Prometheus: Nejočekávanější film roku? Radši ne

Michael Fassbender si pro sebe ukradl film, v němž neměl hrát hlavní roli. Ridley Scott se vrátil k Vetřelci, ale ne úplně.

Ridley Scott a jím vycvičený tým sic pořád tvrdí, že Prometheus, Scottův slavný návrat po třiceti letech k žánru sci-fi, jemuž pomáhal psát pravidla, není prequel Vetřelce. Ale těžko se takový dojem bude vyvracet, když v příběhu o skupině astronautů, kteří se vydali na nebezpečnou cestu do neznáma, kromě vizuálních odkazů najdou i stejné vzorce vyprávění a podobné nápady. Akorát ne tak dobře propracované jako kdysi. Zato občas zbytečně sebevědomé (tím myslím tu úvodní citaci Vesmírné odysey)

Kdyby kolem Promethea nebylo takové haló a taková obří reklama, mohly bychom ho přijmout jako docela dobrou horovou sci-fi s docela hvězdným a pohledným obsazením, z níž si za rok všichni budou pamatovat mrazivě zábavný výkon Michaela Fassbendera. Jenže takhle si ho dneska užijí jenom ti, co neznají Vetřelce (nebo už si ho moc nepamatují) a nic nečekají. Ti, co si už pár let čtou každou malinkou zprávu o natáčení, Vetřelce citují zpaměti a těšili se na Promethea víc než na Avengers, si za rok budou pamatovat na pocit zklamání a mrazivě zábavný výkon Michalea Fassbendera.

Adorovaný Fassbender hraje androida, robota s vlastní agendou, co ve vesmíru najít a udělat. Sympatická Noomi Rapace a její sexy přítel Logan Marshall-Green s vizáží mladšího bratra Toma Hardyho přiletěli, protože se prostě rozhodli věřit, že na tuhle planetu je přátelsky pozvali stvořitelé lidstva. Chladně dokonalá Charlize Theron na vše dohlíží a tváří se skepticky.

Příběhu moc není a po nějaké době se z průběhu stane rafinovanější vybíjená, podobně jako ve Vetřelci. Akorát že tenhle scénář není úplně logicky neprůstřelný, možná proto, že ho psali lidi, ne úplně vyvolení. Jednomu se už nepovedl scénář k hororu Černá hodina, druhý by se měl stydět za účast v týmu Kovbojů a vetřelců. Zatímco filozofické úvahy svých postav film podává polopaticky, hlubším záhadám se nevěnuje dostatečně a některé věci tu prostě jenom plácá, protože dobře vypadají.

Sledovat dobrodružství Promethea je víc než o napětí a o překvapení jen o obdivování vizuálních efektů, působivých scenérií a faktu, že 3D je viditelné, i když se většina akce odehrává v tmavých prostorech. Jedině zmíněný android v sobě má nějaké znepokojivé tajemství a naštěstí Fassbender tento rys umí zvýraznit, protože je skvělý herec. Jenže tenhle film bohužel není úplně o něm.

Prometheus, USA 2012, 124 minut. Režie Ridley Scott, hrají Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Logan Marshall-Green, Idris Elba, Rafe Spall, Sean Harris, Guy Pearce. Premiéra 7. 6. 2012.

Hodnocení: 60 %

7.6.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist