Příběh Dagmar Havlové: Z křiklavé herečky módní ikonou

Stát se první dámou republiky není nic obtížného, pokud si získáte srdce toho pravého muže. Ale dosáhnout uznání a respekt národa, který reprezentujete, to už je o dost náročnější. Dagmar Havlové (58) se to nakonec povedlo, i když začátky nebyly jednoduché.

Když se Dagmar Veškrnová v roce 1997 provdala za tehdy úřadujícího prezidenta Havla, musela se v první řadě vyrovnat se stínem jeho první manželky Olgy, která zemřela necelý rok před jejich svatbou. Nenápadnou, skromnou Olgu nakloněnou charitě vystřídala křiklavá herečka pískající ve sněmovně. Několik jejích módních selhání korunoval trapas, když se ve společnosti objevila s plagiátem kabelky od prestižní značky Louis Vuitton. Poučila se bleskově. Dneska jde Dagmar výhradně po originálech, jak se na ženu jejího postavení patří. V její sbírce nechybí ani kabelka Chanel za sto tisíc korun.

Módní doplňky – inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie

Jak je možné, že se „Dáša“, kterou tisk kdysi peskoval za oblečení jak od cirkusu,  vypracovala na první místa v žebříčcích nejlépe oblékaných osobností? Jedna odpověď je hned nasnadě: Je to přeci herečka! „Velká herečka, která svou roli první dámy skvěle sehrála – v  tom dobrém slova smyslu. A ve světě, víc než doma, vždycky okouzlila,“ napsal o ní psycholog Slavomil Hubálek. A měl pravdu. Zahraničí paní Dagmar od začátku posuzovalo bez předsudků, protože ji neznalo z laciných komedií 80. let a neporovnávalo ji s Olgou. Švýcarský list Blick ji dokonce před deseti lety přirovnal ke slavné Jackie Onassisové. „S perfektně tvarovanýma nohama v černých lodičkách, s vlasy vysoko vyčesanými a na nose s  nejmodernějšími slunečními brýlemi s fialovými skly je Dagmar Havlová dokladem opravdové dámy,“ psalo se v listu.

Co vizáži Dagmar Havlové dodává hlavní kredit, je přirozený, mladistvý vzhled. Ačkoli se bulvár v její tváři snaží najít sebemenší důkaz o plastických operacích, Dagmar trvá na tom, že pod skalpel nikdy nesedla. Za tvář bez vrásek prý vděčí dobrým genům a přírodní kosmetice, kterou její rodina používá už po generace. „Když se podíváte na moji maminku, tak to je myslím odpověď na všechny ty lži o mých plastikách,“ řekla novinářům na oslavě 80. narozenin Zory Kohoutové, kde se objevila po boku své matky. A přítomní pozvaní museli uznat, že má pravdu.

Odjakživa se traduje, že mladou a svěží vás udrží smysl pro humor. Dagmar Havlová je toho důkazem. Ne náhodou se prosadila hlavně v komediálních rolích – tato rovina je jí očividně vlastní. Smysl pro humor prý zdědila pro změnu po tatínkovi. „Zaplať pánbůh jsem si vzala manžela, který smysl pro humor má také, takže my se smějeme denně různým věcem, které se stanou v životě,“ svěřila se před časem. Se smíchem přešla také trapnou situaci, kdy ji kdosi ve společnosti oslovil „paní Olgo“.

Dneska Havlovou udržují svěží dvě malé vnučky, které přivedla na svět její dcera z prvního manželství. Dvouletá Sofie a čerstvě narozená Stella jsou jejími velkými radostmi v koloběhu starostí o manželovo zdraví a oficiální povinnosti bývalé první dámy. Dagmar prý kdysi v dětství snila o velké rodině… Snad ji „na stará kolena“ bude mít kolem sebe.

12.5.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist