá doba a přijde mi to jako včera. S přítelem žijeme v  domečku ve městě Bologna, které leží 200 km jižně od Milána. Je to menší město, ale s krásnou historickou architekturou a strategickou polohou. Nejbližší moře je od nás vzdálené cca 60 km. Přítel si stěžuje, že máme moře moc daleko a nechce se mu tam jezdit, tak když mám volno, tak jezdím většinou s kamarádkama.

Jak těžké bylo zvyknout si na Italskou mentalitu a životní styl?
Pro mě to ,,nebylo“, ale stále „je“ těžké si zvyknout na jejich mentalitu . Musím říci, že se velmi špatně adaptuji. V prvních měsících je vždy všechno nádherné, zažíváš euforii z nového místa, lidí, práce. Poté přichází ta druhá fáze, kdy je ti smutno, nenávidíš Italy, jejich zvyky a nejraději by ses vrátil domů a nakonec třetí fáze, kdy se adaptuješ. Tak já jsem někde mezi tou druhou a třetí fází.

Říká se, že Italové jsou divocí, je to pravda třeba i v sexu?
Asi jak kdo, vyzkoušela jsem jenom jednoho. Každopádně se taky říká, ,,kdo štěká ten nekouše,“ a to se na ně určitě hodí.

Vycházíš s jeho rodiči? Zejména vztahy s tchýněmi bývají někdy složité…
Problémy s tchýněmi mají asi všechny ženské v Itálii. Matka syna je nejdůležitější osoba v celé rodině a dle ní se vše musí přizpůsobit. Bohužel s mojí diferencovanou kulturou to není pro ni jednoduché, protože se nenechám a prosazuji si svoje názory. Musím ale uznat, že je opravdu pracovitá, inteligentní, milující žena, která by rodinu udělala cokoliv na světě.

Co tvoji rodiče, nepřemlouvají tě, aby ses vrátila zpět, že jim chybíš?
Nepřemlouvají mě, ale určitě by si to moc přáli. Moje maminka má další dceru a syna a celkově jsme docela početná rodina, takže to není pro rodiče tak těžké. Navíc s internetem je komunikace snadná i mnohem méně nákladná.

Máš nějaký „italský“ sen, je něco, co ti Itálie umožňuje, co bys doma nemohla?
Můj sen je žít přímo u moře a neplatit tak vysoké daně a nesmyslné vysoké poplatky italských politiků.

Co svatba, rodina? Plánujete s partnerem?
Svatbu neplánujeme. Dozvěděla jsem se, že asi nikdy žádná svatba nebude, přítel má hrůzu z rozvodů, které vidí u kamarádů, tak se už z principu raději brát nebudeme. Děti taky momentálně neplánujeme. Osobně se na děti ještě necítím, i když věk už na to mám.

Jestli se nepletu, tvůj přítel je obchodníkem s uměním, orientuješ se v tomto oboru, mluvíš mu někdy do byznysu?
Neorientuji se v jeho byznysu a ani nechci. Je to pro mě španělská vesnice. Nikdy jsem k umění netíhla a mezi jednotlivými obrazy nevidím hodnotový rozdíl. Přítel je neuvěřitelný odborník ve svém oboru a to především na starožitné umění. Myslím si, že snad nikdo není vzdělanější a přesnější v ohodnocování starožitných obrazů jako on. Už několikrát mi nabízel, ať pro něho pracuji, ale stojím si za tím, že partneři by spolu pracovat neměli, potom řeší jenom práci a toho já se chci vyvarovat.

[[related]]

Asi je také často na cestách, jak se zabavíš?
To bohužel ano, hodně cestuje do zahraničí a hledá vhodné předměty pro další prodej. Tyto výjezdy bývají nárazově a trvají většinou tak 7 dní. V Itálii mám hodně kamarádek z Čech, které žijí v Itálii kousek ode mě, takže nějakou zábavu si vždy najdu a ani mi nevadí, když přítel někam jede.

Sleduješ ještě dění v České republice, máš přehled, co se u nás děje?
Samozřejmě sleduji, co se u nás tady děje, ale kdyby ses mě zeptal, jaké Missky vyhrály v posledních letech, tak si asi nevzpomenu. Spíše teď vnímám italský bulvár než český.

Plánuješ v Itálii zůstat natrvalo, nebo ještě uvažuješ o návratu domů?
Vzhledem k tomu, že život je nevyzpytatelný a nikdy nevíš, co ti přinese, tak to nechávám být a nějak se touto otázkou nezabývám. Někdy bych se chtěla vrátit hned, někdy Itálii miluji a o návratu nepřemýšlím. Většina Češek se prý vrací na důchod zpět k nám. Tak ti dám vědět, až půjdu do důchodu. 🙂

Jaký je rozdíl mezi modelingem v Itálii a v Česku?
Největší rozdíl je mezi poptávkou a nabídkou. V Itálii převažuje nabídka práce pro modelky s nižší poptávkou modelek (nemyslím tím Miláno, ale ostatní města), kdežto v Čechách převažuje poptávka modelek po práci. Problém je, že v Česku jsou příliš krásné holky a modelku u nás by mohla dělat každá druhá. V Itálii na vysokou, štíhlou, hezkou holku narazíš opravdu pouze na těch přehlídkách. Už jsem pochopila, proč se Italové otáčí a pískají po hezkých holkách. Jsou to pro ně exoti. Pokud narazíš na Italku modelku, tak raději od ní dále. Rozhodně nejsou skromné, tak jako my. Italská modelka odmítá práci, když je dříve jak v 9 hodin, požaduje jídlo a pití v práci, jinak odchází, nikdy nepřijde včas a na všechno přitakává, i když to tak není. Z tohoto důvodu pracují spíše zahraniční holky. Čest našim modelkám!!

Oblíbené jídlo: Špagety s krabem
Oblíbené pití: Spritz
Oblíbená barva: Růžová
Oblíbený sport:  Zumba

Foto zdroj: profimedia.cz, archiv Edity Hortové

23.1.2013 12:00| autor: Martin Chalupa

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist