Rozvádíte se? Jaký může mít rozvod vliv na vaše dítě?

Každý z rozvedené rodiny někoho ztrácí, na každém se rozvod nějak projeví. Jaká je však celková situace dětí po rozvodu rodičů? S čím vším se musejí vyrovnat? Jaký má rozvod vliv na funkci rodiny vzhledem k potřebám dítěte? Na tyto otázky bychom se měli snažit odpovědět ještě dříve než se rozvod vůbec uskuteční!

Rozvodové řízení se netýká jen rozvádějících se manželů. Týká se těch nejdůležitějších   z nás, našich dětí! Důležitou roli, především pro ně, hraje řízení o tom, kam budou po rozvodu svěřeny do péče. Tato otázka bývá příčinou dlouhých soudních sporů, hádek       a pokračujících konfliktů mezi rodiči i po rozvodu. To má samozřejmě nejhorší dopad na děti, které zrácejí pocit jistoty a bezpečí.

Představa, že děti z rozvedených manželství patří jejich matkám, a ne jejich otcům, nás provází už tak dlouhou dobu, že mnoho lidí, včetně soudců to pokládá za samozřejmé. V posledních letech se však situace začíná měnit. Prosazuje se snaha nepřidělovat děti automaticky matkám. Jestliže se rodiče nedohodnou, dostane dítě ten    z nich, kterého pokládá soud za lepšího a schopnějšího se o něj postarat. Úloha soudu při rozhodování je opravdu nelehká. Vyskytují se i případy, kdy některý z rodičů žádá dítě do své výchovy jen z pomsty nebo jiných nepřiměřených důvodů. Pokud se tedy rozvádíme, měli bychom se snažit rozumně dohodnout, ať má dítě z rozvodu, co nejměnší trauma. Pokud rodiče, i přes sebevětší problémy, spolupracují při výchově, neřeší osobní problémy  a vycházejí si vstříc, sami tak podporují pozitivní náladu. Dítě pak nemusí trpět poruchami chování tak, jak je to v jiných rozvádějícíh se rodinách.

Když přivedete dítě do světa rozvodu, změníte tím celý jeho život. S takovou změnou se těžce vyrovnáváme my, dospělí, dovedete si tedy představit, jak těžké to musí být pro samotné dítě, které není ještě dostatečně vyspělé na to, aby situaci pochopilo? To, co děti nejhůře snášejí, je smutek z toho, že se jim rozpadá rodina, že s jedním z rodičů už nebudou bydlet, že už nic nebude tak, jako předtím. To, co děti zajímá a co se jich dotýká, není to, jak spolu rodiče vycházejí, ale skutečnost, že k jednomu z rodičů budou chodit na návštěvy podle přesného rozvrhu, a s tím přijdou o část své rodiny.

U dítěte, které žije v rozvádějící se nebo rozvedené rodině, je větší pravděpodobnost, že bude ke svým kamarádům nebo učitelům daleko více agresivnější, než dítě, které vyrůstá v haromonické rodině. Může prožívat deprese, mít problémy s učením a špatně vycházet s kamarády, začíná dříve sexuálně žít.

Štěstí dítěte není závislé na štěstí jeho rodičů, štěstí dítěte pramení z jistoty, že má domov, dva rodiče a kamarády, se kterými si může hrát. Nemyslete si, že pokud se doma nehádáte, neprožívá dítě trauma. Samozřejmě jeho zmatené pocity zmírňuje to, že doma ,,nelítají talíře“, ale i přesto vše cítí. Zkuste se tedy alespoň před ním chovat, jako by se nic nedělo a v pravou chvíli se mu snažte vysvětlit, jak se věci mají, případně co může v budoucnu nastat.

Děti nezraňuje ani tak sám rozvod, jako jeho důsledky! Nemyslete si, že rozvod skončí a všechno bude najednou krásné a šťastné. Nesoustřeďte se jen na ten proces, ale také na to, co bude dál. Pomozte dětem jít dál a nést si co nejmenší emocionální šrámy.  Soustřeďte se na budování vašeho vztahu, na řešení vašich manželských problémů. A pak třeba návod, jak ochránit dítě před důsledky rozvodu, nebudete nikdy potřebovat!

31.12.2013 12:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist