Recept na šťastný vztah? Překvapivě hádky

Že neshody jsou zhoubou lásky? Co tě nemá! Pravda je někde docela jinde. Spory mezi partnery utužují vzájemnou komunikaci i city. Také odhalují zásadní problémy, které je třeba řešit, a hlavně slibují vášnivá usmíření!

hadky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vždycky se říkalo, že hlasité výměny názorů jsou ve svazku hodně špatným znamením. Taky jsi věřila tomu, že z „italské domácnosti“ absolutně nic dobrého nekouká? Možná se budeš divit, ale je to přesně naopak. Vztahoví specialisté, psychologové, sexuální kouči i manželští poradci se jednoznačně shodují v tom, že hádky jsou kořením vztahu, se kterým není třeba vůbec šetřit. Proč je domácí dusno vlastně k užitku?

Kde je ticho, tam je skrytý problém

„Pokud do mé ordinace přijde dvojice, která se nehádá, vždy to považuji za špatné znamení, že něco není v pořádku. Za svoji praxi jsem ještě nikdy nepotkala zdravý pár, jenž by neměl potřebu vyměňovat si argumenty,“ připouští vztahová terapeutka z americké Floridy Stephanie Sarkis. Podle této znalkyně jsou tedy rozepře ve všech směrech žádoucí. Ještě pořád ti to přijde „postavené na hlavu“? Pokračuj ve čtení, protože tyto důvody tě možná přimějí změnit názor!

Hádaví milenci se méně rozcházejí

Závěry jisté americké studie objevily souvislost mezi pravidelnými „výstupy“ a delší trvanlivostí vztahu. Výzkumníci dokonce neváhají tvrdit, že partneři, kteří si takhle „provětrají“ vzduch jednou týdně, vykazují o 44 % větší pravděpodobnost, že se nikdy neodloučí. Prý je to proto, že hádka odhalí zásadní problémy ve vztahu, které je třeba vyřešit. A čím dříve se tak učiní, tím více vzájemné harmonie to přinese. No, tak tohle má docela logiku…

Záruka komunikace, která se počítá

Psychologové varují, že jednou z hlavních příčin rozchodů je nedostatek komunikace. Tak samozřejmě, když spolu dva vůbec nemluví, a místo otevřeného rozhovoru raději každý zírá do svého mobilu, je to předzvěst budoucí katastrofy. V takových případech se každé vyřčené slovo počítá a může odvrátit hrozbu. A když to nejde jinak, proč ne prostřednictvím konfrontace? Lepší tohle než nic, to se musí uznat.

Projev vřelých citů. Jen poněkud neobvyklé

Výše zmíněná specialista Stephanie Sarkis je toho názoru, že když se pár dostane do „křížku“, dokáže si pevnost svazku. Milenci si tak dají na vědomí – byť hlasem ve vyšších sférách, že jim na sobě stále záleží a respektují se. Také je to jasná známka toho, že oba účastníci jsou nakloněni k „vymýcení“ všech kostlivců ze skříně. Tedy místo toho, aby potichu sbalili kufry, otočili se na patě a hodili klíče do schránky.

Ach, to sladké usmíření

Po vášnivé hádce a létajících talířích „složit zbraně“ v posteli? Přesně tohle zakončení experti vřele doporučují! Je to totiž ta nejlepší terapie na zhojení případných psychických šrámů z výměny názorů. Znáš to, člověk v ráži leckdy řekne něco, co tak vůbec nemyslí – a protivník má rázem o čem uvažovat…

„Základem je přenos stavu vzrušení z jedné situace na druhou. Energie a emoce, které jste v jednu chvíli vrazili do hádky, se se stejnou intenzitou promítají i v sexu, který většina lidí popisuje jako ten nejlepší za poslední dobu,“ vysvětluje izraelský psycholog a filozof Aaron Ben-Ze’ev. Potřebuješ snad další důkazy o tom, že konfrontace s tím tvým vůbec nejsou tak špatné, jak se může zdát?

Kvůli čemu se doma hádáte nejčastěji? Napiš nám o tom do diskuze, těšíme se na příspěvky. A na odlehčení tématu nabízíme hodně vtipné video kočičího sporu! No jo, i ve světě zvířat panuje napětí…  

Foto: Shutterstock.com

9.3.2018 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist