Rozchod: 6 důvodů, proč odpustit svému ex

Zradil tě, pošlapal celý váš vztah, zničil tvou důvěru nejen v něj, ale i v celé mužské pokolení a ty se přes to neumíš přenést? Měla bys co nejrychleji a my pro tebe máme hned 6 důvodů, proč bys tomu bídákovi měla odpustit.

Možná tě to překvapí, ale jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak se dostat z pasti výčitek, ublíženosti a zášti, je odpuštění. Chápeme, že odpustit tomu zrádci všechny ty bolesti, co ti způsobil, je asi to poslední, co bys právě teď chtěla. Je to ale to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat. A ty jsi přece ten člověk, o kterého ti jde nejvíce.

6 důvodů, proč mu odpustit:

1. Odpuštění hraje ve tvůj prospěch 

To, že mu odpustíš pomůže tobě. Děláš to pro sebe a ne pro svého ex. Ve skutečnosti mu ani nikdy nemusíš říct, že jsi mu odpustila.

2. Odpuštění znamená smíření

Neznamená to, že jsi zapomněla na jeho podrazy, lži a třeba i nevěru. Odpuštění znamená to, že jsi smířená s tím, k čemu v průběhu vztahu došlo. Přijala jsi všechno dobré i to zlé a teď můžeš nechat minulost za sebou a jít dál.

3. Získáš pocit moci nad svým životem

Po rozchodu se cítíš bezmocná a jako oběť. A není se čemu divit. Ovšem, jakmile se rozhodneš odpustit, uvidíš, že se i tvůj život radikálně změní. Osvobodíš se z pout, která tě vázala k minulému životu, znovu se nadechneš a znovu začneš žít.

„Rozchod s Jirkou byl to nejbolestivější, co jsem dosud zažila,“ svěřila se nám třicetiletá Jitka. „Zatímco já už pomýšlela na svatbu a rodinu, Jirka se vytasil s rozchodem. Byla jsem v šoku. Vážně jsem žila v domnění, že nám to skvěle funguje. Když však na mě vybalil, co všechno se mu na mně nelíbí, co mu vadí a přiznal i několik nevěr, byla jsem naprosto zlomená. Měla jsem pocit, že jsem se sesunula do černé díry a z té jsem nehodlala vylézt. Potácela jsem se životem a stále se babrala ve starých křivdách, zatímco Jirka už měl nový vztah. Trvalo mi to dlouho, ale jednoho dne, jsem se konečně oklepala, odpustila jsem jemu a hlavně sobě za to, že jsem strávila půl roku v slzách a neuvěřitelně se mi ulevilo. Dneska už jsem znovu šťastně zamilovaná.“

4. Zbavíš se negativních emocí

Jsi na něj naštvaná a vztek ti prostupuje celým tělem? Nedivíme se, ale tím ubližuješ jen sama sobě. Rozhodneš-li se mu odpustit, popustíš uzdu svým emocím. A je jedno, že to v danou chvíli bude bolestivé a možná přijdou i slzy, to uvolnění, které na tebe čeká, za to stojí. V opačném případě si můžeš zadělat na pořádný malér.

5. Odpuštěním pomůžeš svému zdraví

Hněv a vztek jsou toxické pro nás i pro všechny kolem nás. Bez ohledu na to, jak oprávněný tvůj vztek je, nikomu tím neprospěješ. A už vůbec ne sobě. Existuje spousta vědeckých studií, které prokázaly, že hněv a odpor jsou škodlivé pro lidské zdraví.

„Tolik jsem se trápila rozchodem, hledala důvody, dávala si vše za vinu, nervovala jsem se a trápila, až jsem si úplně podlomila zdraví.“ Vypráví třiatřicetiletá Lenka. „Milan byl mojí první láskou a já si bez něj najednou připadala poloviční. Nedokázala jsem mu odpustit a skončila jsem s oslabenou imunitou. Marodila jsem snad půl roku. Byla jsem pořád nemocná, nastydlá, měla jsem chřipky a bolesti břicha. Doktoři si se mnou nevěděli rady. Teprve, když jsem rozchod a tu bolest z něj překonala, vrátilo se vše do normálu.“

6. Nejlepší pomsta je šťastný život

I kdyby ses svému ex krutě pomstila, radost z takové pomsty by byla velmi krátkodobá. Nejlepší pomsta bude ta, že půjdeš dál, hrdě a se vztyčenou hlavou. Jak trefně napsal Oscar Wilde: “Vždy odpouštějte svým nepřátelům. Nic je nenaštve víc.” Takže se zaměř sama na sebe. Zajdi ke kadeřnici a zmeň účes, kup si nové hadříky a vyrážej vstříc zábavě. Tím, že se nad rozchod povzneseš, ho dostaneš. Zatímco čekal zlomenou holku, objeví se před ním sexy kočka. Ukaž mu, o co přišel a uvidíš, že ti bude mnohem líp.

Jak těžké je odpustit a proč se odpouštět zdráháme? Poptali jsme se a tady je několik zkušeností:

“Já třeba mám problém odpustit, protože se mi ani náznakem neomluvil za všechny ty sviňárny, který mi provedl. Přitom jsem se rozešla já, ale už se to fakt nedalo.” Lenka (26 let)

“Chtěla bych odpustit, ale zatím na tom pracuju jen tak trochu. Asi čekám na to, že uslyším, že toho lituje, ale toho se asi nikdy nedočkám.” Kristýna (28 let)

“Trvalo mi 5 let než jsem odpustila svému ex, že mě opustil kvůli jiné. Teď už je mi jedno, co dělá a jak žije. Škoda, že jsem nebyla schopná mu odpustit dřív.” Jitka (29 let)

Nutno podotknout, že tohle bychom taky neodpustily. To je fakt brutální rozchod:

A co ty a odpuštění? Odpustila jsi svému ex? Nebo si své křivdy stále vláčíš s sebou jako kouli na noze? Napiš nám do diskuze!

Foto: Thinkstockphotos.com

21.4.2015 4:00| autor: Petra Klepačová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist