Protiklady se přitahují… Anebo snad ne? Víme, kdy vztah bude fungovat!

Lidé nad nimi nechápavě vrtí hlavou. Jak spolu ti dva mohou být? Vždyť jsou každý úplně jiný. Nebo jim to klape právě z tohoto důvodu?

Jiní jsme už od základu
Jak kdysi pravil jeden moudrý maďarský spisovatel: „Muž a žena, jak by si ti dva mohli rozumět, vždyť každý chce něco jiného – muž ženu a žena muže.“ A měl dozajisté pravdu. Navzdory všem feministickým hnutím jsou mezi oběma pohlavími rozdíly, se kterými toho moc nenaděláme. Zařídila to tak příroda a je celkem zbytečné se přirozenosti bránit. Jinak je to se společenskou rolí mužů a žen, která se v průběhu času proměňuje v různě silných vlnách. Pokud si svoji jinakost uvědomujeme a dokážeme na ní postavit zdravý vztah, nemusí být problém přijmout ani povahově zcela odlišného partnera. Je však důležité se smířit s tím, že to bude opět o něco obtížnější soužití.

Zamilovanost vs. dlouhodobý vztah
Odborníci se shodují, že protichůdné povahy se přitahují zejména při vzájemném oťukávání se a v začátcích vztahu. Je to celkem logické, právě v tomto období potřebujeme co nejvíce dynamiky, napětí a vzrušení, a nuda nemá šanci. Někdo nás na první pohled zaujal a o jeho charakteru toho příliš mnoho nevíme. Poznávání se je o to pestřejší, pokud nám objekt našeho zájmu poskytuje různé obohacující a jiné pohledy na svět. S odchodem počáteční zamilovanosti a s nástupem dlouhodobějšího vztahu to může začít skřípat. Co nám přišlo nové a atraktivní, nám může začít lézt na nervy, protože to vnitřně nesdílíme. Ale ani tehdy není ještě nutné házet flintu do žita a rozcházet se.

[[related]]

Kdy to bude klapat, a kdy je lepší se vydat o dům dál?

Kdy ano?
Profese – zcela rozdílné povolání není problém. I když se v zaměstnání zabýváte každý něčím jiným, nebude to na překážku. Podstatné je umět naslouchat, a to i v případě, že docela úplně nerozumíte problémům, které ten druhý v práci řeší.
Koníčky – odlišné zájmy také z principu nevadí. Ale je pravda, že alespoň jednu činnost ve volném čase bychom měli vykonávat společně.
Zkušenosti – počáteční sociální zázemí a nabyté postavení ve společnosti přináší často různorodé zkušenosti, se kterými do vztahu vstupujeme. Zde se můžeme navzájem obohacovat, musíme ale být ochotni sdílet a tolerovat své názory.
Povahové rysy – ani ty nemusejí znamenat problém. Vždyť kolikrát v okolí vidíme, jak se ten cholerický pán se svojí flegmatickou paní skvěle doplňují. V opačném případě by se nejspíše zabili nebo unudili k smrti.

A kdy ne?
Sex – bohužel tady se rozdílnost nevyplácí. Pokud má jeden z partnerů dlouhodobě výrazně větší, nebo menší sexuální apetit než ten druhý, je zaděláno na konflikty.
Peníze – sdílený postoj k penězům je neméně důležitý. Bohém vyznávající motto peníze budou a my nebudeme, nemůže se šetřivou manželkou uspokojivě vycházet.
Výchova dětí – jakmile se z páru stane rodina, kde má otec i matka markantně odlišnou představu o výchově potomků, nastává tragédie. Proto je dobré si o tomto promluvit, ještě než se rozhodneme ze dvou lidí udělat tři a více.
Obecné hodnoty – do této škatulky patří mnoho aspektů. Od názorů na důležitost vzdělání přes pozitivní či negativní postoj k životu až po politické preference. Jakmile se lišíte ve více než polovině stanovisek, s největší pravděpodobností ve vztahu bude vládnout nepříjemné napětí.

Zkušenosti nás v redakci:

„Mám doma nejen stejné znamení, ale i stejného chlapa jako jsem já a občas je u nás pořádně veselo.“ směje se Petra. „Ale neměnila bych.“

To u Dorotky jsou k vidění dva dokonalé protiklady: „S mým manželem jsme jako voda a oheň. Zatímco já jsem klidná a jen tak něco mě nenadzvedne, můj manžel startuje na první našlápnutí. Možná právě proto, že jsme tak rozdílní nám to už hodně let klape k oboustranné spokojenosti.“

8.11.2012 12:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: vzrušení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist