Recenze: Počátek

Nejočekávanější letošní blockbuster je tady! Nejvíc cool film z novinky Christophera Nolana bude určitě, ale má Počátek i na nejlepší film roku?

 

Christopher Nolan rád přemítá o tom, jaká jsou filmy magie a zvláštní realita. S mistry kouzel film spojil v Dokonalém triku, teď přišly na řadu sny. Jeho Počátek je sen taky mnoha filmových fanoušků, čekajících na tenhle blockbuster v zatím nijak výrazné sezóně jako na osvěžující bouřku po dlouhém vedru. Původní nápad zrál deset let, naštěstí po Temném rytíři se Nolan dostal do pozice, kdy s ním chtějí pracovat všichni (proto ta úctyhodná hvězdná sestava) a kdy dostane důvěru a peníze, aby natočil, co chce – třeba velkorozpočtový inteligentní sci-fi thriller.

 

/wp-content/uploads/files/2010_inception_025.jpg

Kdybych to brala z pohledu blockbusterů, tak musím Počátku vestoje tleskat za to, že díky finančnímu úspěchu, který se právě zhmotňuje v amerických kinech, může podobně jako Matrix zavést novou módu. A že snad vzniknou další velkolepé akce, které mají mozek a předpokládají, že ho mají i diváci. Počátek je sci-fi o lidech, co vstupují do snů, aby v nich kradli nebo v tomto případě do nich vložili myšlenku. A dokážou vyvolat i sen ve snu.

/wp-content/uploads/files/2010_inception_003.jpg

 

Sny mají vlastní zákonitosti a v Nolanově hlavě vypadají velmi cool. Ulice Paříže se tu skládají na sebe jako v papírové skládačce, akční scény se odehrávají i ve stavu beztíže, na ulici znenadání všechno vybuchuje… Ve snech se může stát cokoliv a hranice představivosti nemusí mít limity. I když hranice té Nolanovy se i přes vynikající triky poněkud omezené zdají, možná z důvodu přehlednosti. Sice nás jako ve snu hodí rovnou do děje, ale pak to zase všechno docela dlouho vysvětluje.

 

 

/wp-content/uploads/files/2010_inception_029.jpg

 

Já osobně se po Počátku nemohla ubránit menšímu zklamání, které jsem si na sebe seslala tím, že jsem film automaticky srovnávala s předchozím Nolanovým dílem. Po Temném rytíři už mi totiž ani cool a profi natočený spektákl s několika dechberoucími nápady, koncentrací mých oblíbených herců a vizáží, která se dá nejlíp popsat anglickým slovem „mindblowing”, k dokonalosti nestačí. Zatímco v Rytíři Nolan mistrně spojoval víc dějů odehrávaných současně v jednu překvapivou scénu, tady přeskakuje mezi všemi realitami jen proto, aby nám připomněl, kolik jich je. Zatímco v Rytíři všemu vládl pokušitel Joker v brilantním podání Heatha Ledgera, tady Leonardo DiCaprio hraje stín své postavy z Prokletého ostrova (vdovce s tendencí (ze)šílet) a ve stínu je i jeho zásadní konflikt, jestli propadnout iluzím.

 

/wp-content/uploads/files/2010_inception_038.jpg

 

Oproti noční můře Temného rytíře je Počátek docela bezpečným snem, poměrně přehledným (když dáváte pozor), víc o stylu než o obsahu, obdivuhodný, ale moc chladný na to, aby mě pohltit a já ho pak vyhlašovala jako film roku. Ale v něčem přece jenom nad Temným rytířem vede – tím vtipným posledním záběrem, kterým nás Nolan probudí ještě do jiné reality, reality kinosálu.

 

 

 

Co mě dostalo:

poslední záběr a nenápadné úvahy, kolik mají sny a filmy společného
pařížská skládanka
přestřelka v hroutícím se hotelu a scény, kde Levitt levituje
počáteční skok do děje
obsazení – zvlášť Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt a Cillian Murphy
zákonitosti snových realit
kvalita triků
dunivý hudební motiv Hanse Zimmera

Co mě štvalo:

málo přesvědčivý Leonardo DiCaprio
Nolanovo prolínání dějů tentokrát neohromí
málo překvapení
že se ve snech Nolan ještě víc neodvázal
že zábavně složitá mozaika dá dohromady poměrně jednoduché myšlenky
hodně vysvětlování v první půlce

Celkové hodnocení: 80 %

Inception, USA/UK 2010, 148 minut. Režie Christopher Nolan, hrají Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe, Cillian Murphy, Tom Hardy, Dileep Rao, Michael Caine, Tom Berenger. Premiéra 22. 7. 2010.

 

Aneta K. je studentkou FAMU a redaktorkou na Prochlapa.cz. Má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

29.7.2010 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist