Propadni kouzlu nekonečných greenů. Staň se golfistkou!

Říkáš si, že už by bylo načase zkusit zase jednou něco nového? Je jasné, že tělocvična v létě nemá tu správnou atmošku a běh rozpálenými ulicemi také není zrovna to pravé ořechové. A co takhle zkusit golf? Nemusíš se bát, není to ani tak strašně drahé, jak se tvrdí, ani tak těžké. Poradíme ti, jak začít.

golf-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

To, že golf je výsadou bohatých a podnikatelů, kteří na zelených pláních domlouvají obchody, už dávno není pravda. Stejně tak neplatí, že jde o hru pro důchodce a lenochy (jen pro tvou informaci, než projdeš celé hřiště, ujdeš i deset kilometrů). Česká golfová federace se snaží golf zpřístupnit každému a nutno podotknout, že se jim to vcelku daří. Tak neváhej a zkus to taky. Stačí se porozhlédnout ve svém okolí po golfovém klubu a hřišti. Rostou jako houby po dešti, takže určitě nějaké v okolí najdeš. Navíc je golf opravdu pro každého bez rozdílu věku, nemusíš mít super vytrénovanou postavu, ani velkou sílu. Tak co říkáš, jsi rozhodnutá, že to zkusíš? Tak jdeme na to.

Výbava, bez které se neobejdeš

Rozhodně zapomeň na to, že vběhneš do prvního golfového obchodu a pořídíš si výbavu za deseti tisíce. Jsou to vyhozené peníze. Potřebovat budeš triko s límečkem, sukni nebo šortky, nic však nesmí být z rifloviny a pohodlné boty. Nemusíš nakupovat draze ve specializovaných golfových obchodech, vystačíš si s obyčejnou prodejnou sportu nebo běžným obchodem s oblečením. Pořiď si také rukavičku, vyjde tě na dvě stovky. Hole pro začátek někde ani potřebovat nebudeš, můžeš si je na hřišti půjčit a zjistit, jestli se ti lépe hraje na pravou či levou stranu. Postupně, jak se bude tvá hra zlepšovat, můžeš si pořizovat hole podle svých potřeb. Pro začátek ti to ale bude určitě stačit. Pokud chceš mít svou výbavu hned, ze začátku si vystačíš se třemi základními holemi (S, 7 a putter), nebo se mrkni po začátečnickém bagu, který pořídíš kolem šesti až osmi tisíc a máš v něm kompletní výbavu holí včetně samotného bagu. Když už budeš nakupovat, pořiď si také pravidla golfu a vypichovátko, které musíš na hřišti mít.

Hurá na green!

Máš výbavu, máš vybrané hřiště, teď už nezbývá než vyrazit. V klubu si domluv pro začátek trenéra, nebo pár lekcí pro začátečníky. Ceny se pohybují podle velikosti hřiště od 250 korun na hodinu až po tisíc korun na hodinu. Trenér ti vysvětlí všechna pravidla, naučí tě správný postoj a držení hole. Vezme tě na odpaliště, kde se naučíš, jak správně odpálit míček. Natrénuje s tebou putting (rozuměj hru na jamku) i krátkou hru. Celkem s tebou stráví 8 hodin běžného tréninku a pak dvě hodiny na hřišti. Bez trenéra se neobejdeš, pokud to s golfem myslíš vážně. Ten ti totiž potom také umožní složit zkoušky na zelenou kartu. Pokud si chceš golf jen zkusit a nemáš ambice se mu věnovat nějak dál, pak si vystačíš s kamarádem golfistou, který tě může vzít na veřejné hřiště s sebou.

Zelená karta

Zelená karta nebo chceš-li Osvědčení pro hru je vlastně něco jako řidičák pro golf. Díky ní máš potom otevřeny brány na všechna golfová hřiště. Tu však dostaneš pouze v případě, že složíš zkoušku způsobilosti. Ta se skládá z testu teoretických znalostí nejen hry, ale také golfové etikety a pak ze samotných praktických dovedností, které předvedeš přímo na hřišti.

Kam vyrazit?

Možností je spousty, pokud teprve začínáš, nemusíš hned vyrazit na golfové hřiště na Karlštejn, nebo do Karlových Varů. Vystačíš si s menším hřištěm, kde mají i víc domácí přístup a příznivější ceny. V nabídce je hledej pod pojmem veřejná hřiště. Pokud se rozhodneš pro golf, pak si vybereš klub, ve kterém budeš chtít působit. Zaplatíš si roční členství, které se pohybuje od 2500 korun až k 60 000 a pak na svém domovském hřišti můžeš hrát po celý rok bez poplatku. Některá hřiště mají mezi sebou uzavřená partnerství a ty pak můžeš zkusit golf i jinde za příznivější cenu. Cena za fee na jeden den se pohybuje od 250 korun výše v závislosti na velikosti a vyhlášenosti hřiště.  My jsme si oblíbili hřiště v Bítozevsi, Podbořánkách, v Horním Slavkově, Plzni nebo třeba v Berouně.

Golfem ke zdraví

Možná ti to tak nepřijde, ale i golfem uděláš něco pro své zdraví. Jednotlivá hřiště se snaží, aby pro své hráče připravila příjemné prostředí pro hru, takže už jen samotná procházka po něm tě nabije energií. Pohyb na čerstvém vzduchu se zdravou dávkou soutěživosti tě zbaví stresu a napětí z celého týdne a díky leckdy i desetikilometrovým výšlapům ve svižném tempu uděláš i něco pro svou postavu.

Tak co říkáš? Zkusíš to? Nebo máš pořád golf zařazený jako zábavu pro snoby?  

Foto: Shutterstock.com

27.6.2018 10:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist