Recenze: Rodina je základ státu

Původně chtěl Robert Sedláček natočit komedii o maloměšťáčcích, něco jako Homolkovi. Ale nějak se mu z toho stalo psychologické drama o útěku před policií a hlavně před vlastní zodpovědností, které se na domácí poměry nebývale zajímavě vyjadřuje k dnešku.

Na Sedláčkových filmech mi pořád něco chybí, určitá větší vizuální kvalita a lepší vyjadřování se obrazem. Že se režijní schopnosti bývalého dokumentaristy ještě nevyrovnaly těm scénáristickým. Přesto ale spolu s řadou jiných kritiků tvrdím, že Sedláček je jedním z nejdůležitějších filmařů, které Česko teď má.

Rodina je základ státu to jenom potvrzuje. Díky už poměrně normálnímu rozpočtu novinka ztratila ten poloamatérský levný vzhled, kterým trpěla předchozí satira Největší z Čechů. Víceméně se tak můžeme soustředit jenom na příběh manažera, který si v hypoteční bance jako mnozí jiní nahrabal na hezký dům pro rodinu. Teď když ale na jeho podvody přišla policie, muž s ženou a dvěma děti ujede na „dovolenou“ na Moravu. Aby ještě aspoň na pár dní odložil následky svých činů a rozloučil se. Až ho okolnosti přinutí se manželce se svou situací vůbec svěřit.


Během jeho útěku, na němž se zastaví i u bývalých kamarádů z vysoké, dalším párem, který se musel vyrovnat s kompromisy života, se dozvíme o stavu jejich manželství i o charakteru hlavního hrdiny. Sedláček ale chytře nechává na nás rozhodnutí, jak velký hajzl je tenhle chlap, co chtěl, aby se on a jeho milovaní měli dobře, a jak dalece se při tom podobá každému z nás.

Sedláček umí být víceznačný, na osudu jednotlivce dokáže vyjádřit celou generaci a současnost vidí kriticky, ale bez toho, aby působil ubrečeně, pedantsky, banálně nebo trapně. A právě to z Rodiny pro mě dělá zatím český film roku. Přes všechny chyby, které tenhle snímek pořád má.

Co se mi líbilo:
neokoukané obsazení, zvlášť Eva Vrbková v roli manželky
hudba, píseň Karla Kryla na konec nejvíc
nejednoznačný hlavní hrdina, jehož hodnocení je na divákovi
repliky, které v jedné větě vyjadřují mnoho
zastávka u bývalých spolužáků
výstižná kritika současného stavu české společnosti
že je vidět vyšší rozpočet

Co mi vadilo:
scénka s policajty Taclíkem a Budařem, která působí jako z jiného filmu
že příběh není víc sevřený
že některé nápady a vtipy úplně nefungují
že vizuální stránka není tak přesvědčivá jako scénář

Rodina je základ státu, ČR 2011, 106 minut. Režie Robert Sedláček, hrají Igor Chmela, Eva Vrbková, Martin Finger, Monika A. Fingerová, Simona Babčáková, Jiří Vyorálek. Premiéra 13. 10. 2011.

Hodnocení: 80 %

13.10.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist