Protonové centrum chce léčit rakovinu, VZP je bojkotuje!

Je možné, že by měla VZP takovou moc, aby rozhodovala o životech nás a našich blízkých a raději proplácela drahou léčbu rakoviny, která je náročná a má spousty vedlejších účinků a upřednostnila ji před bezpečnější a účinnější? Nebo je v tom něco úplně jiného?

To, že VZP  přesahuje svoje pravomoce jsem se doslechla v souvislosti se zubařem, který si v centru Prahy zřídil samostatnou ordinaci. V průběhu zařizování zašel za VZP, aby ho začlenila do systému a bylo mu řečeno, že přišel pozdě a že vzhledem k velkému množství zubařů v centru ho nezačlení. Měl se prý přijít poradit ještě před tím, než si ordinaci zřídil. Doporučili by mu místo, kde je zubařů málo a tam by se začleněním do systému problém nebyl. Na Protonovém centru se jim zase nelíbí, že je nové, moderní a léčba je účinná a v celkových nákladech stojí méně, než klasická forma radioterapie, protože se nemusí investovat do léků, které  se vypořádávají z celou řadou následků ozáření.  Protonové centrum je tak zatím dostupné pro ty, kdo si léčení uhradí celé, nebo pro zahraniční pacienty.

Protonové centrum v Praze bylo vystavěno ze soukromých peněz a nabízí léčbu, která je přesná a nemá téměř žádné vedlejší účinky. Kdo zažil nebo viděl, jak léčba rakoviny probíhá a jak léčený trpí,  pak ho určitě napadlo, jestli neexistuje něco, co by pomohlo a zároveň zkvalitnilo život nemocným. Proto zůstává rozum stát nad tím, jak se k celé věci staví VZP, která přislíbila spolupráci a teď dělá mrtvého brouka. Na stole jim týdny leží žádosti od lékařů, kteří vidí  protonovou léčbu jako nejlepší možnou pro své pacienty a odpověď nepřichází. Nemusím zdůrazňovat, že v případě rakoviny mohou být právě ty týdny čekání rozsudkem smrti.

Protonová léčba se využívá k léčení karcinomů prostaty,  nejrůznějších nádorů mozku a teď v poslední době i břicha. Také byla klasifikována jako nejúčinnější v případě malých pacientů, tedy dětí.  Při léčbě nemají bolesti, neleží v nemocnici a po ozáření si ve většině případů mohou jít opět hrát. Při běžné radioterapii se ozáří nejen postižené místo, ale i okolní orgány, což přispívá i k dalším zdravotním komplikacím a celkové nepohodě. Protonová léčba je přesná, dá se nastavit i hloubka paprsku, takže ozařuje pouze nemocné místo.

Jak léčba probíhá?
Vzhledem k tomu, že je Protonové centrum vybaveno svým CT a magnetickou rezonancí, nemusí pacient nikam odcházet. Místo nádoru se lokalizuje podle výsledků z CT a rezonance, pak se vytvoří speciální lůžko z tvrdého papíru podle tvaru těla pacienta. To proto, že paprsek bude zacílen na postižené místo s přesností na milimetr a pacient by měl zůstat v té nejlepší poloze pro přesné zaměření. Z lůžka už neodchází, speciální vozík ho převeze do sálu, kde je automaticky přemístěn na podložku. Pak se namíří paprsek na určené místo a za 2  – 3 minuty je po všem. Je doporučeno až pět takových návštěv, po kterých je nádor celý zlikvidován.
Kdybychom to chtěli zjednodušit, dá se to stihnout v obědové pauze, celá návštěva totiž trvá přibližně 40 minut.

V současné době probíhá petice Hlas pro život, kterou by měl podepsat každý z nás. Má ukázat VZP, že sliby se mají plnit nejen o Vánocích 🙂 V České republice každý rok onemocní 80 000 lidí rakovinou a 30 000 na ní zemře. I když protonová léčba není vhodná pro všechny typy nádorů, pro jiné je jedinou možností.  Za Feminu.cz bych vás všechny chtěla požádat, abyste se petice zúčastnili a podpořili tak dobrou věc. Nikdy totiž nevíte, kdy onemocní někdo z vašich blízkých. Nedovolme, aby  si VZP a lobby farmaceutických společností hrály na Boha a určovaly délku našeho života!

Zde je odkaz na petici Hlas pro život.

Petice má v současné době okolo 120 000 podpisů, což je o mnoho více, než získali prezidenští kandidáti!

Zde je pro více informací o výhodách léčby odkaz na Protonové centrum

 

24.4.2013 12:00| autor: Sabrina Harisová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist