Recenze: Predátoři

Producent Robert Rodriguez oživuje legendární mimozemské bestie, jejichž největší zábavou je lov lidí. A nutno říct, že akční sci-fi Predátoři dělá klasice z osmdesátých let čest!

 

Osmdesátky jsou zpět! Každého, kdo na videu zhltnul komplet Ramba, Komando, všechny další “stalloneovky” a “švarcíkovky”, čeká nabité léto. Uzavřou ho Stalloneovi The Expendables (premiéra 19. srpna) a otevírá je restart série o krvelačném monstru Predátorovi.
/wp-content/uploads/files/DF-01842.jpg
Film, který vzal pod producentská křídla slavný Robert Rodriguez, je dle mého skvělým návratem do zlatých časů béčkové kinematografie. Pot, krev a akce z něj cákají každou vteřinou. Nic se zbytečně nevysvětluje, od úvodních minut jde maďarský režisér Nimród Antal, tvůrce skvělých Revizorů, tvrdě na věc.

 

/wp-content/uploads/files/DF-02311r.jpg

Voják Adrien Brody, jeden z důvodů, proč mě tenhle film zajímal, padá v bezvědomí z nebe, náhle se probouzí a zachraňuje si život včasným otevřením padáku. Po dopadu zjišťuje, že jemu podobných je v tajemném lese několik a nikdo neví, proč a jak se sem dostal. To ovšem není až tak důležité. Nejpodstatnější je přežít.

 

/wp-content/uploads/files/DF-01179R.jpg

Příběh kopíruje tradiční dějovou linku béčkových snímků z osmdesátých let: skupinka si snaží zachránit kůži za každou cenu. Ve 21. století akorát už není tolik místa pro patos, což autorům scénáře naštěstí došlo. Místo mušketýrských frází typu “Jsme bratři, jeden za všechny, všichni za jednoho” nabízí mnohem střízlivější variantu “Jestli chceme přežít, musíme si pomáhat, ale jakmile se někdo dostane do srabu, zůstává sám za sebe, protože ostatní by na to mohli dojet.” Právě tenhle drobný posun ve vnímání hrdinství dělá z nových Predátorů tak dobrý a hlavně současný film.

/wp-content/uploads/files/DF-07055.jpg

 

Režisér Antal napětí umí, to už dokázal v Revizorech. K tomu skvělá hudba, rychlý střih a v pravý čas užitý pohled z perspektivy nestvůr mě držel neustále v šachu. Stejně jako lidští vojáci jsem nikdy nevěděla, odkud se neviditelná potvora zjeví.

 

 

 

Co mě nadchlo:

skvělá hudba, na kterou si člověk musí trochu zvyknout, ale pak ho totálně zničí

Predátoři

souboj na meče týpka z jakuzy s jedním z Predátorů

doktůrek, který se nezdá

Co mě znechutilo:

trochu přihlouplý závěr

lehká šablonovitost postav

Celkové hodnocení: 80 %

Predators, USA 2010, 106 minut. Režie Nimród Antal, hrají Adrien Brody, Topher Grace, Alice Braga, Laurence Fishburne, Danny Trejo. Premiéra: 8. 7. 2010.

 

Aneta K. je studentkou FAMU a redaktorkou na Prochlapa.cz. Má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

15.7.2010 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist