Rád by vlastnil vše kolem sebe, i vás…

Víte, jakou radost má ze svého pěkného domu, jak rád se posadí na zahradě a jak umí předvést své auto. Zpočátku jste si užívala, když i vy jste byla „jen a jen jeho“. Nyní si ale bohužel všímáte, že své majetnické sklony vás čím dál více omezují…

 
Jako matka a dítě?
 
Zatímco do určitého věku je ochranářský postoj k jiné osobě zcela běžný, ve zralém věku by na něčem podobném vztahy být založeny neměly. Přesto tak jako matka ochraňuje své dítě a zároveň dává najevo, že je „její“, tak se k sobě často chovají i dospělí partneři. Oba pak zastávají role, které znemožňují vyvážený partnerský vztah, místo matky a dítěte se najednou objevují vlastníci a vlastnění.
Jaké jsou ženy, které se nechávají vlastnit?
 
Je-li oním vlastníkem muž, na straně druhé často stojí žena, která se podceňuje nebo má nižší sebevědomí. To ale nemusí být na první pohled vůbec zřejmé, dokonce ani ona sama si nemusí být vědoma toho, že jí vyhovuje stavět se do role citlivé a bezbranné bytosti, kterou je třeba chránit. Ani partner, který vás bude zpočátku skutečně ochraňovat, dávat vám najevo své silné city a stavět se do role vašeho ochránce „proti zbytku světa“ nemusí být rafinovaný intrikán.
Existence v podobném vztahu vám může vyhovovat
 
Některé ženy jsou v podobně nerovném partnerském svazku schopny prožít celý život, aniž by si uvědomily, že jsou svými dominantními partnery manipulovány. Pod ochranou a velkorysou láskou, která nezná mezí, se totiž běžně skrývá také kontrola a manipulace.
Za ochranu a lásku daň v podobě kontroly a manipulace skončí
 
Odborníci zde skutečně nalézají určitou podobnost se vztahem matky a jejího dítěte, matka zajišťuje vše, co dítě potřebuje, dává mu lásku, péči a ochranu, ale zároveň rozhoduje o tom, co bude dítě dělat, dává příkazy a zákazy. Mnoho dospělých jedinců si neuvědomuje, že dospělost s sebou automaticky nenese nezávislost a schopnost nést odpovědnost za vlastní chování. Mnoha ženám i mužům tak vyhovuje svou ještě nezralou a labilní psychiku opřít o pevné rameno svého partnera.
Jak se vrátit ke své nezávislosti?
 
Ne vždy ale chceme být ve vztahu závislí na ochraně a péči svého partnera, ne vždy se nám bude líbit, když nás někdo bude přímo či nepřímo ovlivňovat a kontrolovat. Že ochranářský postoj našeho partnera znamená vlastně kontrolu, si často uvědomíme až později, zamilování nám většinou pro takové úvahy nenechává prostor. Náhle například ve společnosti či konfrontaci s jinými partnerskými vztahy zjistíme, že „za to všechno co pro nás partner dělá a jak nás miluje“, nás také značně omezil v naší nezávislosti.
Změna někdy nemusí být možná
 
Je velmi obtížné náhle změnit své partnerské role, je-li váš vztah více či méně založen a vlastnění jednoho druhým. Jakmile jeden z partnerů ovládl určité pole rozhodování, těžko se jej bude vzdávat. Vaši touhu po nezávislosti bude vnímat jako zradu a nevděk. Pro vás bude navíc velmi náročné změnit zaběhnuté stereotypy. Přesto cítíte-li, že vás partner již nenechává volně dýchat, začít byste měla sama u sebe. U většiny žen pomůže najít si své vlastní aktivity a koníčky, nalézt ztracenou sebedůvěru návratem ke zvykům a radostem, které nás provázely ještě před seznámením. Partnera se vám již změnit nepodaří, můžete ale změnit svůj postoj, který v počátku umožnil vašemu muži vás začít „vlastnit“.
1.7.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist