Proměny Reese Witherspoon

Čerstvá pětatřicátnice a čerstvá nevěsta se už příští měsíc představí u nás v kinech po boku Roberta Pattinsona ve filmu Voda pro slony. Připomeňme si, co všechno už má tohle oblíbené americké zlatíčko za sebou.

Laura Jean Reese Witherspoon se narodila 22. března 1976 v New Orleans a vyrostla v Nashvillu v rodině doktora a profesorky na zdravotní škole. Ctižádost jí nikdy nechyběla. Už ve třetí třídě prohlásila, že se hodlá stát první prezidentkou USA. „Nevidím na tom nic zvláštního. Pocházím z prostředí, kde ženy dosáhly mnohého a pokud ne, tak jen proto, že byly limitované společností,“ říká Reese.

Rozhodnutí jejího čtrnáctiletého já zkusit s pár spolužáky konkurz na roli ve filmu ji ale od původního snu o budoucím povolání odvedlo. Zvlášť když v rodinném dramatu V měsíčním svitu dostala hned jednu z hlavních rolí. Po téhle zkušenosti začala mladá Reese brát herecké lekce a účinkovat v reklamách. Dlouho u toho stíhala ještě studovat s vyznamenáním na soukromé střední škole pouze pro dívky v Nashvillu a pak anglickou literaturu na prestižní kalifornské univerzitě Stanford. Ale po dalších filmech, třeba v thrilleru Milenec, nebo vrah vedle své chvilkové lásky Marka Wahlberga, už byla zaháčkovaná natolik, že se začala plně věnovat natáčení.

Přesně v duchu Reesiny výchovy k sebejistotě a seberealizaci, stoupala její kariéra postupně a jistě k vrcholu. Nejdřív cena za ženský objev roku díky retro fantasy Městečko Pleasantville (1998). Pak první nominace na Zlatý glóbus a Spirit Award za šťavnatou roli příliš ambiciózní středoškolačky v satiře Alexandra Paynea Kdo s koho (1999). Potom velký divácký hit, který z ní udělal áčkovou hvězd a áčkovým honorářem, romantická komedie Pravá blondýnka o optimistické studentce práv, která všem ukáže, že není blbá jenom proto, že nosí růžové a značkové oblečení (2001 a v roce 2003 pokračování). A nakonec Oscar, za ztvárnění June Carter, životní lásky Johnnyho Cashe v životopisném Walk the Line (2005), kterou si i sama nazpívala.

Na Oscarech Reese ještě děkovala herci Ryanu Phillippeovi, kterého jí osud dal akorát k 21. narozeninám a kterého si vzala o dva roky později skoro v šestém měsíci těhotenství. Dcera Ava se jim narodila 9. 9. 1999, syn Deacon v říjnu 2003 a děti jsou od té doby její prioritou číslo jedna. „Nevstávám ráno proto, abych točila filmy, ale abych se starala o to, abych měla báječnou rodinu.“ Potomky často bere do Tennessee, kde sama tak ráda vyrůstala, aby se naučily jižanským způsobům. Vodí je do kostela, aby pochopily rozdíl mezi dobrem a zlem, a taky jim jde sama příkladem řadou vlastních charitativních činností. „Jako žena a matka se hluboce zajímám o blaho ostatních žen a dětí na celém světě,“ říká první globální ambasadorka Avonu.

Jen od roku 2006 do té nejbližší rodiny už tolik nepatří Phillippe, s nímž se po sedmiletém manželství rozešla (psalo se o jeho častých nevěrách). S „náhradníkem“ Jakem Gyllenhaalem, kterého potkala na natáčení politického dramatu Odvlečen, strávila další dva roky, když prý ale herec chtěl začít brát vztah vážněji, radši z něj vycouvala. Zavázat se naopak nebála k Jimu Tothovi, hollywoodském agentovi mnoha hereckých hvězd. Chodit s ním začala na začátku loňského roku, na Vánoce se s ním zasnoubila a na konci března si ho na svém kalifornském ranči vzala.

„Je to vzrušující pocit. Že vám někdo řekne, ty jste ta pravá. A je to překvapující. Překvapí vás, že někdo s vámi chce být, protože, panečku, i já mám dost svých vad a vrásek,“ svěřila se Reese. Právě její ochota nestydět se za to, že i pře svůj panenkovský vzhled a postavu není dokonalá, ji přidává sympatie mezi fanynkami. „Mám celulitidu. Mám strie. Modelky v spodním prádle mi nahání strach. Hollywood je místo nekonečného soutěžení krásy, ale je to závod o ničem. Nemůžete vyhrát. Já chci jenom být ta nejlepší verze sebe sama, kterou můžu být,“ říká Reese Witherspoon, herečka, matka a ikona „opravdové ženy“ naší doby.

22.4.2011 4:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist