Proč jste na podzim a v zimě unavení? Může za to sezónní porucha SAD!

Na jaře a v létě doslova sršíte energií. Jste výkonní, aktivně vyhledáváte společnost, těšíte z každého kontaktu s ostatními lidmi. S úderem podzimu ale jakoby se s vámi odehrála změna. Připadáte si strašně unavení, nic vás netěší, jste náladoví a dá vám práci přesvědčit sama sebe k nějakému výkonu. Důvodem může být onemocnění SAD.

Tři písmena, která ovlivňují váš život

Pod podivnou třípísmennou zkratkou SAD se skrývá takzvaná sezónní afektivní porucha. Někdy se jí také říká podzimní deprese. Zatímco mírná forma se dá nějak zvládnout, i když vám znepříjemňuje život, těžká forma znamená pro dotyčného velký problém. Přestává být schopný zvládat každodenní úkoly jako je péče o domácnost, o děti, kontakt s blízkými lidmi a partnerem. V extrémním případě už se třeba není schopný o sebe ani postarat.

Zůstanete v klidovém režimu

Jakou má SAD příčinu? Způsobuje ji nedostatek světla. Když nastane tma a tedy noc, pro mozek, respektive pro jeho část zvanou epifýza, to znamená signál, že má produkovat melatonin, hormon tlumící nervovou soustavu a aktivitu celého těla. Usínáte. Jakmile se ale objeví světlo, mozková epifýza produkci hormonu ukončí. Vzbudíte se a nastartujete se do nového dne. Jenže když je slunečního světla málo, epifýza přestává registrovat ranní signál k tomu, že by měla přestat melatonin produkovat. Zkrátka a jednoduše zůstanete v nočním klidovém režimu.

Náladoví jak počasí

Jakmile podzimní oblohu zahalí šedivé mraky a celý den to vypadá, jakoby se vlastně ani nerozednilo, vaše potíže se stupňují. Cítíte se unavení a úplně bez energie, přitom ale máte výčitky. „Vždyť jsem nedělala žádnou fyzicky ani psychicky náročnou práci, tak proč jsem tak vyšťavená?“ říkáte si možná a marně hledáte odpověď. Najdete ji právě ve zmiňovaných třech písmenkách. Ruku v ruce s únavou ovšem jdou i další příznaky. Patří mezi ně spavost, náladovost. Připadáte si stejně jako to počasí venku za okny. Jakmile za okny trochu vysvitne slunce a je tepleji, máte mnohem lepší náladu.

článek

Zalezte jako medvědi

Když to ale vypadá, jakoby venku někdo přes celou zemi natáhl šedou deku, klesá vaše schopnost soustředit se práci i výkonnost. Činnosti, které jste v červenci zvládali doslova levou zadní, vám nyní trvají neúměrně dlouho. Vaše chuť vyrazit někam do společnosti je mizivá. Nejraději byste se zavřeli doma a udělali to jako ti medvědi – prostě někam zalezli a vzbudili se až na jaře.

Světlo přináší uzdravení

Jak se SAD bojovat? Velmi účinná je světelná terapie. Spočívá v tom, že na sebe necháte denně dostatečně dlouhou dobu působit jasné světlo s plným spektrem. Dají se koupit světelné zdroje, které tyto požadavky splňují. Výhodou terapie je skutečnost, že nemá žádné vedlejší účinky. Po několika dnech se obvykle dostaví první výsledky. Zlepší se nálada, sníží se únava, máte více energie. Trochu delší dobu trvá, než se sníží potřeba spánku. O něco později mizí i chuť na sladká a tučná jídla.

Úspěšnost je 80 procent

Vše ale chce určitý čas. Ještě později se opět stabilizuje paměť a schopnost se soustředit a znovu přichází i chuť na sex. Někteří lidé sami tuší, co jim chybí a podvědomě světlo vyhledávají. Jsou doslova nadšení z každého slunečného dne, hledají i umělé zdroje. Ovšem někdo také může být v akutním období depresivních stavů na světlo přecitlivělý. V takovém případě trvá ústup potíží mnohem déle. Zhruba v 80% ale bývá terapie úspěšná.

A co Vy? Cítíte se také na podzim a v zimě mnohem více unavení? Co proti tomu děláte?

Foto zdroj: profimedia.cz

1.12.2014 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist